آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۶۴۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
مسئله زمین‌خواری سیستماتیک در منطقه آزاد اروند-1
وضعیت واگذاری زمین‌های تجاری، اراضی شهری در بخش فضای سبز و آزاد و تغییر کاربری‌ زمین‌ها در منطقه آزاد اروند، سراسر دچار مشکلات و ابهامات فراوانی است. این ابهام‌ها شائبه سیستماتیک بودن زمین‌خواری در این منطقه را تقویت می‌نماید.

معرفی دو قطعه زمین مرغوب جدید واگذار شده به گروه عبدالباقی و مسائل آن


پایگاه خبری فیدوس-روز گذشته اخباری منتشر شد در خصوص واگذاری دو قطعه زمین از سوی دانشکده علوم پزشکی به مجموعه پیمانکاری و ساختمان‌سازی عبدالباقی در آبادان، پیشتر نیز اخبار واگذاری زمین‌های مرغوب تجاری دیگر به این گروه توسط پایگاه خبری فیدوس منتشر شده بود.

زمین نخست محل درمانگاه 5 مهر آبادان در مرغوب‌ترین نقطه این شهرستان است که گفته شده در مزایده به این گروه واگذار شده است. زمین دوم نیز مرکز بهداشت واقع در خیابان 15 احمدآباد است که این زمین نیز باتوجه به موقعیت خاص آن مرغوب‌ترین زمین در منطقه احمدآباد محسوب شده و متوسط قیمت آپارتمان فروشی آن هر متر 10 میلیون تومان می‌باشد.

نکته مهم این است که در کنار ملک مرکز بهداشت گروه ساختمان‌سازی عبدالباقی در حال ساخت مجموعه‌ای می‌باشد که قرار است زمین فوق به آن اضافه شود، یعنی اینطور نبوده که ابتدا زمین مرکز بهداشت عرضه شود وسپس کار ساخت و ساز در جوار آن آغاز گردد.

بیشر روش کار این گروه این است که زمینی را در اختیار گرفته و سپس زمین کنار آن را مشابه بازارچه بانوان و خانه بچاری‌ها با هر شکل و شرایط در اختیار می‌گیرند.

اما نکته جالب‌تر این است که شنیده شده در عوض این دو زمین مقرر است دو مرکز بهداشت در روستا و یک ساختمان ساخته شده در سمت شخصی به جاری مرکز بهداشت تحویل معاونت علوم پزشکی شهرستان شود.

اما یک طرف این معامله آقای دکتر فرشید بهشتی عضو و رئیس سابق شورای شهر آبادان و مسئول فعلی معاونت علوم پزشکی در منطقه هستند. شخص که در دوران حضور ایشان در شورا موضوع واگذاری بخش‌هایی از فضای سبز و آزاد شهرستان نیز مطرح بوده و هست.

پرونده قطور زمین‌خواری در آبادان که گفته می‌شود امروز نزدیک به 18 جلد شده و سابقه‌ای بیش از ده سال دارد، با متهمان متنوع در منطقه آزاد اروند، داستان پُر آب چشمی است که بیش از پیش روشنگر دلایل فقر اجتماعی در شهرهای آبادان و خرمشهر است. این رسانه به زودی اطلاعات مفصلی در این خصوص منتشر خواهد کرد.

اما در موضوع واگذاری این دو قطعه زمین نکات زیر مطرح می‌باشد:

-باید مشخص شود شرایط اعلام مزایده، روزنامه رسمی و آگهی مزایده و نحوه تبلیغ آن آیا تامین کننده عادلانه برگزار شدن این مزایده بوده؟ عجیب است که در این منطقه هرجا زمینی مرغوب و عالی وجود دارد تنها یک گروه برنده و فعال نیز آن را بدست می‌آورد!

-شرایط قیمت‌گذاری و ارزش گذاری این زمین‌ها، نوع توافق با دریافت کننده زمین و مسائل از این دست به لحاظ قراردادی باید مشخص و روشن گردد، باید مردم بدانند آیا این زمین‌ها باقیمت اصلی و روز به پیمانکار واگذار شده‌‌اند یا اتفاقاتی مانند نحوه قیمت گذاری زمین تجاری روبروی باشگاه قایقرانی در هلال بریم و زمین کنار هتل نخل و زمین خیابان دبستان اینجا هم رخ داده است؟

- این رسانه نمی‌داند معاونت اقتصادی و مبارزه با مفاسد نهاد پیگیری کننده و مربوطه در استان خوزستان چه اندازه از موضوع واگذاری زمین‌ها در آبادان و خرمشهر مطلع است. همچنین نهاد قضایی در استان و منطقه در این خصوص چه پیگیری‌هایی انجام داده‌اند و با زمین‌خواران چگونه در این مسائل برخورد شده است.

بدون تردید منطقه آزاد اروند در موضوع مسائلی که ختم به تغییر کاربری زمین‌های فضای سبز و آزاد و کشاورزی بوده، همینطور واگذاری زمین‌های دولتی به گروه‌ها و اشخاص، یا شناسایی و واگذاری زمین‌هایی که صاحبان آن به هر دلیل دیگر در دسترس نبوده‌اند و حتی واگذاری زمین‌های متعلق به اشخاص به غیر می‌تواند یکی از مهمترین نقاط خوزستان و حتی کشور برای بررسی‌های دقیق باشد.

به نظر می‌آید موضوع سیستماتیک بودن زمین‌خواری در منطقه آزاد اروند مسئله‌ای چندان دور از ذهن در این شرایط نباشد.

این رسانه تلاش می‌کند به زودی با ارائه برخی اسناد و مدارک به صورت دقیق و با ذکر اسامی افرادی که احتمالاً در این موضوعات دخالت داشته‌اند به بحث زمین‌خواری ورود کند.

علی‌الحساب تا امروز معرفی سه قطعه زمین تجاری واگذار شده توسط منطقه آزاد اروند به گروه عبدالباقی، یک قطعه زمین واگذار شده در منطقه شهر توسط سازمان برق ناحیه جنوب به این گروه و دو قطعه زمین واگذار شده توسط معونت علوم پزشکی در منطقه شهر و احمدآباد به این گروه مقدمه‌ای است جهت بررسی وجه کلان واگذاری‌ها در صورت صحت.

 

خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مریم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
0
0
منطقه آزاد نه،منطقه فساد با باند عبدالباقی خوب بخور بخوری راه انداختن
جانباز بی ادعا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
0
0
خداقوت ، دستتان درد نکند ، افشاگری و مطالبه گری را متوقف نکنید، با بهرمند بودن از نمایندگان جهادی و شجاع آقایان مولوی و محفوظی هیچ هراسی به خود راه ندهید.
خدا با شماست .
Histats.com START (standard) Histats.com END