آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۶۵۰
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱
زمین‌ها را چگونه بالا می‌کشند
پایگاه خبری فیدوس-موضوع زمین‌خواری مسئله‌ای بسیار مهم است و از نشانه‌های بروز فقر اجتماعی و فرهنگی و ظهور طبقات نوکیسه و فاسد شدن سیستم‌های مسئول و اداری می‌باشد.

 مسئله زمین‌خواری در آبادان و خرمشهر

داریوش معمار-مسئله زمین‌خواری در آبادان و خرمشهر، داستانی قدیمی است. حکایتی که از روزهای نخست پس از آغاز "بازسازی" شروع شده و در یک دهه اخیر به خصوص دوران انتقال اراضی به سازمان منطقه آزاد اروند شدت گرفته است.

اما در سال‌های اخیر با تاسیس سازمان منطقه آزاد اروند، این موضوع پیچیدگی‌های تاره‌ای پیدا کرده است. زمین‌خواری در منطقه آزاد اروند و اساساً در مناطق آزاد به نسبت سایر مناطق شکل پیچیده‌تری دارد.

در این مباحث معمولاً از شناسایی و واگذاری "زمین و املاک مربوط به متوفیان بلا وارث" آغاز تا "تغییر کاربری اراضی کشاورزی"، "تغییر کاربری زمین‌های مسکونی به تجاری"، "تصاحب زمین‌های غیر"، "تغییر کاربری فضای سبز و فضای آزاد شهری"، "واگذاری پر ابهام زمین‌های دولتی" و... را می‌توان نمونه‌های زمین‌خواری دانست.

زمین‌خواران باید ارتباطات نزدیک از طریق‌های فاسد با گروه‌های کاری مانند: "شورای شهر"، "شهرداری"، "سازمان اسناد رسمی"، "منابع طبیعی"، "مسکن و شهرسازی"، "راه و ترابری" و همچنین "دفترخانه‌"هایی که فعالیت غیر قانونی انجام می‌دهند داشته باشند.

بنابراین همیشه وقتی صحبت از زمین‌خواری می‌شود موضوع سیستماتیک بودن آن اولین مسئله قابل بررسی است.

در دوران واگذاری اراضی منطقه به "سازمان منطقه آزاد اروند" نیز یکی از اتفاق‌های مهم رخ داده در دو شهر "آبادان" و "خرمشهر"، فراهم شدن زمینه برای زمین‌خواری بوده است. در این میان موضوع مشخص نبودن دقیق اراضی تحت تملک سازمان منطقه آزاد اروند و به صورت طبیعی آگاهی سازمان اسناد رسمی از این اطلاعات و نحوه انتقال آن، موضوعی است که شاید کلید اول برای بازگشایی دروازه این دالان تاریک باشد.

در بحث زمین‌خواری در تمام نقاط ایران نکته مهم این بوده که تا چه اندازه زمین‌خوارن موفق شده‌اند به دلالان در سیستم قضایی و دولتی نزدیک شده و نهادهای نظارتی را برای عدم پیگیری مسائل مربوطه تحت فشار قرار دهند. مسئله‌ای که نه‌تنها در آبادان و خرمشهر که حتی در کلان‌شهری مانند تهران نیز تا آنجا پیش رفت که پای معاون سابق اجرایی قوه قضائیه را به میان کشید، همینطور تعدادی از مدیران دولتی و افراد منصوب به ایشان را در این داستان باز کرد.

به عنوان مدیر مسئول پایگاه خبری فیدوس، از این پس پرداختن به مسائل مربوط به زمین‌ها و اراضی منطقه را با هدف‌گذاری افشاء و پیگیری وضعیت آنها، جزء برنامه‌های اصلی رسانه قرار داده و امیدواریم بتوانیم باتوجه به اسناد موجود و کمک شهروند خبرنگاران در این خصوص روشنگری‌های چشمگیری انجام دهیم.

Histats.com START (standard) Histats.com END