آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۴۴۹
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۱
نرخ جدید تورم کمر مردم ایران را شکست
به گزارش فیدوس؛ این گزارش بر محور تحلیل جامع شرایط تورم در تابستان ایران و اوج آن همچنین فشار کمرشکن به اقشار مختلف تهیه شده است.
به گزارش فیدوس؛ این گزارش بر محور تحلیل جامع شرایط تورم در تابستان ایران و اوج آن همچنین فشار کمرشکن به اقشار مختلف تهیه شده است.

خوش رقصی پاییزی بورس در حوالی حافظ

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز دوشنبه اول مهرماه ۹۸، با افزایش ۹۳۶۷ واحدی معادل ۳.۱۰ درصد به رقم ۳۱۱ هزار و ۴۷۱ واحد رسید. این در حالی است که در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۰۴ واحدی به رقم ۴ هزار و ۱۲۱ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۲۵۱۷ واحدی معادل ۳.۱۰ درصد به رقم ۸۳ هزار و ۷۱۴ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۲۱۶۵ واحدی معادل ۲.۴۷ درصد، عدد ۹۰ هزار و ۱۸ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۱۴۴۹ واحدی معادل ۲.۴۷ درصد به رقم ۶۰ هزار و ۲۵۸ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۱۰۱۰۱ واحد افزایش معادل ۲.۹۰ درصد را رقم زد و به سطح ۳۵۸ هزار و ۷۰۱ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۶۷۴۹ واحد افزایش معادل ۳.۰۷ درصد به رقم ۲۲۶ هزار و ۶۰۶ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۱۹۳۱۴ واحد افزایش معادل ۳.۱۵ درصد همراه بود و عدد ۶۳۲ هزار و ۳۳۵ واحد را به نمایش گذاشت.

افت سهام آسیایی با تنش‌های ژئوپولیتیکی

روز دوشنبه، در حالی که سرمایه‌گذاران منتظر ارائه شفافیت بیشتر در مورد نتیجه آخرین مذاکرات چین و آمریکا هستند و جهش یک درصدی نفت با تنش‌های خاورمیانه باعث ایجاد اضطراب در بازارها شده است، اغلب سهام آسیایی افت کردند. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه در خارج از ژاپن، ۰.۳ درصد پایین آمد، در حالی که بازارهای ژاپن به علت تعطیلات رسمی بسته بودند. تحلیل‌گران می‌گویند، با ناآرامی‌های هنگ‌کنگ و تنش‌های خاورمیانه و نگرانی از این که آیا بالاخره چین و آمریکا به توافق تجاری خواهند رسید، یا خیر، روحیه سرمایه‌گذاران شکننده شده است. کامپوزیت شانگهای ۰.۹۸ درصد سقوط کرد و هانگ‌سنگ هنگ‌کنگ ۰.۷۱ درصد افت کرد. کاسپی کره‌جنوبی کاملا بدون تغییر ماند؛ اما ای‌اس‌اکس استرالیا ۰.۲۸ درصد رشد کرد. در بازار ارز، دلار توانست نرخ خود را در برابر ین ژاپن تا ۱۰۷.۶۲ واحد تقویت کند. در برابر یوآن چین هم دلار تا ۷.۱۱ واحد تقویت شد.

اعلام قیمت جدید انواع نان به صورت غیررسمی

اتحادیه نانوایان سنتی تهران دیروز و با انتشار اطلاعیه‌ای، نرخ انواع نان با گندم یارانه‌ای از یکم مهر 98 را اعلام کرد. براساس این اطلاعیه، قیمت لواش گردان با وزن چانه 140 گرم 300 تومان، قیمت تافتون گردان با وزن چانه 140 گرم 300 تومان، قیمت بربری ساده با وزن چانه 510 گرم 1000 تومان،‌ قیمت تافتون سنتی با وزن چانه 230 گرم 550 تومان و قیمت تافتون خراسانی با وزن چانه 230 گرم 550 تومان اعلام شد. 

چرا مرغ دوباره گران شد؟

برومند چهارآیین عضو هیأت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی از افزایش ۲۰۰ تومانی نرخ مرغ زنده در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار تومان است، ضمن آنکه در استان گلستان قیمت مرغ زنده ۷ هزار و ۹۰۰ تا ۸ هزار تومان است. وی با اشاره به دلایل افزایش قیمت مرغ در بازار افزود: بر اساس پیش بینی‌های قبلی کاهش اعلام بار و ازدیاد تقاضا در روز‌های ابتدایی ماه، زمینه را برای نوسان قیمت در بازار فراهم کرده، اما در استان‌های شمالی افزایش تولید بی برنامه عامل اصلی سقوط قیمت است. چهارآیین قیمت مرغ در بازار را پیش بینی کرد و گفت: افزایش ۲۰۰ تومانی نرخ مرغ زنده در بازار تاثیر خود را روز آتی در گوشت مرغ خواهد گذاشت، ضمن آنکه به سبب ازدیاد تقاضا سیر صعودی قیمت مرغ تا پایان هفته استمرار خواهد داشت. این مقام مسئول قیمت مرغ در ایام اربعین را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به ازدیاد تقاضا، افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت مرغ در ایام اربعین دور از انتظار نیست. /باشگاه خبرنگاران جوان

پرداخت پاداش بازنشستگان امسال تا پایان هفته

محمدباقر نوبخت با اشاره به پرداخت نیمی از پاداش بازنشستگان سال ۱۳۹۷ در هفته اول شهریور تأکید کرد: مابقی پاداش بازنشستگان شامل فرهنگیان، دانشگاهیان و سایر ادارات دولتی تا پایان هفته جاری به طور کامل تسویه و پرداخت خواهد شد.

