آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۷۲۶
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹
بخش خصوصی زیر ضربه تصمیمات ناگهانی
ز ابتدای سال تا پایان فروردین ماه، به دلیل مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا فعالیت شرکت‌ها تعطیل بود، پس از آن تا تیرماه اصلا ارزی به این حوزه تخصیص داده نشد، زیرا فاوا را جزو کالاهای لوکس در نظر می‌گرفتند. از تیر به بعد هم به‌صورت قطره‌چکانی و با ارقام نجومی، ارز در قبال صادرات تخصیص دادند که مشکلات خاص خود را داشت.

عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با انتقاد از تصمیمات خلق‌الساعه و تصمیم‌گیری‌های بدون مشورت با بخش خصوصی و مشکلات شرکت‌ها با شیوع کروناگفت: از ابتدای سال تا پایان فروردین ماه، به دلیل مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا فعالیت شرکت‌ها تعطیل بود، پس از آن تا تیرماه اصلا ارزی به این حوزه تخصیص داده نشد، زیرا فاوا را جزو کالاهای لوکس در نظر می‌گرفتند. از تیر به بعد هم به‌صورت قطره‌چکانی و با ارقام نجومی، ارز در قبال صادرات تخصیص دادند که مشکلات خاص خود را داشت.

احسان زرین‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در سال 1399 علاوه بر مشکلات تحریمی و افزایش نرخ ارز، عملا امکان پیش‌بینی و برنامه‌ریزی حتی برای کوتاه‌مدت هم وجود نداشته، گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به همراه سندیکای صنعت مخابرات ایران و اتحادیه صادرکنندگان خدمات مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران(مپتا)، کمیته‌ای به نام سنا ایجاد کردند برای اینکه روی نقاط قوت سه تشکل که بسیار هم زیاد بود متمرکز شوند و از این پتانسیل برای حفط حیات شرکت‌هایی که در معرض ورشکستی هستند و از بین بردن موانع و مشکلات، استفاده کنند.

وی ادامه داد: پیش از این در جلسات با دولت، اگر در جلسه‌ای تولیدکننده‌ها حضور داشتند، گفته می‌شد که به دلیل ظرفیت محدود تولید حتما می‌بایست واردات انجام شود، از آن سو به واردکنندگان می‌گفتند که درصورت تسهیل شرایط برای آنها، تولیدکنندگان نگران می‌شوند و باید حمایت از تولید داخل اتفاق بیفتد. درواقع فضایی این بین ایجاد شده بود که بعضا دولتی‌ها مسئولیت نمی‌پذیرفتند. تشکیل کمیته سنا باعث شد بهانه‌ها از همه گرفته شود، زیرا نماینده حوزه‌های مختلف در جلسات حاضر می‌شدند و مواضع به‌صورت شفاف اعلام می‌شد.

دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ادامه داد: این باعث شد جلسات متعددی با وزارت صمت، شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات برای حل مشکلات حوزه فاوا، تامین ارز، تسهیل در تامین تجهیزات و سایر موارد برگزار شود و تا کنون هم اتفاقات خوبی افتاده است. از جمله اینکه از طریق سازمان برنامه و بودجه در خصوص تعدیل ریالی و زمانی قراردادهای حوزه فاوا در حال برگزاری جلسات هستیم، تا شرکت‌هایی که در این بازه زمانی نتوانستند به دلیل جهش ارز،‌ تجهیزات را تحویل دهند و یا با ضرر مواجه شدند، ضمانت‌نامه‌هایشان ضبط نشود و جریمه تاخیر برایشان در نظر گرفته نشود.

