آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۸۶۲
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۱
وزیر امور خارجه آمریکا در اقدامی توهین‌آمیز، اظهارات اخیر رئیس‌جمهور ایران در واکنش به تحریم‌های آمریکا را «بچه‌گانه و نابالغ» توصیف کرد.

به گزارش فیدوس: «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در دیداری محرمانه به افغانستان در روز سه‌شنبه گذشته یک بار دیگر به انتقاد از ایران بابت آن چه که «نفوذ بی‌ثبات کننده» این کشور در منطقه و سراسر جهان خوانده، پرداخت.

اما همین که از او خواسته شد تا نمونه‌های مشخصی از این به‌اصطلاح نقش ایران در تضعیف صلح در افغانستان نام ببرد، گفت: «نمی‌توانم بیشتر از این در این رابطه صحبت کنم».

با این وجود، وزیر خارجه آمریکا از اتهام‌زنی علیه تهران عقب‌نشینی نکرد و مدعی شد: «ایران برای بیش از 40 سال، در فعالیت‌های تروریستی در سراسر جهان مشارکت داشته است. آنها (ایرانی‌ها) همچنان بزرگترین نیروی بی‌ثبات کننده در سراسر جهان هستند».

بنا بر گزارش «بریت‌بارت»، در شرایطی که ایران در تمام سال‌های گذشته تلاش کرده تا هر آنچه در توان دارد برای بازگرداندن صلح و ثبات در کشورهای منطقه و همسایه خود صورت دهد، پامپئو در توصیه‌ای گفته که «ایران باید از صلح و ثبات در کشوری که با آن بیش از 500 مایل مرز مشترک دارد، استقبال کند».وی در ادامه با اشاره به فرایند برقراری صلح در افغانستان گفت: «این به نفع ایران نیست که روند صلح را تضعیف کند. من امیدوارم که این مسئله خیلی زود روشن شود که پیشبرد روند صلح [در افغانستان] به نفع تمام بازیگران منطقه‌ای است».

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از اظهارات ایران‌هراسانه خود به رئیس‌جمهور ایران نیز توهین کرد و اظهارات اخیر وی در واکنش به تحریم های جدید آمریکا را «بچه‌گانه و نابالغ» خواند.

«حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران چند روز پیش در واکنش به تحریم‌های جدیدی که آمریکا علیه ایران وضع کرد، گفته بود: «کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده است».

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که «بیانیه‌های اخیر ایران مبنی بر اینکه دیپلماسی پس از تحریم‌های اقتصادی وضع شده از جانب دولت ترامپ، مرده، هیچ کاری برای جلوگیری از اجرای تعهد دولت آمریکا به فشار حداکثری علیه تهران نخواهد کرد.»

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه با امضای یک فرمان اجرایی، که به نظر می‌رسد با اهداف تبلیغاتی طراحی شده، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعلام کرد.

وی که در دفتر کارش در کاخ سفید در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، این تحریم‌ها را «شدید» توصیف کرد و گفت: «به فشار به تهران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

به گفته استیو منوشین وزیر خزانه داری آمریکا، واشنگتن دفتر رهبر انقلاب، سردار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران و سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران را در فهرست تحریم قرار داده است.

علاوه بر این، فرماندهان پنج منطقه نیروی دریایی سپاه پاسداران، سرداران «عباس غلامشاهی»، «رمضان زیراهی»، «یدالله بادین»، «منصور روانکار» و «علی عظمایی» هم در فهرست تحریم قرار گرفته‌اند.

همچنین قرار است محمد جواد ظریف وزیرخارجه کشورمان نیز در لیست تحریمهای جدید آمریکا قرار گیرد.
منبع: ایسنا
Histats.com START (standard) Histats.com END