آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۶۰۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۹
انتشار اسناد تخلفی چند میلیارد تومانی توسط استانداری خوزستان و سازمان منطقه آزاد اروند
پایگاه خبری فیدوس- با توجه به قولی که داده بودیم امروز اسناد و مدارک مربوط واگذاری ساختمان اسکلت فلزی متعلق به استانداری خوزستان به گروه ساختمان سازی عبدالباقی و تخریب غیرقانونی آن را منتشر کردیم.
واگذاری میلیاردی 30 دستگاه خودرو خارجی به استانداری خوزستان از سوی اروند، واگذاری غیر قانونی ساختمان و زمین دولتی بدون اخذ مجوز به عبدالباقی+ تصویر اسناد و مدارک

 

طی روز گذشته اسناد و مدارک جدیدی در خصوص زمین معروف به اسکلت فلزی جنب بازار مرکزی آبادان و نحوه و مراحل واگذاری آن به دست این رسانه رسیده است و مطالبی در این خصوص در فضای مجازی منتشر شده که روشنگر ابعاد تازه‌‌ای از واگذاری آن به شرکت مهندسین ساختمان سازی عبدالباقی اروند(سهامی خاص) به شماره ثبت 5370 می‌باشد. در این مطلب با اشاره به این موضوع به مشکلات و مسائل این قرارداد و تبعات آن اشاره خواهد شد. همچنین با توجه به محرمانه نبودن این اسناد منتشر و جهت قضاوت افکار عمومی و پیگیری نهادهای نظارتی در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

چگونه زمین بدون مجوز دولت و قرارداد رسمی معامله شده است؟

در خصوص تاریخچه این زمین مرغوب در خیابان دبستان آبادان پیشتر توضیح داده‌ایم، این زمین در یک مرحله طبق تفاهم نامه‌ای از سوی استانداری خوزستان به عنوان مالک به اتاق بازرگانی آبادان جهت تکمیل و بهره‌رداری واگذار شد. در ادامه به دلایلی که مشخص نیست ظاهراً با پیگیری عبدالله کعبی قائم مقام وقت سازمان منطقه آزاد اروند و احمد رستمی عضو هیئت مدیره این سازمان با استانداری خوزستان مقرر شد تعداد 30 دستگاه اسپورتیج و توسان بیسیک(هیوندا) توسط سازمان منطقه آزاد اروند جهت استانداری خوزستان خریداری و تحویل ایشان شود و این زمین جهت بهره‌برداری به این سازمان واگذار گردد.

تهیه این خودروها از سال 1395 بدون برگزاری مناقصه و تشریفات به سلمان آباد مالک بازارچه ساحلی اروند  در عوض تحویل زمین فوق طبق اسناد واگذار شده که به مبلغ تقریبی زیر یک میلیارد تومان با شرایطی خریداری و در اختیار استانداری خوزستان قرار گرفت.

در خصوص استوک بودن خودروها مواردی در آن زمان مطرح شد و اینکه در نهایت تنها 20 عدد خودرو النترا بیسیک تحویل استانداری شده است،همچنین به دلایل نامعلوم حدود ده ماه خودروها در گمرک با وجود دستور خرید بلوکه شد که 600 میلیون تومان هزینه سربار گمرگی و حدود 300 میلیون تومان هزینه خرید 150 حلقه لاستیک نو و 30 عدد باطری نتیچه این نگهداری ده ماهه بود که البته واگذاری این اقلام به استانداری و صحت اسناد و سندسازی نبودن آن لازم است بررسی دقیق شود.

تفاهم نامه‌ واگذاری زمین در دی ماه سال 94 و بدو ورود استاندار جدید منعقد شده و در سالهای بعد جهت تایید به وزارت کشور و هیئت دولت ارسال شده، که قاعدتاً باید پس از تایید هیئت دولت اجرایی شده و معامله انجام می‌شد. اما تا این لحظه تائیدیه هیئت دولت در خصوص این واگذاری صادر نشده اما بیش از دوسال از تحویل خودروها به استانداری خوزستان می‌گذرد و دوبار زمین پیمانکار توسط منطقه آزاد اروند عوض کرده است که پیمانکار آخر اسکلت فلزی ساختمان را هم تخریب هم کرده.

