آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۴۹۷
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۸
در گفتگو با چهره‌های اصلاح طلب مطرح شد:
علیرغم همه گلایه های موجود درباره عدم تائید صلاحیت بحشی از چهره های اصلاح طلب و خالی بودن دست این جریان از کاندیداهای توانمندی که می توانند در لیست های انتخاباتی قرار بگیرند، رایزنی هایی از سوی اصلاح طلبان با شورای نگهبان برای داشتن نگاه بازتر از سوی این نهاد به چهره های اصلاح طلب صورت گرفته است که...

اینکه اصلاح طلبان با چه استعدادی در انتخابات مجلس یازدهم حضور پیدا خواهند کرد، سئوالی است که علیرغم فرصت اندک باقی مانده تا برگزاری انتخابات هنوز پاسخی به آن داده نشده است. جریان اصلاحات اعتقاد دارد به دلیل کمبود نامزدهای مورد نظرش احتمالا نمی تواند لیست کاملی برای انتخابات مهیا و معرفی کند که بر همین مبنا جلسه اخیر شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان پیرامون ارائه لیست انتخاباتی هم بی نتیجه ماند.

به گزارش «تابناک»، از طرفی برخی فعالان سیاسی اصولگرا این رویکرد اصلاح طلبان را یک نوع تاکتیک انتخاباتی می دانند و معتقدند که جریان اصلاحات بیش از 137 کاندیدا برای انتخابات مجلس دارد که در زمان مقتضی آنها را به انتخابات ورود خواهد داد و حتما هم برنامه ویژه ای برای پیروز شدن این افراد در رقابت با اصولگرایان و سایر کاندیداهای موجود در نظر دارند که همچنان آن را عنوان نکرده اند.

این را هم باید اضافه کرد که «محمدرضا تاجیک» از تئوریسین های اصلاح طلبان چندی پیش گفته بود، «ما باید به چهره‌ها و به نیروهای جدید مجال بدهیم، به ‌کسانی که پر از استعداد هستند، اما رؤیت نمی‌شوند. بنابراین، به کسانی که خود را ژنرال‌های جریان اصلاح‌طلبی تعریف کرده‌اند و یک مقدار به تعطیلات تاریخی و به استراحت احتیاج دارند، باید اجازه بدهند نیروهای باطراوت و با انگیزه وارد صحنه شوند تا جریان جدید اصلاح‌طلبی بر دوش اینان قرار بگیرد. در این صورت شاید بتوانیم جریان اصلاح‌طلبی را بازسازی کنیم.»

توصیه‌های تاجیک به اصلاح‌طلبان

او حتی اخیرا پا را فراتر گذاشته و گفته است: «جریانِ اصلاح‌طلبی «واقعا موجود» نیازمند یک تعطیلات تاریخی است. باید عزم رفتن کند و از سرزمین قدرت به ‌در آید و ببیند که آسمان آیا همه‌جا همین رنگ است و آیا اصلاح‌طلبی همه‌جا به همین رنگ است؟ شاید زمان آن فرارسیده که اصلاح‌طلبان نقش و نقاشی خود را نه در قابِ قدرت و سیاست که در قابِ اجتماع و فرهنگ و هنر قرار دهند و زنگار از رخسار برگیرند و آینه نقد خود را غماز کنند. حتی اگر اصلاح‌طلبان در تسابق‌های بزرگ پیشاروی (مجلس و ریاست‌جمهوری و...) پیروز هم بشوند، از امکان و استعدادی بیش از دولت کنونی برای بهبود امور (داخلی و خارجی) برخوردار نیستند؛ لذا شایسته آن است که عِرض خود نبرند و زحمت مردمان ندارند و عاقلانه چندی از دیار قدرت رخت بربندند.»

با همه این تعاریف اصلاح طلبان که خود را جزوی از دایره نظام می دانند و نمی خواهند خللی در این تعریف ایجاد شود، تاکید دارند که حتی اگر لیست هم ندهند مشارکت جدی در انتخابات خواهند داشت، کما اینکه اخیرا اعلام شده در صورتی که لیستی ارائه نشود، احزاب می توانند هر یک به صورت مجزا کاندیداهای خود را معرفی کرده و به حمایت از آنها بپردازند؛ که البته این مساله را شاید بتوان یک تاکتیک جدید انتخاباتی برای برحذر داشتن سیاسیون و مردم از آسیب هایی که لیستی رأی دادن به همراه دارد، تعریف کرد.

