آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۵۵۶
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۴
رانت اقتصادی به نام منطقه آزاد اروند و مدیریت در خوزستان
داریوش معمار- پرداختن به بعضی روابط و بسترهایی که تولید رانت و فساد در منطقه آزاد اروند کرده است در شرایط فعلی از اهمیت زیادی برخوردار است. باید امید داشت همه رسانه‌های محلی بتوانند به حوزه انتقاد از عملکرد مدیریتی این سازمان بازگردند.

چند اشاره در خصوص وضعیت رانت و فساد اقتصادی منطقه آزاد اروند 

رانت‌ها در اروند و خوزستان از کجا آمده‌اند

پایگاه خبری فیدوس- این نوشته حاوی اطلاعاتی روشنگر در خصوص سوء استفاده از اطلاعات اوال و املاک و زمین‌ها در سازمان منطقه آزاد اروند و امکانات مادی و اداری آن سازمان است که در اختیار بعضی مدیران این سازمان و اعضاء سابق هیئت مدیره بوده است.

انتشار این مطلب روشن می‌کند چرا انتصابات و جابه‌جایی‌ها در منطقه آزاد اروند باید متوقف شده و لازم است مدیریت منطقه آزاد اروند به سرعت برکنار و خانه‌تکانی اساسی در این سازمان انجام شود.

در نظر رسانه فیدوس اوضاع مدیریت در استان خوزستان به دلیل تبدیل شدن بخشی از مدیریت قانونی به مدیریت توصیه نامه‌ای، رانتی و سفارشی، همچنین استفاده متولیان از روش‌های پیچیده و برنامه‌ریزی شده برای سوء استفاده از اموال عمومی و زمینه‌سازی آلوده کردن افراد و مسئولین رسیدگی کننده و نظارتی به اشکال مختلف و مدیون‌سازی ایشان مسئله‌ای است که همه رسانه‌های آگاه استان لازم است به آن بپردازند.

رسانه‌ها بدون در نظر گرفتن عناوین سیاسی، افراد دخیل در فسادها را افشاء کنند

اهمیت رسیدگی به این موارد در دولت فعلی که به پشتوانه رای مردم برای مبارزه با فساد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بر سرکار آمده، حتی اگر عالی‌ترین مقام دولت را درگیر کند بیشتر است. امروز ریشه سازمان‌ها و صنایع استان را ارقام کلان رانت در کنار ضد و بند، عزل و نصب و استخدام‌های سفارشی فاسد کرده است. افراد به راحتی با دادن امکانات، پرداخت مبالغ به نام کمک و استخدام مسئولین و صاحب منصبان و وابستگان ایشان را مدیون، آلوده و فاسد کرده و بازار دلالان و واسطه‌ها داغ است.

ارتباط‌های مالی و کاری گروه اقتصادی و ساختمان‌سازی عبدالباقی با منطقه آزاد اروند

لازم است در مرحله نخست نهادهای نظارتی کلیه قراردادهای مربوط به شرکت ساختمان‌سازی عبدالباقی، همه شرکت‌های وابسطه به ایشان و گروه‌های کاری ایشان در خصوص دریافت زمین، مشارکت با سازمان منطقه آزاد اروند، نحوه دریافت اطلاعات مربوط به املاک، ارتباط مالی این گروه به لحاظ واگذاری املاک به هر شکل با مدیران ارشد وابستگان نسبی و سببی ایشان در منطقه و تهران از طریق حساب‌های بانکی مدیران و کارکنان این شرکت مورد بررسی جدی قرار گیرد. در این خصوص رسیدگی به ارتباط‌های کاری و در صورت وجود ارتباط‌های مالی این گروه با مدیران ارشد منطقه آزاد اروند به خصوص آقای احمد رستمی عضو سابق هیئت مدیره این سازمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

بررسی ارتباطات مالی کلیه افرادی که طی سه سال گذشته با حکم و پیگیری آقای احمد رستمی در سازمان منطقه آزاد اروند در سمت‌های حساس منصوب شده‌اند با گروه اقتصادی و همچنین ارتباطات مالی ایشان با سایر پیمانکاران منطقه به خصوص در بحث واگذاری پیمان‌ها  و سایر فعالیت‌های اقتصادی روشنگر شرایط و اثر فعالیت این سازمان خواهد بود. به نظر می‌آید بررسی این سوابق در کنار سابقه سایر سرمایه‌گذارانی که در مدت مشابه با وجود پیگیری موفق به انجام سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی در این محدوده نشده‌اند مشکلات منطقه را روشن کند.