سلمان آباد چطور از گردونه خارج شد، شرح قرارداد عبدالباقی، چرا نام احمد رستمی این اندازه مطرح است؟

سلمان آباد که مقرر بود در ازای خری، خودروها زمین مورد نظر را دریافت کند در نهایت با فشار و با در نظر گرفتن موانع موجود کنار رفت و طی تفاهم‌نامه‌ای با گروه عبدالباقی با دریافت مبلغی نزدیک به 3 میلیارد تومان زمینی را که هنوز قرارداد آن با استانداری منعقد نشده بود با هماهنگی سازمان منطقه آزاد اروند به گروه عبدالباقی واگذار کرد، این مسئله طبق اسناد با نظرات و پیگیری آقای احمد رستمی انجام شده

تفاهم نامه‌ای سلمان آباد و عبدالباقی و تفاهم نامه دیگری با امضاء احمدرستمی و اسماعیل زمانی به شماره 96/2/01/20020 در تاریخ 20/10/1396 با گروه مهندسین ساختمان سازی عبدالباقی در ادامه منتشر شده‌اند.

قابل توجه اینکه تا این مورخ استانداری خوزستان از وزارت کشور و هیئت دولت جهت واگذاری این زمین مجوزی اخذ نکرده است، پیگیریهای مدیریت اداری مالی سازمان در خصوص دریافت مجوز واگذاری زمینی که بابت آن نزدیک سه سال است 30 دستگاه خودرو تحویل استانداری داده شده نیز صادر نشده است.

طبق این قرارداد مقرر بوده سرمایه‌گذار طی یک ماه نسبت به عقد قرارداد با مشاور ذیصلاح اقدام کند، تا مورخ 30.02/97 نسبت به ارائه نقشه‌های تنظیم شده توسط شرکت مهندسین مشاور جهت عقد قرارداد با سازمان منطقه آزاد اروند اقدام نماید، که پس از آن کارشناس رسمی دادگستری در خصوص آورده و سهم مشارکت دو طرف اعلام نظر کنند.

در این قرارداد زمین و مجوزها و احداث زیرساخت(اسکلت و زیرسازی زمین) آورده سازمان بوده، اعتبار این تفاهم نامه 5 ماه از تاریخ امضاء بوده، و مطابق آنچه در تفاهم نامه آمده آقای عبدالباقی جایگزین آقای سلمان آباد شده است. این قرارداد مشارکت در سخات و فروش و بهره‌برداری از ساختمان نیمه‌کاره بوده و هیچ کجا اشاره به تخریب این ساختمان نشده است.

هفت نکته در خصوص یک اقدام و معامله غیر قانونی

آقای استاندار 30 دستگاه خودرو خارجی برای تردد فرمانداران و واگذاری زمین پیش از تائید هیئت دولت در جهت برنامه‌های دولت برای محرومیت زدایی از خوزستان است؟

نکته اول اینکه از ابتدا تفاهم با استانداری خوزستان جهت دادن 30دستگاه خودرو خارجی آیا در شرایط مملکت برای استفاده از محل بیت المال و حقوق مردم آبادان و خرمشهر کاری قانونی بوده در عوض واگذاری زمینی دولتی؟ یعنی استاندار خوزستان اساساً اختیار انجام اینکار را داشته است؟ ضمن آنکه چطور پیش از گرفتن مصوبه هیئت دولت از وزارت کشور استانداری ماشین تحویل گرفته و منطقه آزاد ماشین تحویل داده و زمین دولتی واگذار و تخریب شده است؟

نکته دوم اینکه چطور آقای احمد رستمی در سازمان متوجه شرایط خودروها و اساساً غیر طبیعی بودن این تفاهم از روز نخست نشده و اجازه انعقاد این تفاهم و تحویل خودروها را به استانداری خوزستان داده است؟ چطور ایشان اجازه داده اند در ادامه مبلغ نزدیک به سه میلیارد توسط گروه عبدالباقی بابت واگذاری مجدد این زمین به سلمان آباد پرداخت شود، چطور مجدد این زمین را بدون قرارداد رسمی بدون آنکه استانداری مجوز واگذاری گرفته باشد را دوباره به گروه عبدالباقی داده و اجازه تخریب اسکلت فلزی ساختمان با ارزش میلیاردی را داده است. مگر واگذاری مال غیر در قانون به صراحت تخلف به حساب نیامده، خصوصا که این مورد از اموال دولت بوده و عمومی است؟

