آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۵۴۱
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
«رابرت هانتر» معتقد است که پیشنهاد مذاکره ترامپ به ایران جدی نیست و برای نشان دادن این است که او در کنار سیاست فشار اهل مذاکره هم است.
به گزارش فیدوس: در طی یک سال گذشته ج. ا. ایران شاهد اعمال تحریم‌های شدید امریکا بوده و دولت ترامپ مرتب از این گزینه و موارد مشابه (خروج از برجام، تحریم‌ها و تهدیدات شدید) جهت تسلیم تهران استفاده می‌کرد. دولت امریکا در تلاش است که ایران بدون هزینه و با سیاست فشار حداکثری تسلیم واشنگتن و متحدان آن شود؛ فرضیه‌ای که از اساس اشتباه است.

اما ایران حاضر به تسلیم نشده و از طرق مختلف نشان داده است توانایی مقابله با امریکا و متحدان آن را دارد.

در خصوص این موضوع گفتگویی با «رابرت ادواردز هانتر» سفیر سابق امریکا در ناتو انجام شده که مشروح آن در زیر آمده است.

«رابرت ادواردز هانتر» عضو ارشد مرکز «روابط ترانس آتلانتیک» در دانشگاه «جانز هاپکینز» است. وی در کارنامه خود سوابقی چون مدیریت مرکز «مطالعات استراتژیک ترانس آتلانتیک» در دانشگاه دفاع ملی آمریکا و سمت مشاور ارشد اندیشکده «رند» را دارد.

از سمت ها و مسئولیت های دیگر وی در دوه های مختلف می توان به این موارد اشاره کرد: مشاور سیاست خارجی سناتور ادوارد ام. کندی (از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷)، محقق ارشد شورای توسعه خارجی (از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۳)، محقق مؤسسه بین المللی مطالعات استراتژی( (IISSاز سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۶۹، همکاری در پروژه پولاریس (Polaris) نیروی دریایی، عضو هیأت سیاست دفاعی «ویلیام کوهن» وزیر دفاع بیل کلینتون (رئیس جمهور سابق آمریکا)، معاون انجمن پیمان آتلانتیک (از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱)، محقق مرکز علوم و امور بین الملل بلفر در دانشگاه هاروارد، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ناتو، عضو شورای روابط خارجی و عضو انجمن کنترل تسلیحات و انجمن علوم سیاسی آمریکا.

*آیا تصور می کنید کمپین فشار حداکثری بر ایران نتیجه ای برای دولت ترامپ خواهد داشت؟

اگر این سیاست منجر به جنگ شود، با افکار عمومی ایالات متحده امریکا مخالف بوده اما اگر منجر به جنگ نشود اکثر امریکایی ها به آن توجهی نمی کنند اما متحدان به تحریک آن ادامه خواهند داد.

*به نظر می رسد هر چه به موعد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک می شویم تمایل ترامپ برای گفتگو با مقامات ایران بیشتر می شود. به اعتقاد برخی این تمایل بیشتر برای تبلیغات انتخاباتی است تا دستاوردی در سیاست خارجی او را نشان دهد. نظر شما چیست؟

مذاکره با ایران پیشنهادی جدی نیست، این سیاست فقط به این دلیل طراحی شده تا ترامپ به متحدان خود نشان دهد که تنها از استراتژی فشار جهت مذاکره با ایران استفاده نمی کند.

*فشار حداکثری به ایران به نتیجه مطلوب ترامپ نرسیده است. با وجود این موضوع آیا تغییری در تیم جنگ طلب ترامپ از جمله اخراج جان بولتون و مایک پمپئو ممکن است صورت بگیرد؟

نه. آنها آن چیزی را انجام می دهند که ترامپ از نظر لفاظی علیه ایران می خواهد. مسئله این است که آیا آنها با تصادف یا محاسبات اشتباه شروع به جنگ می کنند یا خیر. همین خطر در مورد اقدامات و محاسبات ایران نیز وجود دارد.

*با توجه به اینکه جنگ تجاری با چین آثار نامطلوبی بر اقتصاد امریکا در ماههای آینده خواهد داشت و اقتصاد نیز برگ برنده ترامپ است در این صورت نتایج انتخابات آمریکا در سال ۲۰۲۰ را در سایه تداوم جنگ تجاری با چین چگونه ارزیابی می کنید؟

تا زمانی که ترامپ جنگ تجاری با چین را کنترل می کند، مسئله امریکا با چین در طولانی مدت قبل از انتخابات به طرق مختلف حل خواهد شد.

*فاکس نیوز که رسانه حامی ترامپ است اخیراً یک نظرسنجی برگزار کرد که نشان می داد ترامپ در مقایسه با ۵ نامزد ریاست جمهوری از حزب دموکرات از جمله «برنی سندرز» و «جو بایدن» آرای کمتری را کسب کرد. با توجه به اینکه این نظرسنجی توسط فاکس نیوز انجام شده ارزیابی شما از آن چیست؟ (البته اخیراً اختلافاتی میان ترامپ و فاکس نیوز هم وجود داشته است)

در این مرحله از انتخابات، نظرسنجی بی معنی است. این واقعیت مهم همیشه اثبات شده است.
Histats.com START (standard) Histats.com END