معادله مالکیت بیست ملک مرغوب تجاری و اداری و بیش از صد میلیارد تومان دارائی و امکانات دیگر برای یک مدیر!  

ظاهراً لیستی شامل بیش از بیست ملک مرغوب مسکونی و تجاری در شهر‌های آبادان، اصفهان و تهران وجود دارد که این امکلاک به نام یکی از مدیران ارشد سازمان منطقه آزاد اروند است، به جهت اهمیت موضوع برای مردم و اینکه این مسئله می‌تواند ابعاد مشکلات  اقتصادی در این منطقه را نشان دهد، بهتر است بررسی شود چگونه چندصد میلیارد تومان ثروت طی کمتر از ده سال از منطقه آزاد اروند در جیب یک نفر رفته و چه میزان از کنار آن در جیب دلالان و واسطه‌های سازمانی رفته است.

بررسی حساب امول آقای احمد رستمی، نزدیکان و وابستگان ایشان، شرکت‌های ثبت شده به نام ایشان و فامیل و وابستگانشان در منطقه و خارج از منطقه و ارتباطات مالی این افراد با فعالیت‌های اقتصادی اهم از صادرات، واردات، دریافت زمین یا واسطه‌گری در اروند و با پیمانکاران شاغل در منطقه نیز در صورت وجود این روابط روشنگر خواهد بود .

ارتباط با نمایندگان رد صلاحیت شده مجلس، فعالیت‌های اقتصادی مشکوک و عزل و نصب‌های رانتی

این قابل قبول نیست که بعضی افراد بتوانند با برخی نمایندگان سابق مجلس که رد صلاحیت شده‌اند فعالیت‌های اقتصادی مشترک، ساخت و ساز و زد و بند مالی داشته باشند و در این چهار چوب، با تهدید، تطمیع، پرونده‌سازی و بگیر و ببند و استفاده از حقه انتصاب و عزل افراد در سازمان موفق شوند اهداف خود را پیش ببرند.

همچنین لازم است بررسی شود آیا میان مدیران سابق و فعلی منطقه آزاد اروند و مدیران ارشد استانی چه نوع روابطی وجود دارد که بعضاً با وجود روشن شدن ابعاد تخلف ایشان و تشکیل پرونده‌های قضایی تخلف مالی برای بعضی ایشان باز هم موفق می‌شوند خود را با قید وصیغه‌های کلان آن مدیران عالی، آزاد سازند. 

فعالیت اقتصادی و دخالت‌های سیاسی در امور منطقه در خصوص بعضی افراد و وابستگان ایشان روشنگر چیست!

باید بررسی شود معاملات اقتصادی و گردش حساب‌های مالی این افراد با کمک بستگان و اعضاء خانواده‌شان در طول چهار سال گذشته به خصوص، به چه شکل بوده و نامبردگان از این طریق موفق به استفاده از چه رانت‌ها و امکاناتی شده و در کنار آن چگونه منتقدان و افشاگران را به محاق و حاشیه برانند.

در نظر رسانه فیدوس در این میان پرداخت دقیق به پرونده فعالیت‌های اقتصادی و مالی و نوع نفوذ سازمانی اهم از انتصابات و عزل‌ها و سفارش‌ها توسط احمد رستمی یکی از اعضاء سابق هیئت مدیره منطقه آزاد اروند از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. اگر روشن شود نوع روابط نامبرده و وابستگان ایشان و لیست اموال و دارائی‌هایی که ایشان از بدو استخدام تاکنون کسب کرده‌اند به خصوص در دوران عضویت در هیئت مدیره، قانونی و بدون مشکل بوده می‌توان آن را یک نقطه عطف دانست، اما در غیر این صورت و در صورتی مشخص می‌شود چرا امروز وضع آبادان و خرمشهر با وجود همه تلاش‌ها از دوران دولت قبل تا زمان حاضر چنین بوده و وجود این افراد بر مسند کار چگونه زمینه انواع مشکل را فراهم کرده است.

 

 

 

Histats.com START (standard) Histats.com END