نکته چهارم اینکه چرا آقای احمد رستمی این اندازه پیگیری در خصوص موضوع گروه ساختمان سازی عبدالباقی دارد، به شکلی که برای مثال در موضوع واگذاری زمین دیگری با کاربری تجاری روبروی باشگاه قایقرانی نیز با وجود ارزیابی قیمت در سال 96 و اعتبار این ارزیابی و قیمت گذاری به مدت 3 ماه، زمین در سال 98 با همان ارزیابی قبلی و قیمت به گروه عبداباقی واگذار شده است که صراحتاً این موضوع نیز قانونی نمی‌باشد.

نکته پنجم این است که در قرارداد زمین خیابان دبستان طبق زمان‌بندی مشخص شده روشن است تفاهم نامه در پایان سال 98 که زمان تخریب اسکلت فلزی ساختمان بوده اعتبار نداشته، ضمن آنکه مجموعه عمرانی منطقه آزاد اروند و سرمایه‌گذاری باید پاسخگو باشند آیا نقشه‌های مهندسی این پروژه طبق تفاهم نامه در زمان مقرر دریافت شده‌اند؟ همچنین مجموعه حقوقی سازمان باید پاسیخگو باشند آیا کارشناسی رسمی دادگستری در خصوص ارزش زمین و آورده سازمان در خصوص انعقاد قرارداد پیش از مجوز تخریب و شروع به کار موجود می‌باشد؟

نکته ششم این است که در صورت وجود همه این موارد قرارداد نهایی با استانداری در خصوص این زمین وجود ندارد که البته طبیعی است زیرا هنوز استانداری تا این لحظه موفق به اخذ موافقت هیئت دولت نشده، آن هم برای فروش زمین دولتی برای خرید 30 دستگاه ماشین خارجی برای فرمانداران در این شرایط مملکت، استانداری نمی‌تواند مبلغ زمینی در آبادان و متعلق به مردم آبادان را تبدیل به خودرو خارجی جهت تردد فرمانداران در سطح استان خوزستان کند، بعید است هیئت دولت هم در این شرایط زیر بار چنین موضوعی برود.

نکته هفتم این که چرا با وجود صرحت تفاهم نامه به ادامه ساخت و تکمیل ساختمان فوق گروه عبدالباقی پیش از وجود قرارداد اسکلت فلززی با ارزش میلیاردی را تخریب کرده‌اند؟ مجوز این تخریب از مالک اصلی استانداری خوزستان و سازمان‌های ذی‌صلاح اخذ شده بوده، اگر مجوز اخذ نشده این درست است که آقای رستمی به دنبال گرفتن نامه از مدیر عامل برای قانونی کردن این تخریب رفته‌اند؟

این ابهام‌ها قطعا باید توسط استاداری خوزستان و سازمان منطقه آزاد اروند و با پیگیری مراجع ذی‌صلاح روشن شود، هر کدام از این موارد به خودی خود در صورت روشن نشدن می‌تواند نشان از یک تخلف و اقدام غیر قانونی باشند.

حالا باید چگونه این ضرر و زیان میلیاردی به بیت المال برگردد؟

اما در نهایت به نظر می‌آید کارشناسی قیمت خودروهای واگذار شده به استانداری باید مجددا انجام شود، این خودروها با توجه به تاکید رهبر انقلاب و رئیس دولت در شرایط فعلی مملکت باید باز پس داده شده و مبالغ آن به بیت المال برگردانده شود، همچنین گروه ساختمان سازی عبدالباقی مبلغ 3 میلیارد تومان مطرح شده را باید باز پس بگیرد. این گروه ساختمان سازی باید ضمن جریمه به دلیل تخریب ساختمانی که می‌دانند مالک اصلی آن منطقه آزاد اروند نیست و عمومی است و اساساً طبق تفاهم اولیه اجازه تخریب نداشته اند باید جریمه تخریب ساختمان، هزینه تخریب بازارچه بانوان آبادان در جوار این ساختمان که در زمان تخریب آن آسیب جدی دیده و قیمت روز آهن آلات تخریب شده مطابق آهن آلات نو جهت برپایی مجدد اسکلت فلزی و آجرچینی مجدد بخش‌هایی که مرحل سفت کاری آن انجام شده بوده را تمام کمال پرداخت کند. همچنین ضمن بررسی شرایط واگذاری زمین روبروی باشگاه قایقرانی باید برآورد قیمت مجدد مطابق قیمت امروز برای این زمین انجام شده و مابه‌تفاوت آن در حساب گروه ساختمان سازی عبدالباقی منظور شود.

