آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۲۸۸
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹
کیوریتور اولین نمایشگاه بین المللی پروژه «۲۴ ساعت» از ساخت فیلم مستند این پروژه عکاسی در ایران و اکران آن در گروه «هنر و تجربه» خبر داد.
به گزارش فیدوس: فرهود نصیری کیوریتور اولین نمایشگاه بین المللی پروژه «۲۴ ساعت» که تا ۱۲ شهریورماه در خانه هنرمندان برپاست، درباره این نمایشگاه به خبرنگار مهر گفت: این نمایشگاه با نمایشگاه های دیگر عکاسی تفاوت دارد، پروژه «۲۴ ساعت» هر سال در کل دنیا در یک روز اجرا می‌شود و عکاسان از کشورها و شهرهای مختلف دنیا با ثبت‌نام در پروژه در طول ۲۴ ساعت، شهر خود را به تصویر کشیده و هر ساعت یک عکس را در شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام با یک کپشن مشخص به اشتراک می‌گذارند و اجازه می‌دهند تا اثر آنها را نقد کنند.

وی بیان کرد: البته هر عکاسی توانایی ۲۴ ساعت عکاسی مداوم در سطح شهر را ندارد و به همین دلیل بسیاری از عکاسان در این پروژه شرکت نمی‌کنند. این اتفاق زمانی نمایان می‌شود که عکاس نتواند ظرف مدت یک ساعت و در نهایت ۲۴ ساعت عکس خوبی ارائه دهد، ۲۴ ساعت و ثبت ۲۴ عکس خوب، کار بسیار سختی است که عکاس را به چالش بزرگی می‌کشد چراکه ۲۴ ساعت پیاده‌روی، دنبال سوژه گشتن و ثبت تصویر کاری است که هر عکاسی جرات انجام آن را ندارد.نصیری یادآور شد: در پاره‌ای اوقات عکاسان برای جمع کردن یک مجموعه عکس چندین سال زمان می‌گذارند اما وقتی محدودیت زمانی وجودد دارد و آن هم ۲۴ عکس طی ۲۴ ساعت، داستان شکل دیگری به خود می گیرد.

وی با دعوت از عکاسان برای شرکت در این رویداد، از آنها درخواست کرد که توانایی بدنی و ذهنی خود را به چالش بکشند.

نصیری در مورد داوری آثار این پروژه و انتخاب عکس‌ها توضیح داد: ما برای ایجاد تعاملی فرهنگی بین ایران و تیم اصلی پروژه ترتیبی دادیم تا هیاتی از داوران ایرانی بخش عکس‌های ایران را داوری کنند، زیرا اساتید ایرانی شناخت بیشتری به فرهنگ و جامعه ایرانی دارند و با دید بازتری می‌توانند انتخاب‌ها را انجام دهند. در نهایت با تایید تیم اصلی پروژه یعنی محمدمهدی رحیمیان، سیوا شهباز، مهران مافی بردبار، الناز امینی و ابراهیم عرب بیکی به عنوان تیم داوری ایران آثار را مورد بررسی قرار دادند و همچنین رنزو گراند، گرتا ریکو و فلور لوپز هم اعضای داوری خارجی بودند و آثار خارجی پروژه را مورد بررسی قرار دادند.وی همچنین به ساخت فیلمی مستند از پروژه «۲۴ ساعت» اشاره کرد و گفت: برای شناخت بیشتر جامعه عکاسی و مردم ایران با پروژه «۲۴ ساعت»، در حال ساخت مستند این پروژه با همکاری یک تیم مستندساز در ایران هستیم. کارگردانی و سرمایه گذاری این فیلم مستند به عهده مرجان شکوهی، تهیه کنندگی مهدی شادی زاده و مشاور هنری بر عهده من است. این تیم مستندساز در روز انجام پروژه با گروه هایی از عکاسان همراه شدند تا بتوانند به طور کامل ابعاد مختلف پروژه را تصویر کنند. این مستند پس از اتمام ساخت، در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران خواهد شد.

کیوریتور نمایشگاه «۲۴ ساعت» در پایان از اختصاص عواید حاصل از فروش آثار این پروژه به خیریه آتنا که در حیطه زنان فعالیت دارد، خبر داد.اولین نمایشگاه بین المللی پروژه «۲۴ ساعت» جمعه اول شهریورماه به کیوریتوری فرهود نصیری و سارا هاشمی در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران گشایش یافت و تا ۱۲ شهریورماه ادامه خواهد داشت. در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه مجید رجبی معمار، همایون ارشادی، بهناز جعفری، کامران عدل، امیر اثباتی، حسن غفاری، کیوان کثیریان، محمدمهدی رحیمیان، سیوا شهباز، الناز امینی، ابراهیم عرب بیکی، پرهام دیده ور، آرش کریمی، بابک حقی، یلدا معیری، فاطمه بهبودی، آیتای شکیبایی، محمدرضا خاکی، نماینده فرهنگی سفارت فنالند، شهرام گیل آبادی، ابراهیم مختاری، علیرضا رئیسیان، حسن علیشیری، میثم یوسفی، ساغر مسعودی، شیوا اردویی، علی نیک‌رفتار، صمد قربانزاده، کوروش ادیب، کاترین نظری، سعید فلاح فر، موسی هاشم زاده و شکرخدا گودرزی حضور داشتند.
Histats.com START (standard) Histats.com END