آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۶۷۵
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۳
دولت چین در واکنش به جدیدترین اقدام تحریک‌آمیز واشنگتن در وضع تحریم علیه ایران، بار دیگر خواستار «آرامش» و خویشتنداری در منطقه غرب آسیا شد.
 به گزارش فیدوس: دولت چین در واکنش به جدیدترین اقدام تحریک‌آمیز واشنگتن در وضع تحریم علیه ایران، بار دیگر خواستار «آرامش» و خویشتنداری در منطقه غرب آسیا شد.

خبرگزاری فرانسه در صفحه توییتری خود واکنش دولت چین را منعکس کرد که با افزایش تنش‌ها میان آمریکا و ایران، دعوت به آرامش کرده بود.

«دونالد ترامپ» روز گذشته (دوشنبه) در دفتر کارش در کاخ سفید در جمع خبرنگاران با امضای یک فرمان اجرایی تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد و گفت: «به فشار به تهران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

بر اساس متن فرمان اجرایی رئیس‌جمهور آمریکا، این فرمان دارایی‌های احتمالی نهادهای مرتبط با بیت رهبری در آمریکا را یا در تملک افراد آمریکایی را مسدود می‌کند.

سید «عباس موسوی» سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در خصوص اقدام جدید آمریکا در صفحه توییتر خود تصریح کرد: «تحریم بی حاصل ⁧ رهبری ایران⁩ و نیز فرمانده ⁧دیپلماسی⁩ کشور یعنی بسته شدن همیشگی راه دیپلماسی با دولت مستاصل آمریکا. دولت ⁧ترامپ⁩ در حال نابودی همه سازوکارهای جا افتاده بین المللی برای حفظ صلح و امنیت جهانی است. تیم_بی⁩».

دولت ترامپ از زمان روی کار آمدن در ژانویه 2017، اعمال فشار به ایران را آغاز کرد و در دوسال گذشته ده‌ها تحریم علیه ملت ایران وضع کرد و چندین بار از آنها با لفظ «تروریست» یاد کرد. روز گذشته مردم ایران را مردمی «فوق‌العاده» خواند و مدعی شد که اگر ایران واقعا به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نباشد، دو کشور می‌توانند به سرعت به یک توافق دست پیدا کنند.

دولت پکن روز جمعه هفته گذشته نیز به دنبال ساقط شدن پهپاد جاسوسی آمریکا در حریم هوایی ایران، خواستار خویشتنداری در منطقه غرب آسیا شده بود.

بامداد پنج‌شنبه گذشته، یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی که وارد حریم هوایی ایران شده بود، توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران سرنگون شد. بسیاری از تحلیل‌گران نظامی بر این باورند که اثبات توانمندی ایران در سرنگون ساختن چنین پهپادی معادلات نظامی را در منطقه تغییر داده است.

«لو کانگ» یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین ضمن آنکه وضعیت کنونی تنش‌های میان ایران و آمریکا را «بسیار پیچیده و حساس» خواست.

وی گفت:«ما به طور مداوم از تمامی طرفین می‌خواهیم که عقلانی رفتار کنند و خویشتنداری در پیش بگیرند و از قاداماتی که بیش از این بر تنش‌ها دامن بزند، خودداری کنند و جعبه پاندورا (کنایه از بدبختی و مصیبت) را باز نکنند».
منبع: فارس
برچسب ها: چین ، آمریکا ، تحریم ، فیدوس ، پهپاد
Histats.com START (standard) Histats.com END