این موارد از آن دست مسائل بسیار روشن و مشخص است که در هرکجای ایران اتفاق افتاده بود و هر فرد و گروهی مسئول آن بودند بدون تردید باید به نهادهای قضایی و مسئول برای آن پاسخ روشنی می‌دادند.

 واگذاری میلیاردی 30 دستگاه خودرو خارجی به استانداری خوزستان از سوی اروند، واگذاری غیر قانونی ساختمان و زمین دولتی بدون اخذ مجوز به عبدالباقی+ تصویر اسناد و مدارکواگذاری میلیاردی 30 دستگاه خودرو خارجی به استانداری خوزستان از سوی اروند، واگذاری غیر قانونی ساختمان و زمین دولتی بدون اخذ مجوز به عبدالباقی+ تصویر اسناد و مدارکواگذاری میلیاردی 30 دستگاه خودرو خارجی به استانداری خوزستان از سوی اروند، واگذاری غیر قانونی ساختمان و زمین دولتی بدون اخذ مجوز به عبدالباقی+ تصویر اسناد و مدارکواگذاری میلیاردی 30 دستگاه خودرو خارجی به استانداری خوزستان از سوی اروند، واگذاری غیر قانونی ساختمان و زمین دولتی بدون اخذ مجوز به عبدالباقی+ تصویر اسناد و مدارکواگذاری میلیاردی 30 دستگاه خودرو خارجی به استانداری خوزستان از سوی اروند، واگذاری غیر قانونی ساختمان و زمین دولتی بدون اخذ مجوز به عبدالباقی+ تصویر اسناد و مدارکواگذاری میلیاردی 30 دستگاه خودرو خارجی به استانداری خوزستان از سوی اروند، واگذاری غیر قانونی ساختمان و زمین دولتی بدون اخذ مجوز به عبدالباقی+ تصویر اسناد و مدارکواگذاری میلیاردی 30 دستگاه خودرو خارجی به استانداری خوزستان از سوی اروند، واگذاری غیر قانونی ساختمان و زمین دولتی بدون اخذ مجوز به عبدالباقی+ تصویر اسناد و مدارک

واگذاری میلیاردی 30 دستگاه خودرو خارجی به استانداری خوزستان از سوی اروند، واگذاری غیر قانونی ساختمان و زمین دولتی بدون اخذ مجوز به عبدالباقی+ تصویر اسناد و مدارک

خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
تمیمی
|
Germany
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
0
0
حالا تکلیف این زمین چی می‌شه یعنی واقعا کسی می آید این را از اینها پس بگیرد؟
همشهری
|
Germany
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
0
0
این آقای رستمی کی تو اروند این همه در موردش حرف می زنن چرا یک نفرر سیدگی نمی کنه؟ مگه مقام معظم رهبری نفرمودن وقتی یکی خلاف کرد روشن شد باید بدون هیچ که وقت بدیم باهاش برخورد کنیم خو این همه مدرک هست یکی با این آدم صحبت کنه.
کریم
|
Germany
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
0
0
بابا یکی بگیره اینا رو اسماعیل زمانی قیمت یک گونی برنج را نمی داند و شده مدیر عامل منطقه آزاد اروند و بعد عبدالله کعبی هم که بیست سال است یقه آبادان و خرمشهر را ول نمی کند، یکی ما را نجات بدهد ما مردم چه گناهی کردیم فقط خدا باید به فریاد ما برسد.
Histats.com START (standard) Histats.com END