پتانسیل بخش خصوصی باید به رسمیت شناخته شود

زرین‌بخش با بیان اینکه تمامی اتفاقاتی که در سال 1399 افتاد، از نظر بخش خصوصی فورس ماژور بود،‌ اما این شرایط برای حوزه فناوری اطلاعات اعلام نشد و به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم اقدامات لازم را انجام دهیم. کمیسیون شبکه سازمان نصر برای فرهنگ‌سازی در حوزه فاوا، چندین کلیپ تهیه و منتشر کرد که در خصوص اهمیت فاوا صحبت می‌کرد. چیزی که ما در کشور کم داریم و باید به آن پرداخته شود این است که با نگاه هم‌افزایی و به رسمیت شناختن پتانسیل بخش خصوصی، این روند را ادامه دهیم و تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی هم نسبت به شرایط آگاه است، گفت: ما می‌دانیم دسترسی ما به منابع ارزی محدود است. اما اگر بخواهند ضمانت‌نامه شرکت‌هایی که هیچ قصوری نداشتند را ضبط کنند، یا وقتی یک قرارداد با قیمت ارز ۱۲ هزار تومان بسته می‌شود و زمانی که پیمانکار می‌خواهد برای انجام تعهدات خود ارز را خریداری و حواله کند، قیمت ارز بیش از دو برابر شده، مشکلاتی است که باید در داخل رفع شود. در این شرایط، دستگاه اجرایی که در انتهای این مسیر دارد و از تجهیزات استفاده می‌کند باید تعدیل را بپذیرد.

دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ادامه داد: در حال حاضر مشکل عمده شرکت‌ها این است که بدنه دولت و شرکت‌های خصولتی تعدیل را نمی‌پذیرند. برخی می‌گویند ما خصوصی هستیم و این بخشنامه برای شرکت‌های دولتی است و حتی زمانی که از آنها می‌خواهیم ‌بر اساس مصوبه هیات مدیره‌ خود عمل کنند، می‌گویند سازمان بازرسی روی ما نظارت دارد و به ما خرده می‌گیرد. منظور ما از حمایت داخلی همین موارد است. درواقع ما می‌خواهیم به جای حمایت، مرزها شفاف شود و اینکه بدانیم چه شرکت‌هایی در چه موقعیتی قرار دارند.

مشکلات شرکت‌های فناوری با شیوع کرونا

زرین‌بخش با اشاره به مشکلات شرکت‌ها با شیوع کرونا اظهار کرد: از ابتدای سال تا پایان فروردین ماه، به دلیل مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا فعالیت شرکت‌ها تعطیل بود، پس از آن تا تیرماه اصلا ارزی به این حوزه تخصیص داده نشد، زیرا فاوا را جزو کالاهای لوکس در نظر می‌گرفتند. از تیر به بعد هم به‌صورت قطره‌چکانی و با ارقام نجومی، ارز در قبال صادرات تخصیص دادند که مشکلات خاص خود را داشت.

وی ادامه داد: از طرفی در حالی که در این پنج ماه شرکت‌ها هیچ فعالیتی انجام ندادند، بانک مرکزی هم هیچ مستنداتی به شرکت‌ها نمی‌دهد که ارزی به آنها تخصیص داده نشده است و کارفرمای دولتی هم با وجود اینکه این شرایط را می‌داند، از شرکت‌ها درخواست مستندات می‌کند. اینها همه بخشی از مشکلات داخلی است.

عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه کرونا اولویت‌های ما را تغییرداد، گفت: زمانی مشکلات تایید نمونه در واردات را داشتیم که مراحل انتهایی ترخیص را در سازمان تنظیم مقررات طی می‌کرد،‌ اما اکنون معضلات به حدی شده که فقط بحث حیات شرکت‌ها و انجام پروژه‌های حیاتی کشور مطرح است. با وجود همه این معضلات ما در بخش خصوصی یاد گرفتیم که می‌بایست همه تلاشمان را بکنیم.

نقش شبکه‌های اجتماعی در انتقال اطلاعات

زرین‌بخش خاطرنشان کرد: در یک بازه زمانی، برخی از مسئولان با تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی مخالف بودند، اما اکنون بخش عمده‌ای از اطلاعات از طریق شبکه‌های اجتماعی منتقل می‌شود. زمانی اطلاعات از طریق فکس منتقل می‌شد، پس از آن ایمیل آمد و اکنون خیلی‌ها ایمیل را هم زمان‌بر و کند می‌دانند و ارتباطات غالبا در بستر شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود. این همان چیزی است که یا ما باید بپذیریم و یا پس از مدتی چه بخواهیم و چه نخواهیم، تکنولوژی ما را قانع خواهد کرد. تصمیم گیران دولتی هم یا قانع می‌شوند و یا شرایط به گونه‌ای پیش خواهد رفت که ناچار می‌شوند این مسائل را بپذیرند.

