آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۲۴۰
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
خانه کتاب و انجمن سینمای جوانان ایران به مناسبت برگزاری جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران و هفته کتاب، تفاهم نامه همکاری امضاء کردند.
به گزارش فیدوس: به مناسبت برگزاری سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران و بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، موسسه خانه کتاب و انجمن سینمای جوانان ایران، تفاهم نامه همکاری امضاء کردند. 

این تفاهم نامه با هدف استقبال جوانان علاقه مند به کتاب و سینما، رشد کمی و کیفی فیلم های اقتباسی، آموزش و ایجاد امکان تولید آثار مشترک، شناسایی فیلم سازان جوان، تشویق و ترغیب فیلم سازان به بهره برداری از ادبیات غنی فارسی، تهیه و تولید فیلم اقتباسی با هدف رشد و بالندگی فرهنگ، هنر و ادب ایران زمین امضاء شده است. 

بر اساس این تفاهم نامه، بخش ویژه «کتاب و سینما» به منظور رشد و اعتلای فرهنگ و هنر ایران اسلامی و ترویج کتاب و کتاب خوانی در فراخوان سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران توسط انجمن سینمای جوانان ایران اعلام می شود. 

همچنین، در «سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران» از فیلم های داستانی، مستند و پویانمایی تولیدشده با موضوع کتاب و کتاب خوانی، اقتباس ادبی، پاس داشت، سرگذشت و سرنوشت مولفین و ناشرین تجلیل می شود. در این زمینه، کتاب و کتاب خوانی و یا اقتباس از یک کتاب می تواند محوریت موضوع آثار باشد و اقتباس از آثار ایرانی و اسلامی در اولویت قرار دارد. 

موسسه خانه کتاب در این بخش، به بهترین فیلم دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ ۷میلیون تومان، به فیلم دوم دیپلم افتخار و مبلغ ۵میلیون تومان و به فیلم سوم دیپلم افتخار و مبلغ ۳ میلیون تومان اهداء می کند. نامگذاری سومین روز جشنواره به نام روز «کتاب و سینما»، برگزاری مراسم شب کتاب و سینما در سالن پردیس جشنواره و رونمایی از کتاب های چاپ شده انجمن در مراسم کتاب و سینما از دیگر موارد این تفاهم نامه است. 

جایزه اول بخش «کتاب و سینما» ۲۴ آبان ماه؛ روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار همزمان با هفته کتاب و روز اختتامیه به فیلم برتر اهدا خواهد شد و دو جایزه دیگر در مراسم «کتاب و سینما» اهدا می شود. موسسه خانه کتاب به سه فیلم برتر۱۵۰ میلیون ریال جایزه می دهد و برای بهتر و بیشتر دیده شدن فیلم های بخش «کتاب و سینما» و اثرگذاری بهینه بر مخاطبان؛ کلیه فیلم های این بخش در سانس های بخش ملی اکران خواهد شد. 

بر اساس این تفاهم نامه، نمایشگاه تخصصی«کتاب و سینما» به منظور ترویج کتاب و کتابخوانی با نگاه و ترسیم چشم اندازی برای نوجوانان و جوانان با موضوع فیلمنامه اقتباسی و استفاده بهینه از گنجینه ادبی غنی و پرارزش اسلامی ایرانی توسط انجمن سینمای جوان و انتشارات آبان برگزار می شود. 

در این تفاهم نامه مقرر شد کارگاه های تخصصی «اقتباس و شناخت داستان کوتاه» برگزار شود و به جوانان فیلمساز برای خرید کتاب در نمایشگاه تخصصی «کتاب و سینما» تخفیف اختصاص داده شود. 

موسسه خانه کتاب و انجمن سینمای جوانان ایران از سال ۱۳۹۴ همکاری های دوجانبه ای در «جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران» دارند. 

«سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران» ۱۸ تا ۲۴ آبان برگزار می شود.
Histats.com START (standard) Histats.com END