جدیدترین نرخ تورم؛ تا پایان شهریور، ۴۲.۷ درصد

مرکز آمار ایران، شاخص قیمت مصرف کننده (نرخ تورم) مربوط به شهریور ١٣٩٨ را اعلام کرد که بر این اساس، نرخ تورم سالانه خانوار با رشد ۰.۵ درصدی به ۴٢.٧ درصد رسید؛ در عین حال اطلاعات این مرکز نشان می دهد که نرخ تورم نقطه ای و ماهانه کاهش پیدا کرده است. نرخ تورم نقطه‌ای در شهریور ماه ١٣٩٨ به عدد ٣۵.٠ درصد رسیده است یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣۵.٠ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند. نرخ تورم نقطه‌ای شهریور ماه ١٣٩٨ در مقایسه با ماه قبل ۶.۶ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه‌های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۴۵.٢ و ٣٠.٧ درصد بوده و نرخ تورم نقطه‌ای هر دو گروه عمده در مقایسه با ماه قبل کاهش داشته است، حال آن که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٣۴.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ۶.٣ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣٨.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٨.٠ واحد درصد کاهش داشته است.

صعود قیمت نفت در پی تردید نسبت به عرضه عربستان

قیمت نفت روز دوشنبه به دلیل تردید نسبت به مدت زمانی که طول خواهد کشید تا تولید نفت عربستان سعودی پس از حملات هوایی به طور کامل احیا شود و بالا ماندن تنشها در خاورمیانه، بیش از یک درصد افزایش پیدا کرد. بهای معاملات آتی نفت برنت ۷۰ سنت یا ۱.۰۹ درصد افزایش یافت و به ۶۴ دلار و ۹۸ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۶۲ سنت یا ۱.۰۷ درصد افزایش پیدا کرد و به ۵۸ دلار و ۷۱ سنت در هر بشکه رسید.

طلا در دو راهی کاهش یا افزایش قیمت

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تأثیر تلاش سرمایه‌گذاران برای داشتن شفافیت بیشتر در خصوص مذاکرات تجاری آمریکا و چین کاهش پیدا کرد اما تنش‌های ژئوپلیتیکی از قیمت این فلز ارزشمند پشتیبانی می‌کند. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز دوشنبه بازار سنگاپور ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۵۱۴ دلار و ۴۴ سنت رسید اما همچنان نزدیک به بالاترین حد خود در بیش از یک هفته گذشته قرار دارد. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۵ درصد افزایش، به ۱۵۲۱ دلار و ۹۰ سنت رسید.

شکایت از خودروسازان به شورای رقابت

در روزهایی که شورای رقابت به دنبال در اختیار گرفتن دوباره قیمت‌گذاری خودروهای داخلی است، تعدادی از مشتریان شکایات خود درباره بدعهدی خودروسازان در تحویل محصولات ثبت نامی را به این شورا ارجاع داده‌اند. یک منبع آگاه در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد گفت: در جلسه هفته گذشته شورای رقابت، اعضای شورا به بررسی شکایت تعدادی از مشتریان پرداختند و قرار شد پیگیری‌های لازم در راستای رفع مشکل آنها انجام شود. وی افزود: حدود ۴۰ مشتری که اقدام به ثبت‌نام خودروهای داخلی کرده و موفق به دریافت نشده‌اند، شکایات خود از خودروسازان را به شورا ارسال کرده بودند. این منبع آگاه تأکید کرد: البته مرجع اصلی بررسی شکایات خودرویی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات است، با این حال شورای رقابت نیز در صورت ارسال شکایات مردمی، به این موضوع ورود می‌کند.

وی همچنین این را هم گفت که در جلسه موردنظر صحبتی درباره بازگشت شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو نشده است. اظهارات این منبع آگاه در شرایطی است که گفته می‌شود شورای رقابت تلاش‌هایی را برای بازگشت به پروسه قیمت‌گذاری خودرو آغاز کرده و حتی مکاتباتی نیز در این مورد با دولت انجام داده است. شورای رقابت سال گذشته همین روزها با تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه از قیمت‌گذاری خودرو کنار گذاشته شد. با وجود اعتراض مسئولان شورای رقابت، تغییری در تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه ایجاد نشد و چندی بعد، ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افسار قیمت‌گذاری خودروهای داخلی را در دست گرفتند. حالا شورای رقابت تصمیم گرفته بار دیگر و با استناد به انحصاری بودن بازار خودرو، به قیمت‌گذاری برگردد.

