آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۶۶۳
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
به نظر می رسد که سفر پمپئو به عربستان و امارات نیز مانند دیگر سفرهای سایر مقامات آمریکایی به منطقه در مرحله نخست برای سرکیسه کردن کشورهای عربی باشد.
به گزارش فیدوس: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که برای بحث درباره تحولات منطقه غرب آسیا به عربستان سعودی و امارات عربی متحده سفر می‌کند.

به نظر می رسد این سفر نیز مانند دیگر سفرهای سایر مقامات آمریکایی به منطقه در مرحله نخست برای سرکیسه کردن کشورهای عربی باشد پمپئو به نوعی به دنبال نقد کردن صحبت‌های اخیر ترامپ است که گفته بود سعودی باید پول اقدامات آمریکا را بدهد.

در واقع؛ آمریکا با حاشیه سازی به دنبال کم رنگ سازی شکست‌هایش در برابر ایران از جمله در موضوع سرنگونی پهپاد فوق مدرن «گلوبال هاوک» است. در همین راستا؛ ادعای لغو دستور حمله به ایران، تنها ۱۰ دقیقه قبل از آغاز حمله، جنگ روانی رسانه‌های غربی مبنی بر آمادگی ترامپ برای مذاکره و حتی ادعای دروغین احتمال بازگشت آمریکا به برجام، اقدام ترامپ به ارسال پیام به رهبر کره شمالی و در نهایت سفر پمپئو به منطقه را می توان در چارچوب همین سلسله عملیات روانی برآورد کرد.

اما در یک نگاه کلان، موارد زیر را می توان به عنوان مهمترین دستور کار پمپئو در این سفر منطقه ای عنوان کرد:

الف) اعلام حمایت از سعودی و امارات برای تداوم کشتار و جنایت در یمن تا رسیدن به یک پیروزی بزرگ

این مسئله به ویژه پس از دستاوردهای بزرگ و تحقیر کننده نیروهای یمنی در ناامن کردن فرودگاههای عربستان و ورود آنها به خاک این کشور در منطقه جیزان، به مسئله ای حیاتی تبدیل شده است. ضمن اینکه طرح اماراتیها برای جداسازی جنوب یمن از منطقه شمال و تحت اختیار گرفتن آن موجب ناراحتی آل سعود و دودستگی بین دو رکن اصلی ائتلاف ضد یمن شده است.

ب) فشار بر کشورهای عربی برای حضور در نشست معامله قرن در منامه

پس از حضور چشمگیر مردم مسلمان و حتی غیر مسلمان کشورهای مختلف در راهپیمایی بزرگ روز قدس در ماه رمضان امسال و عقب نشینی بسیاری از کشورها از تن دادن به پروژه مبهم و غیر عملیاتی معامله قرن، چنانچه برخی از سیاستمداران آمریکایی نیز به آن اذعان کردند، انجام این پروژه عملاً با یک سکته بزرگ مواجه شد. بنابراین همانگونه که جان بولتون در سفر به اراضی اشغالی فلسطین سعی کرد جلوی ناکامی این پروژه را بگیرد، پمپئو نیز در این سفر سعی دارد کشورهای عربی همسو با خود را برای حضور در نشست منامه به عنوان یکی از مهمترین برنامه های آنها جهت تسهیل فرآیند معامله قرن ترغیب و بلکه تحت فشار بگذارد.

ج) استمرار سیاست تحریک کشورهای عربی به ایران هراسی

کاخ سفید به دلیل ناکامی در انجام بسیاری از پروژه های ضد ایرانی خود طی دو سال گذشته که عملاً سیاست خارجی این دولت را در بدترین شرایط تاریخ خود قرار داده است، سعی دارد برای حفظ بحران در منطقه و توجیه نظامی گری آمریکا در جنوب غرب آسیا، به تحریک آنها علیه ایران و ترساندن آنها ادامه دهد.

د) انحراف افکار عمومی از اجرایی شدن راهبرد «مقاومت فعال» از سوی ایران در پرونده هسته ای

اجرایی شدن مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران مبنی بر تعلیق گام به گام تعهدات برجامی، عملاً تمام معادلات آمریکا و اروپا را که با هدف به زانو در آوردن کشورمان و تن دادن به مذاکره اجباری و تحت فشار صورت گرفته بود، برهم زد، چنانچه بسیاری از تحلیلگران از تغییر زمین بازی به نفع ایران سخن گفتند. بر این اساس؛ به نظر می رسد که یکی از اهداف پمپئو از این سفر، منحرف کردن افکار عمومی از اصل ماجرا و فرار از کلاف پیچیده ای باشد که اشتباهات تیم جنگ طلب کاخ سفید، آمریکا را دچار کرده است.

در یک نگاه کلی؛ سفر پمپئو به منطقه را نه از روی قدرت و توان آمریکا که باید برگرفته از ناتوانی‌ها و شکست‌های گسترده آمریکا در منطقه به ویژه در برابر ایران ارزیابی کرد.

اما به هر حال؛ روند تحولات نشان می دهد که این سفر نیز دستاوردی برای آمریکا و قارون های نادان منطقه ندارد چرا که؛ نه ایران حاضر به تسلیم شدن است، نه مقاومت یمن در برابر متجاوزان پایانی دارد و نه طرح معامله قرن جایگاهی در معادلات منطقه دارد، به خصوص اینکه از هم اکنون تمام شواهد حاکی از شکست فضاحت بار نشست منامه است.
Histats.com START (standard) Histats.com END