آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۳۶۷۶
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۸
استقلال در لیگ هجدهم ۶ بازیکن خارجی جذب کرد که در بین آن‌ها تنها پاتوسی عملکرد خوبی داشت؛ بازیکنی که سرنوشت مشابهی با ۵ بازیکن دیگر داشت و در پایان لیگ هجدهم از استقلال جدا شد.
به گزارش فیدوس: هواداران استقلال با رفتن پاتوسی از این تیم نسبت به عملکرد مدیران تیمشان انتقادات زیادی انجام دادند که حتی منجر به تجمع تعداد کمی از هواداران استقلال مقابل ساختمان این باشگاه شد. امیرحسین فتحی، مدیرعامل استقلال الزام باشگاه برای پرداخت بدهی ۴۳۰ هزار دلاری پروپئیچ را به عنوان دلیل عدم حفظ پاتوسی مطرح کرد. این دلیل تا حدودی قانع‌کننده است ولی سوال دیگری در این ماجرا مطرح است؛ آیا استقلال نمی‌توانست با هزینه کمتر در لیگ هجدهم، پاتوسی را حفظ کند؟

استقلال در لیگ هجدهم جزو تیم‌هایی بود که بازیکنان خارجی زیادی را به استخدام درآورد اما هیچ‌کدام از آن‌ها به جز پاتوسی و تا حدودی طارق همام، عملکرد قابل قبولی داشته باشند. آبی‌های پایتخت در فصل گذشته الحاجی گرو، مارکوس نویمایر، طارق همام، گادوین منشا، ایسما و آیاندا پاتوسی را به عنوان بازیکن خارجی جذب کرد؛ بازیکنانی که حدود یک میلیون دلار برای استقلال هزینه داشتند.

نکته عجیب درباره بازیکنان خارجی استقلال این است که به جز طارق همام - که او هم بیشتر فصل را مصدوم یا محروم بود - هیچ‌کدام از این بازیکنان نتوانستند بیشتر از یک نیم‌فصل در استقلال دوام بیاورند. طارق همام، الحاجی گرو و مارکوس نویمایر، سه بازیکن خارجی بودند که در ابتدای لیگ هجدهم به استقلال پیوستند اما پس از عملکرد ضعیف گرو و نویمایر در نیم فصل نخست، به صورت توافقی از این تیم جدا شدند که با توجه به اظهار نظر مدیران استقلال به ترتیب ۱۷۵ و ۲۲۵ هزار دلار (حقوقشان تا پایان نیم‌فصل نخست) دریافت کردند تا قراردادشان را فسخ کنند؛ یعنی ۴۰۰ هزار دلار برای یک گل!

در نقل و انتقالات نیم‌فصل هم پاتوسی، ایسما و منشا به استقلال پیوستند اما در بین این سه بازیکن تنها پاتوسی توانست رضایت هواداران و کادر فنی را جلب کند. ایسما و منشا روی هم رفته حدود ۳۵۰ هزار دلار برای نیم‌فصل دریافت کردند که روی هم رفته ۴ گل و ۴ پاس گل دادند.

با این اوصاف استقلال برای ۵ گل و ۴ پاس گل حدود ۷۵۰ هزار دلار هزینه کرد در حالی که پاتوسی برای نیم‌فصلی که با حقوق ۵۰ هزار دلار برای استقلال به میدان رفت، ۴ گل و ۷ پاس گل به همراه داشت اما در نهایت این موضوع باعث نشد که سرنوشت پاتوسی با باقی بازیکنان خارجی استقلال در لیگ هجدهم تفاوت داشته باشد و آبی‌های پایتخت به خاطر مشکلات مالی، نتوانستند این بازیکن اهل آفریقای جنوبی را حفظ کنند.

مدیران استقلال برای نگه داشتن پاتوسی باید ۳۵۰ هزار دلار به کیپ‌تاون آفریقای جنوبی پرداخت می‌کردند اما نتوانستند این پول را فراهم کنند و به این باشگاه نامه زدند که خواهان فعال‌سازی بند خرید پاتوسی نیستند. البته مدیران استقلال به امید اینکه بتوانند شرایط جدیدی برای به خدمت گرفتن پاتوسی ایجاد کنند، این نامه را برای کیپ‌تاون ارسال کردند اما این راه جواب نداد و در نهایت پاتوسی از استقلال جدا شد.

موضوعی که باید در ماجرای جدایی پاتوسی از استقلال به آن توجه کرد، این است که استقلال حدود ۷۵۰ هزار دلار برای جذب چهار بازیکن که روی هم رفته نتوانستند عملکرد یکسانی با پاتوسی داشته باشند، هزینه کرده‌اند در حالی که آن‌ها می‌توانستند با نصف این پول، پاتوسی را که عملکرد بسیار خوبی داشت در استقلال حفظ کنند.

با این اوصاف به نظر می‌رسد که مدیران استقلال باید در نحوه مدیریتشان تجدیدنظر کنند و به جای هزینه ارزی هنگفت و جذب چندین بازیکن خارجی که کیفیت مناسبی هم ندارند، یک یا دو بازیکن با کیفیت جذب کنند و توانایی حفظ آن‌ها را داشته باشند تا هواداران استقلال دوباره شاهد خروج ستاره‌های تیم‌شان در پایان فصل نباشند.
Histats.com START (standard) Histats.com END