آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۶۹۶
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۰
مشاور امنیت ملی آمریکا در پاسخ به خبرنگار شبکه رادیو ارتش رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه آیا هدف نهایی آمریکا در قبال ایران، تغییر نظام این کشور است، سوال او را قطع کرده و تاکید داشت: «نه نه، تغییر حکومت نیست. این سیاست آمریکا نیست».
به گزارش فیدوس: مشاور امنیت ملی آمریکا در پاسخ به خبرنگار شبکه رادیو ارتش رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه آیا هدف نهایی آمریکا در قبال ایران، تغییر نظام این کشور است، سوال او را قطع کرده و تاکید داشت: «نه نه، تغییر حکومت نیست. این سیاست آمریکا نیست».

این خبرنگار در یک کنفرانس خبری در سرزمین اشغالی سوال خود را ادامه داده و پرسید که شما قبلا همین خواسته را داشتید. بولتون نیز در تلاش برای طفره رفتن از اظهارات پیشین خود، گفت: «بگذارید همین‌جا شما را متوقف کنم. وقتی که یک شهروند عادی بودم، خیلی چیزها گفتم و نوشتم، آنها هنوز هم موجود هستند و هنوز به آنها اعتقاد دارم. اما اکنون در نقش مشاور امنیت ملی نمی‌توانم دیدگاه‌های خودم را به عنوان سیاست آمریکا معرفی کنم».

«جان بولتون» بعد از نشست سه‌جانبه با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و دبیر شورای امنیت ملی روسیه در فلسطین اشغالی، مقابل دوربین خبرنگاران حاضر شده و درباره این مذاکرات صحبت کرد.

بولتون با بیان اینکه نشست سه‌جانبه کنونی به دعوت «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای بررسی تنش‌های اخیر با ایران برگزار شد، توضیح داد: «ما با این توقع اینجا نیامدیم که همه مشکلات یا حتی بیشتر آنها را حل کنیم».

وی با ادعای اینکه ایران نباید خویشتن‌داری آمریکا در پاسخ دادن به سرنگونی پهپاد خود توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را «ضعف» آمریکا تعبیر کند، تهدید کرد: «همه گزینه‌ها علیه ایران هنوز روی میز هستند».

مشاور امنیت ملی آمریکا در پاسخ به سوالی درباره اینکه «نیکولای پاتروشف» دبیر شورای امنیت ملی روسیه چه چیزی در ازای کمک به مهار بحران می‌خواهد، گفت: «به نظر من، روسیه هم باید مانند ما درباره اشاعه هسته‌ای نگران باشد و درخصوص ایران نیز روسیه یکی از کشورهایی بود که توافق هسته‌ای را امضا کرد. ما به‌طور مکرر شاهد نقض نه تنها تعهدات برجامی ایران بلکه نقض معاهده عدم اشاعه هستیم».

در حالی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا کنون طی 15 گزارش بر پایبندی ایران به تمام تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای تاکید کرده (حتی از زمان خروج آمریکا از برجام) اما بولتون در تناقض‌گویی آشکار مدعی شد: «آژانس اتمی هم حتی دریافته که ایران توافق هسته‌ای را نقض می‌کند... زیرا خود ایران تهدید کرده که سقف محدودیت ذخایر اورانیوم غنی‌شده را رد می‌کند. تمام اینها نشان می‌دهد که تهدید ایرانِ هسته‌ای واقعی است».

وی در پاسخ به سوالی درباره واکنش آمریکا به اظهارات پاتروشف مبنی بر اینکه دولت دمشق حق دارد به نیروهای خارجی اجازه باقی‌ماندن در سوریه را بدهد، تصریح کرد: «ایالات متحده بسیار خواهان آن است که نیروهای خارجی از سوریه بروند... مسئله اصلی اینجاست که نیروهای ایرانی در عراق و سوریه و لبنان و یمن و افغانستان مشکل ما هستند! این فعالیت‌های از سوی ایران تهدیدآمیز هستند».
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تلاش برای توجیه نگرانی رژیم صهیونیستی از کمک ایران به سوریه در مبارزه با تروریست‌ها مدعی شد: «حضور نیروهای ایرانی در سوریه باعث نگرانی است زیرا آنها مرز مشترک (با سوریه) داشته و در بُرد موشک‌های ایران نیز هست... باید راهبردی طراحی کنیم تا مانع رسیدن ایران به اهدافش شویم».

بولتون در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال دخالت ایران در نشست اقتصادی منامه و طرح رونمایی از معامله قرن، به اتهام‌زنی تکراری علیه ایران پرداخت: «ایران طی چند ماه گذشته یک سری حملات بی‌دلیل و غیرموجه به نفتکش‌ها، خط لوله انتقال نفت وپهپاد آمریکایی انجام داده است که از نظر ما غیرقابل قبول است. در چنین فضایی، تهدید کنفرانس بحرین نیز ممکن است... البته تداوم چنین رفتاری، یک اشتباه بزرگ برای ایران است».

