آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۲۶۵
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
امروز شنبه نهم شهریور ماه در حالی که شاخص بورس اوراق بهادار تهران با رشد 5 هزار و 463 واحدی به پله 284 هزار و 138 واحد رسید، اکثر نمادهای بازار پایه فرابورس در صف فروش بودند.
 به گزارش فیدوس: امروز شنبه نهم شهریور ماه در حالی که شاخص بورس اوراق بهادار تهران با رشد 5 هزار و 463 واحدی به پله 284 هزار و 138 واحد رسید، اکثر نمادهای بازار پایه فرابورس در صف فروش بودند. این در حالی است که ارزش معاملات امروز بورس از مرز 20 هزار میلیارد ریال گذشت که بالاترین رقم در سال 98 می باشد.

مدیرعامل فرابورس ایران در نشست خبری امروز پیرامون اصلاحات مقررات بازار پایه، دامنه نوسان قیمت سهام را از فردا برای کل بازار پایه تا روز چهارشنبه 3 درصد تعیین کرد. پس از آن بازار پایه فرابورس تا 25 ام شهریور ماه بسته خواهد شد.
امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران گفت: با هماهنگی سازمان بورس و اوراق بهادار، درصدد ارائه مجوز به صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری سهام و مختلط هستیم تا بخشی از سبد سهام خود را تا سقف مشخصی به بازار پایه اختصاص دهند. در حال حاضر عمده بازار پایه در اختیار حقیقی‌ها بوده و حقوقی‌ها نقش کمرنگی در این بازار دارند، به کمک فعالیت صندوق‌ها در بازار پایه، حرفه‌ای‌ها نیز در بازار پایه حضور خواهند یافت. همچنین از ظرفیت‌های دستورالعمل جدید بازار پایه امکان حضور بازارگردان است که کمک می‌کند محدودیت دامنه نوسان 1، ۲ و ۳ درصد برای تابلوهای قرمز، نارنجی و زرد برداشته شود.
هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران در نشست خبری امروز در خصوص درخواست سهامداران در خصوص ابطال معاملات امروز بازار پایه به دلیل زیان شدید آن گفت: اگر نیاز باشد در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد؛ همچنین در صورتی که به مصداق و ظن دستکاری در نمادی برسیم معاملات آن نماد را نیز باطل اعلام خواهیم کرد. این در حالی است که سهامداران بازار پایه خواهان اعلام ابطال معاملات روز چهارشنبه گذشته و امروز هستند.
علت تغییر دامنه نوسان بازار پایه، عدم تناسب این میزان دامنه نوسان با شرکت های بازار پایه و رشد حبابی و غیر عادی اخیر در بازار پایه می باشد.
گفتنی است ارزش معاملات بازار بورس در سال 98 در حالی از مرز 20 هزار میلیارد ریال گذشت که بالاترین رقم در سال 98 می باشد. نکته حائز اهمت دیگر شمار سهامداران بازار سهام است که از مرز ۱۱ میلیون گذشت.
همچنین معاونت عملیات شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) اعلام کرد: با صدور بیش از 47 هزار کد سهامدار جدید در مردادماه امسال، تعداد کدهای سهامداران بازار سرمایه از مرز 11 میلیون گذشت.

بازار پایه فرابورس چیست؟
بازار پایه فرابورس با هدف تسهیل ورود شرکت‌های سهامی عام به بازار سرمایه و سهولت در انجام معاملات آنها در سال 90 شروع به کار کرد و میزان دامنه نوسان روزانه آن 10 درصد تعیین شد. درحالی که میزان نوسان روزانه نمادهای بورسی 5 درصد است. در حال حاضر معاملات بازار پایه در سه تابلو الف، ب و ج در حال انجام است اما مطابق با ‏دستورالعمل جدید که ابلاغ شده، به‌زودی شاهد انجام معاملات سهام ناشران این بازار ‏در تابلوهای «زرد»، «نارنجی» و «قرمز» خواهیم بود.‏ این دستورالعمل جدید باعث می شود که بازار پایه در طول یک هفته 9 درصد نوسان داشته باشد. این قانون باعث ترس سهامداران بازار پایه شده است؛ به طوری حجم معاملات بازار پایه به شدت افت کرده و بازار پایه را به اغما برده است.
Histats.com START (standard) Histats.com END