آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۶۸۰
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۵
با وجودی که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در خردادماه ۱۳۹۸ نسبت به خردادماه سال قبل رشد بیش از ۵۰ درصدی داشته، اما سرعت رشد ماهانه آن در سه ماهه نخست امسال رو به کاهش بوده است.
به گزارش فیدوس: با وجودی که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در خردادماه ۱۳۹۸ نسبت به خردادماه سال قبل رشد بیش از ۵۰ درصدی داشته، اما سرعت رشد ماهانه آن در سه ماهه نخست امسال رو به کاهش بوده است.

معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی نرخ تورم ماهانه در خردادماه براساس آمارهای منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران پرداخت و نوشت: براساس آخرین آمارهای مرکز آمار ایران، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در خردادماه ۱۳۹۸ افزایش ۰.۸ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه را تجربه کرده که در مقایسه با رشد این شاخص در ماه های اردیبهشت و فروردین کمتر است.

روند نزولی نرخ تورم ماهانه در بهار ۱۳۹۸ به گونه ای ادامه یافته که طی بازه زمانی فروردین ۱۳۹۷ تا خرداد ۱۳۹۸ پایین ترین نرخ تورم ماهانه در سومین ماه سال رقم خورده است. بررسی نرخ تورم ماهانه اقلام خوراکی و غیرخوراکی حاکی از کاهش ۰.۲ درصدی شاخص بهای خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و همچنین افزایش ۱.۳ درصدی بهای کالاهای غیرخوراکی و خدمات در خرداد ۱۳۹۸ نسبت به اردیبهشت امسال است. مقایسه نرخ تورم ماهانه خرداد با رقم مشابه در ماه های اردیبهشت و فروردین نشان می دهد که کُند شدن سرعت افزایش نرخ کالاهای غیر خوراکی و خدمات در خردادماه، عاملی برای کاهش نرخ تورم ماهانه کل کشور در این ماه بوده است.

از سوی دیگر آمارهای خردادماه ۱۳۹۸ نشان می دهد دهک های دهم و نهم هزینه ای بیش از سایر افراد از کُند شدن سرعت افزایش کالاهای غیر خوراکی منتفع شده اند. در بین خوراکی ها و آشامیدنی ها بیشترین افت شاخص در خردادماه، مربوط به «سبزیجات» با منفی ۷ درصد و بیشترین افزایش شاخص مربوط به «نان و غلات» با ۴.۵ درصد بوده است.

در بین اقلام غیرخوراکی نیز بیشترین نرخ تورم ماهانه خردادماه مربوط به «مبلمان و لوازم خانگی و نگهداری معمول آنها» با افزایش ۲.۶ درصدی و «پوشاک و کفش» با افزایش ۲.۵ درصدی بوده است.
منبع: ایلنا
برچسب ها: تورم ، فیدوس ، خرداد
Histats.com START (standard) Histats.com END