آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۶۸۴
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵
حلقه نخست از زمین‌خواری در آبادان
پایگاه خبری فیدوس- قول داده بودیم در پرونده زمین‌خواری مطالبی را با شما در میان بگذاریم. این گزارش کوتاه بخش نخست از این مطالب خواهد بود که در آن به اسامی اشاره شده است.
نگاهی به پرونده 33 نفر و معرفی چند اسم در خصوص زمین‌های شهری
 
رسانه فیدوس طی هفته‌های گذشته به مخاطبان خود وعده داده بود پرونده بزرگ زمین‌خواری و مسائل آن در منطقه را افشا کند.
بخشی از این پرونده مربوط به پرونده 17 جلدی زمینخواری است که دادستان سابق آبادان( آقای غلامی) در روز تودیع خود به آن اشاره کرده و اعلام کرد 18 نفر در رابطه با آن بازداشت شده و پرونده ایشان به دادسرای اهواز و شعبه دادسرای کارکنان دولت در تهران ارجاء شده است. اما تا امروز همچنان خبری از وضعیت آن پرونده و اشخاص درگیر آن منتشر نشده است.
در همان زمان دادستان سابق آبادان اعلام کرد در دوره بازداشت این زمین‌خواران، زمینخواری به صفر رسید، اما باتوجه به روشن نشدن تکلیف پرونده دوباره تحرک زمین‌خواران آغاز شده است.
 
جنبه‌های مختلف پرونده زمین‌خواری
در نظر ما این پرونده نشان دهنده ابعاد پیچیده فساد در شهرهای آبادان و خرمشهر و منطقه آزاد اروند و سادگی دسترسی عوامل فساد به زمینه‌هایی است که می‌تواند فرصتی جهت سوء استفاده از موقعیت‌های حقوقی و شغلی را فراهم کرده و سپس باعث درگیر شدن مجموعه‌ای از عومال به صورت خواسته یا ناخواسته در شکل چند وجه‌ای از سوء استفاده شود.
ما پیشتر انواع زمین‌خواری رایج را در این رسانه معرفی کردیم. گفتیم از تغییر کاربری زمین‌ها، تا تغییر در اسناد، جابه جایی املاک به خصوص در بخش‌هایی مانند امیر آباد و تغییر کاربری و واگذاری زمین‌های مرغوب تجاری به افراد با شرایطی ویژه و بدون طی مراحل قانونی بخشی از مصادیق زمین‌خواری هستند.
 
پرونده مشهور
یکی از پرونده‌های مشهور زمین‌خواری که 18 نفر در آن بازداشت شدند اما با نام پرونده 33 نفر شناخته شد، قاعدتا بخشی از ابعاد این موضوع را تا سال 96 روشن خواهد کرد و بخش دیگر پرونده می‌تواند متهمان جدیدی داشته باشد که مربوط به سال 97 تا امروز است.
در این پرونده که باید در مطالب بعدی در خصوص بازپرس آن و سرنوشت وی و کارشناس آن در نهاد مربوطه و شرایط وی نیز صحبت کنیم یک نکته مهم وجود دارد و آن این است که تکلیف 370 قطعه زمین در آن مقطع روشن نشده و تکلیف متهمان آن نیز به شکل عجیبی مبهم مانده است و باعث شده با منتشر نشدن وضعیت این افراد، زمینخواران نو رسیده با صراحت و وقاحت بیشتر به کار خود ادامه دهند.
اما نکته مهم دیگر گه اشاره شد، در خصوص این موضوع ابعاد این پرونده و پرونده‌های مشابه آن است که ما حداقل 5 مورد آن را با مصادیق و طرح بعضی اسامی در امیر آباد، ذوالفقاری و مناطق دیگر  منتشر خواهیم کرد.
 
این اسامی را فعلا به خاطر بسپارید
در این نوشته ابتداً قصد داریم به صورت یک فراخوان از مخاطبان پایگاه خبری فیدوس بخواهیم اسامی زیر را به خاطر بسپارند.
فریدون خاکسار(رئیس سابق مسکن و شهرسازی)
احمد ایجادی(رئیس سابق مسکن و شهرسازی)
حیدر ایجادی(نقشه بردار)
قاسم هاشمیان(مسئول حقوقی)
یوسف یوسفی
عادل شنائیان
خانم فرامرزی
شهرام یوسفی
حسام جمالی
کاظم اصلانی
و تقی زاده
طی مطلب دیگری با ارائه نقشه و اسناد و مدارکی بخشی از روش‌های زمین خواری انجام شده را با شما در میان خواهیم گذاشت.
همچنین این رسانه در خصوص زمین‌های دولتی متعلق به نهادها به خصوص زمین‌های متعلق به سازمان منطقه آزاد اروند از زمان توسعه محدوده و نحوه زمین‌خواری انجام شده و ارقام آن نیز مطالبی را طرح خواهد کرد.
Histats.com START (standard) Histats.com END