خروج بیش از ۵.۸ میلیون دلار برای واردات بلندگوی خودرو به کشور

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی در سال ۹۷ حاکی از آن است که در این مدت بیش از ۱۳۷۴ تن انواع بلندگوی خودرو وارد کشور شده است. بر اساس آمار این حجم از بلندگوی خودرو موجب خروج ۵ میلیون و ۸۳۰ هزار و ۴۰۸ دلار و یا به عبارتی ۲۴ میلیارد و ۱۷۹ میلیون و ۳۱۱ هزار و ۶۸۹ تومان شده است. بنا بر آمار این حجم واردات از کشور‌های آلمان، امارات متحده عربی، ترکیه، چین و عمان وارد شده است. بزرگترین و نخستین صادرکننده انواع بلندگوی خودرو به ایران، کشور امارات متحده عربی با حجم بیش از ۵۸۶ تن است که از این حجم صادرات ۲ میلیون و ۹۴۹ هزار و ۹۴۴ دلار ارز عایدی داشته است.

عقب‌نشینی معامله‌گران از خرید و فروش دلار

در اولین روز از فصل پاییز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های مجاز سطح کشور به نرخ ۱۱۲۵۰ تومان از مردم خریداری و به قیمت ۱۱۳۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شده است. همچنین هر اسکناس یورو در سومین روز هفته به نرخ ۱۲۵۵۰ تومان خریداری و به قیمت ۱۲۶۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شده است. روند بازار نشان می‌دهد، در شرایط کنونی بسیاری معامله‌گران از انجام خرید و فروش عقب‌نشینی کرده اند و تمایل چندانی برای خرید و فروش ارز ندارند.

انگلیس از رکود گریخت

مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام کرد که در سه ماهه منتهی به ژوئیه، رشد اقتصادی انگلیس به ۰.۳ درصد رسیده است که ۰.۲ درصد بیش‌تر از پیش بینی‌های قبلی است. به نظر می رسد، دست‌کم به طور موقت، اقتصاد انگلیس که در سه ماهه دوم امسال دچار رکود شده بود، توانسته است از مهلکه گرفتار شدن در یک رکود طولانی بگریزد. با این حال، بسیاری از کارشناسان  نگرانند که در پیش بودن مهلت زمانی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و مصمم بودن بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا تحت هر شرایطی، پنجمین اقتصاد جهان را مجددا وارد رکود کند.

حاشیه جدید برای پیامک قطع یارانه

ستاد اجرایی تبصره ۱۴ بودجه ۹۸ کل کشور (قانون هدفمندی یارانه‌ها) اعلام کرد به دلیل اختلال در سامانه هدفمندی یارانه‌ها در روزهای گذشته پیامک قطع یارانه نقدی به برخی خانوارهای مشمول ارسال نشده است و به زودی این اختلال برطرف می شود. سخنگوی ستاد اجرایی هدفمندی یارانه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: سرپرستان خانواری که یارانه آنها قطع شده، باید منتظر دریافت پیامکی با سرشماره «یارانه» و با متنی مبنی بر اینکه خانوار شما مشمول حذف دریافت یارانه نقدی است، باشند. حسین میرزایی گفت: سرپرستان خانوار در صورتی که به قطع یارانه نقدی خود معترض هستند، باید پس از دریافت این پیامک، با کارت شناسایی معتبر به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند و پیامک دریافتی را ارائه دهند.

قیمت تخم مرغ به ۲ هزارتومان زیر نرخ مصوب رسید

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن در گفت‌وگویی شرایط بازار تخم مرغ را نامطلوب توصیف کرد و گفت: قیمت مصوب هرکیلوگرم تخم مرغ از سوی دولت ۷۷۴۰ تومان بوده. این در حالی است که میانگین قیمت این کالا درب مرغداری درحال حاضر به کیلویی ۵۵۰۰ تا ۵۶۰۰ تومان رسیده و حدود ۲۰۰۰ تومان زیر نرخ مصوب عرضه می شود. وی با بیان اینکه شرکت پشتیبانی امور دام برای ایجاد تعادل در بازار و جلوگیری از زیان بیشتر تولیدکنندگان از حدود دو تا سه هفته قبل اقدام به جمع آوری تخم مرغ مازاد با قیمت کیلویی ۶ هزارتومان در بازار کرده است، گفت: با پیگیری هایی که انجام دادیم قرار است از حدود دو روز آینده این شرکت تخم مرغ مازاد تولیدکنندگان را کیلویی ۶۵۰۰ تومان خریداری کند. ترکاشوند اظهار امیدواری کرد: این اقدام دولت به بهبود وضعیت بازار و ایجاد تعادل در آن کمک کند. به نقل از مهر، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن اضافه کرد: تخم مرغ های جمع آوری شده به پودر تخم مرغ تبدیل می شود که در آینده قابل استفاده خواهند بود.

منبع: تابناک
Histats.com START (standard) Histats.com END