آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۲۰۲
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
رئیس پلیس فتا غرب استان تهران از دستگیری کلاهبرداران رادیو معارف خبر داد و خطاب به شهروندان گفت: برای پرداخت و انتقال وجه به‌حساب نیازی به مراجعه حضوری جلوی دستگاه عابر بانک نیست.
به گزارش فیدوس: سرهنگ "حاجعلی صالحی" رئیس پلیس فتا غرب استان تهران در تشریح این خبر گفت: یکی از شهروندان ساکن شهریار با مرجوعه قضایی به این پلیس مراجعه و بیان داشت مبلغ ۱۰.۷۰۰.۰۰۰ ریال از حساب بانکی بنده به‌صورت غیرمجاز برداشت شده است.

رئیس پلیس فتا ادامه داد: در گام اول کارشناسان پلیس فتا اطلاعات شاکی پرونده را ثبت کردند که وی دراین‌باره اظهار داشت: در پی یک تماس تلفنی از شبکه رادیو معارف و اظهار به برنده شدن این‌جانب در قرعه‌کشی زیارت عتبات عالیات در برنامه زنده با ترفندهای مختلف بنده را به‌ پای دستگاه خودپرداز رفتم و وقتی کارت عابر بانک را داخل دستگاه گذاشتم، فردی که نقش مجری برنامه رادیو معارف را بازی می‌کرد با سخنان فریبنده ذهن و افکارم را طوری درگیر کرده بود که فقط شماره‌هایی را که پشت تلفن می‌خواند را به دستگاه وارد می‌کردم که یک‌ باره پیامک برداشت حساب به  مبلغ ۱۰.۷۰۰.۰۰۰ (ریال) از بانک برای بنده ارسال شد و دیگر آن شماره تلفن پاسخ‌گو نبود!

صالحی افزود: با بررسی پرینت حساب و استعلام انجام‌شده از مبادی مربوطه مشخص شد که مبلغ برداشت‌شده به‌ صورت پشت سر هم به‌ حساب های مختلف انتقال داده‌ شده است و پس از انجام اقدامات فنی و پلیسی بر روی پرونده، کارشناسان پلیس فتا موفق به شناسایی متهم شدند.

این مقام انتظامی ادامه داد :به دلیل گسترده بودن فعالیت این باند لذا دو اکیپ از مأموران این پلیس با اخذ نیابت قضایی به شهرستان‌های فردیس و تهران مراجعه کردند و پس از جلب و دستگیری ، متهم‌های پرونده را به پلیس فتا غرب استان تهران انتقال دادند.

این مقام مسئول تشریح کرد: متهمین در ابتدا منکر بزه انتسابی شدند ولی با دیدن مستندات و ادله دیجیتال جرم اعتراف کردند. که با بررسی دقیق وفنی ادله جرم مشخص گردید که متهمین با شگردهای مجرمانه و سوءاستفاده از باورها و اعتقادات شهروندان اقدام به کلاهبرداری می‌کردند.

رئیس پلیس فتا غرب استان تهران خاطرنشان کرد: متهمین به همراه پرونده جهت گذراندن سیر قانونی به دادسرای رسیدگی به جرائم اینترنتی انتقال داده شدند.

سرهنگ حاجعلی صالحی در ادامه به شهروندان توصیه کرد: به تماس‌هایی که به شیوه‌های مختلف اعم از اعلام برنده شدن شما در مسابقات و قرعه‌کشی‌ها، سفرهای زیارتی و مواردی ازاین‌دست، اعتماد نکرده و به آن‌ها پاسخ ندهید.

وی تصریح کرد: برای پرداخت و انتقال وجه به‌حساب نیازی به مراجعه حضوری جلوی دستگاه عابر بانک نیست و برای انتقال وجه به‌حساب شما فقط شماره کارت یا شماره‌حساب کافی بوده و نیازی به ارائه مشخصات کامل حساب (رمز دوم ، CVV۲ ، تاریخ انقضاء و ...) نمی‌باشد.

در خاتمه سرهنگ صالحی سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکى  www.cyberpolice.ir  را منشاء انتشار اخبار حوادث و هشدارهاى آموزشى پلیس فتا اعلام کرد و گفت: کارشناسان متخصص و فنى به‌عنوان پشتیبان سایت آماده دریافت گزارشات مردمى و اخذ نقطه نظرات شهروندان و کاربران هستند.
Histats.com START (standard) Histats.com END