علیرغم همه گلایه های موجود درباره عدم تائید صلاحیت بحشی از چهره های اصلاح طلب و خالی بودن دست این جریان از کاندیداهای توانمندی که می توانند در لیست های انتخاباتی قرار بگیرند، رایزنی هایی از سوی اصلاح طلبان با شورای نگهبان برای داشتن نگاه بازتر از سوی این نهاد به چهره های اصلاح طلب صورت گرفته است که در این خصوص با «اشرف بروجردی» فعال سیاسی اصلاح طلب به گفت و گو نشته ایم.

با شورای نگهبان برای تائید اصلاح‌طلبان رایزنی‌های زیادی کردیم

  یک چهره سیاسی اصلاح‌طلب در گفت و گو با خبرنگار «تابناک» پیرامون اینکه در نهایت اصلاح طلبان قرار است چه تصمیمی برای انتخابات پیش روی مجلس بگیرند، اظهار کرد: تمام تلاش و رایزنی‌های خودمان را با شورای نگهبان در راستای تایید صلاحیت چهره‌های اصلاح‌طلب انجام خواهی داد.


«اشرف بروجردی» درباره اینکه آیا در شرایط فعلی اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات لیستی ارائه خواهند داد یا خیر؟ گفت: در وضعیت فعلی بیشتر و در واقع اکثریت اصلاح‌طلبان به دلیل رد صلاحیت از سوی شورای نگهبان فرصتی برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم پیدا نکرده اند.

دست اصلاح‌طلبان برای لیست دادن بسته است

وی در پاسخ به اینکه باتوجه به رایزنی های صورت گرفته با شورای نهبان و اینکه می گویید بخشی از کاندیداهای شما فرصت حضور در انتخابات پیدا نکرده اند، چه تصمیمی از سوی اصلاح طلبان در نهایت گرفته می شود؟ افزود: اصلاح‌طلبان در شرایط پیش‌آمده دست بسته هستند و خیلی جایی برای ارائه لیستی که مدنظرشان باشد ندارند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سئوال که نتیجه رایزنی ها چه بوده است نیز تصریح کرد: ما در مجموعه اصلاح‌طلبان رایزنی‌‌های گسترده‌ای را با نهادهایی چون شورای نگهبان انجام دادیم، اما متاسفانه تا به امروز نتیجه و رویکرد مشخصی را شاهد نبودیم.

رایزنی اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان شخصی بوده، نه حزبی

بروجردی با اشاره به اینکه روند رایزنی‌ها از سوی چهره‌های رد صلاحیت شده با شورای نگهبان به صورت فردی بوده نه حزبی، خاطرنشان کرد: ما هنوز در راستای رایزنی حزبی از بدنه اصلاح‌طلبان اقدامی را انجام ندادیم و بیشتر رویکردها و اقدامات صورت گرفته در این حیطه از سوی خود افراد رد صلاحیت شده و به صورت شخصی با شورای نگهبان بوده است.

وی تاکید کرد: بدون شک زمانی که تمام نیروهای یک جریان سیاسی از حضور در انتخابات باز می‌مانند که ارائه دادن یک لیست انتخاباتی برای این جریان کار بسیار سختی است از این امیدواریم در طی روزهای آینده حداقل  با تایید صلاحیت برخی از دوستان بتوانیم در جهت بستن یک لیست انتخاباتی وارد عمل شویم.

رایزنی‌های خود با شورای نگهبان را ادامه می‌دهیم

این چهره سیاسی اصلاح‌طلب گفت: زمانی که در بررسی صلاحیت‌ها همه نیروها را رد صلاحیت‌ کنند، بدون شک، سختی زیادی برای رایزنی و برای ارائه لیست انتخاباتی وجود دارد که در شرایط فعلی این رویکرد شامل حال اصلاح‌طلبان شده است. از این رو ما به رایزنی‌های خودمان (با شورای نگهبان) ادامه می‌دهیم تا انشاالله به یک رویکرد مشخص دست پیدا کنیم.

برچسب ها: اصلاح طلبان ، مجلس
Histats.com START (standard) Histats.com END