سوال بعدی که از بولتون پرسیده شد، این بود: «ایران گفته برای اینکه به پای میز مذاکره برگردد، همه تحریم‌ها باید لغو شود. پس چرا آمریکا برای آغاز روند مذاکرات، حداقل بخشی از تحریم‌ها را برای مدتی تعلیق نمی‌کند؟». وی اینگونه پاسخ داد: «اگر ایران در رسیدن به یک راهکار جدی بود، از معاهده عدم اشاعه تخطی نمی‌کرد، بزرگترین حامی مالی تروریسم نمی‌شد و نیروهایش را به مبارزه در دیگر کشورها نمی‌فرستاد. به همین دلیل است که ما تحریم‌ها را اعمال کردیم».
مشاور امنیت ملی کاخ سفید با «غیرقابل قبول» خواندن رفتار ایران، ادعا کرد: «یا آنها این اصل مطلب را درک می‌کنند یا همانطور که ترامپ – مانند دیروز که رهبر عالی ایران را تحریم کردیم – کارزار فشار حداکثری را تشدید می‌کنیم. با ترکیب تحریم‌ها و دیگر فشارها، ایران را به پای میز مذاکره می‌آوریم».

بولتون سپس در پاسخی توهین‌آمیز به سوال خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی مبنی بر اینکه «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران، او و نتانیاهو را در تیمی به نام «تیم ب» قرار داده، گفت: «واقعا؟ ببینید این‌ها یک‌سری رفتارهای ناپخته است و با پاسخ دادن به آن فقط اکسیژن را هدر می‌دهیم!»

وی همچنین برای شفاف‌سازی درباره اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر صدور دستور حمله به ایران و سپس لغو آن 10 دقیقه پیش از اجرا، توضیح داد: «رئیس‌جمهور بسیار صریح گفتند. او به این مسئله (حمله به ایران) فکر می‌کند... این یک اقدام خویشتن‌دارانه از سوی ایالات متحده بود و ایران نباید این را با ضعف آمریکا اشتباه بگیرد».

مشاور امنیت ملی آمریکا در واکنش به سوالی درباره عدم حضور گروه‌های فلسطینی در نشست اقتصادی منامه (بحرین) گفت: «به‌نظر من اشتباه است که فلسطینی‌ها این نشست را تحریم کنند... چیزی که این نشست را منحصر به فرد می‌کند، جنبه اقتصادی آن است. ببینید این نشست حاوی چشم‌اندازهایی برای فلسطینی‌ها، برای اسرائیلی‌ها و برای تمام منطقه است».

بولتون با ادعای اینکه شانس حصول توافقی بین صهیونیست‌ها و فلسطینی‌ها وجود دارد، اضافه کرد: «ما خواهیم دید که این کنفرانس چگونه پیش خواهد رفت. ما در این باره خوش‌بین هستیم... امیدوارم فلسطینی‌ها نیز خوش‌بین باشند».

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه وقتی ایران طی روزهای آتی از سقف معین برای ذخایر اورانیوم غنی‌شده عبور کند، آمریکا چه واکنشی نشان می‌دهد، مدعی شد: «به نظرم رئیس‌جمهور می‌گوید که همه گزینه‌ها روی میز است. من درباره اینکه ایرانی‌ها باید چه کنند، توصیه‌ای به آنها ندارم. آنها فقط باید از تلاش برای رسیدن به سلاح اتمی دست بردارند».

خبرنگار بلومبرگ به‌عنوان نفر بعدی پرسید: «آمریکا چه نقشی برای بشار اسد در آینده سوریه می‌بیند و اینکه برای بازسازی‌های دوران پساجنگ چه کاری خواهد کرد؟». مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز با بیان اینکه هنوز شانس این وجود دارد که مردم سوریه خودشان برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند، پاسخ داد: «راهکار سیاسی همچنان اولویت ما است».

در حالی که دبیر شورای امنیت ملی روسیه تاکید کرده که تصمیم خروج یا باقی‌ماندن نیروهای خارجی در سوریه با دولت دمشق است اما بولتون درباره مذاکرات با طرف روسیه جهت خروج نیروهای ایرانی از سوریه ادعا کرد: «روس‌ها بارها گفته‌اند که می‌خواهند نیروهای ایرانی از سوریه خارج شوند... از نظر ما، نیروهای ایرانی و گروه‌های تحت حمایتش به‌طور کامل باید خارج شده و به ایران باز گردند».
وی درباره پایان ماجرای بین آمریکا و ایران نیز ادعا کرد: «اگر ایران از حرکت به سمت سلاح اتمی، موشک‌های بالستیک، حمایت از تروریسم و دیگر اقدامات شرورانه دست بردارد؛ ما خیلی خوشحال می‌شویم! (مایک) پامپئو وزیر خارجه سال قبل سخنرانی کرد و 12 شرط مقابل ایران گذاشت، این آخر ماجرای ما است».
بولتون و دبیر شورای امنیت ملی روسیه از روز گذشته برای شرکت در نشست سه‌جانبه با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، وارد فلسطین اشغالی شدند. این سه نفر امروز پیش از برگزاری نشست، در کنفرانس خبری مشترک شرکت کرده و اختلاف‌نظر نتانیاهو و بولتون با پاتروشف بر سر ایران کاملا مشهود بود.
برچسب ها: بولتون ، فیدوس ، آمریکا
Histats.com START (standard) Histats.com END