وی درباره تصور بخش دولتی از لوکس بودن کالاهای آیتی بیان کرد: برای اینکه اولویت کالا و خدماتی را در کشور بسنجیم، ابتدایی‌ترین روش این است که ببینیم با حذف آن، چه اتفاقی پیش می‌آید. ما به بانک مرکزی و وزارت صمت اعلام کردیم در نظر بگیرند اگر تجهیزاتی که از آن بهره‌برداری می‌کنند و یا حتی تراکنش بانکی که بر بستر اینترنت و فاوا اتفاق می‌افتد، تنها ۲۴ ساعت متوقف شود، در این شرایط چه وضعیتی در کشور پیش می‌آید؟

دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ادامه داد: در خصوص اهمیت فاوا نکته دیگر اینکه در بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل، ابتدا نیروهای امدادی وضعیت را رصد می‌کنند و پس از آن، وزیر ارتباطات توییت می‌کند و اطلاع‌رسانی می‌شود که وضعیت ارتباطات چگونه است و تا چه اندازه شبکه ارتباطی پایدار است. همین دو مورد به وضوح نشان می‌دهد که کالاهای آی‌تی لوکس نیستند، اما کسانی که باید تصمیم بگیرند گوش شنوایی ندارد.

اهمیت تصمیم‌گیری بر اساس خرد جمعی

زرین‌بخش درباره تاثیر عوامل خارجی و انتخابات امریکا بر شرایط داخلی ایران بیان کرد: ما باید بپذیریم همانطور که اتفاقات در کشور ما بر کشورهای دیگر اثر می‌گذارد، این اتفاق روند معکوس هم خواهد داشت. اینکه چه کسی به عنوان رئیس جمهوری در کشور دیگر انتخاب می‌شود شاید مهم باشد، اما مهم‌تر این است که ما اینجا بر اساس چه خرد جمعی و پتانسیلی بخواهیم تصمیم‌گیری کنیم. اگر قرار باشد  تصمیمات ما بدون برنامه باشد، تفاوتی نمی‌کند که چه کسی در کشورهای دیگر بر سر کار بیاید.

وی با بیان اینکه ما باید برای حل یک مشکل، پیش از همه چیز صورت مساله را دقیق مشخص کنیم و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسیم، گفت:حوزه آی‌تی در کشور ما از اول انقلاب تا کنون تحریم بوده، درست است که در یکی دو سال گذشته اوضاع خیلی دشوارتر شده، اما آنچه اهمیت دارد، تصمیمات کلانی است که در سطح کشور گرفته می‌شود و اینکه ما بخواهیم در قبال اتفاقاتی که خارج از کشور می‌افتد، چه تصمیماتی بگیریم.

عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خاطرنشان کرد: ما به عنوان کسانی که در این کشور و برای این کشور فعالیت می‌کنیم، خواسته‌مان این است که در داخل تصمیمات خلق‌الساعه نگیرند. برخی این موضوع را مطرح می‌کنند که دولت باید با بخش خصوصی درخصوص تصمیماتی که می‌گیرد مشورت کند، اما مساله اینجاست که دولت باید تصمیم گیری را به صورت کامل در اختیار بخش خصوصی قرار دهد. در شرایط تحریمی که درآمدهای ارزی کم شده و بخش خصوصی هزینه‌های کشور را می‌دهد، طبیعی است که تشکل هایی که اعضای آن هزینه‌ها را پرداخت می‌کند، باید تصمیم بگیرند.

زرین‌بخش در پایان گفت: اگر با انتخابات سازمان نظام صنفی، افراد مستقل دردآشنا و کسانی که زیر و بم کار را می‌شناسند، وارد سازمان نصر شوند، می‌توان مسیر را پرشتاب‌تر طی کرد. ما اکنون در میانه یک نبرد تمام‌عیار هستیم و نمی‌توانیم در این وضعیت، افراد ناآگاه به وضعیت جنگی را در مسند کار قرار دهیم و از آنها بخواهیم که موارد را پیگیری کنند. کسانی باید در صنف حضور داشته باشند که بدانند عقبه بخش خصوصی چه بوده، این حوزه چه پتانسیل و چه نقاط ضعف و قوتی دارد و بر اساس آن مطالبات را پیگیری کنند.


منبع: ایسنا
Histats.com START (standard) Histats.com END