آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۴۵۱
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۳
خبرسازی رسانه‌های آمریکایی درباره حمله قریب‌الوقوع ارتش آمریکا به برخی از پایگاه‌های ایران، باعث شد تا کاربران فضای مجازی اقدام به انتشار مطالب طنز در این زمینه کنند.
به گزارش فیدوس: در یکی دو هفته اخیر که خبرسازی رسانه‌هایی همچون رویترز درباره احتمال حمله نظامی محدود آمریکا به پایگاه‌هایی در ایران مطرح شد، چند اتفاق واقعی رخ داده است. از اخطاردهی فرماندهان ارشد نظامی ایران به هر نیروی نظامی خارجی که دست از پا خطا کند تا اقداماتی عملی همچون سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی توسط سامانه بومی سوم‌خرداد.

پس از آنکه در نخستین ساعات بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد یک فروند پهپاد جاسوسی "گلوبال هاوک" امریکا در نزدیکی منطقه کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند قرار گرفت و سرنگون شد، بار دیگر رسانه‌های ضدایرانی شروع به خبرسازی کرده و مدعی شدند که ارتش آمریکا خود را برای حمله به ایران آماده می‌کند؛ ادعایی که البته از سوی خود ترامپ رد شد.

رئیس‌جمهور قلدر آمریکا که پیش از این نیز در ماجرای حادثه برای چند نفتکش نشان داده بود که مایل به افزایش تنش میان ایران و آمریکا نیست و هر گونه برخورد سخت را به ضرر رأی انتخاباتی خود می‌داند؛ روز گذشته نیز سعی کرد از کنار این واقعه عبور کند و بعد از آنکه «ایرانی‌ها اشتباه بزرگی مرتکب شدند» را در توییترش نوشت، عقب‌نشینی کرد و گفت: «ایران ممکن است تصادفاً این هواپیما را هدف قرار داده باشد!»

در روزهای اخیر و به ویژه پس از آنکه نیروهای نظامی کشورمان درس‌هایی فراموش‌نشدنی از اقتدار ایران را به ارتش آمریکا دادند، فضای مجازی نیز پرشده از پیام‌هایی با مضمون تقابل ایران و آمریکا. برخی از پیام‌ها را می‌خوانید:

مهدی خانعلیزاده (خبرنگار بین‌الملل): مقامات رسمی ایالات متحده مانند نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و دونالد ترامپ، رئیس جمهور تاکید کرده اند که هیچ برنامه ای برای آغاز تنش (جنگ که هیچ) با ایران ندارند. خبر رویترز و نیویورک تایمز را از جنس "حشمت علوی" بدانید.

سعید صراف: اعتبار شلیک مقتدر موشک به گلوبال‌هاوک فقط برای سپاه نیست. برای همه کسایی است که که از شکست چالدران، جنگ با روس و تا امروز نگفتن ما ضعیف‌تر از غربیم پس باید تسلیم شویم. بر روان پاک عباس میرزا، رئیس علی دلواری، خلبانانی که به ارتش متفقین یورش بردند و همه دلدادگان خاک وطن درود!

سیاوش فلاح‌پور (خبرنگار حوزه خاورمیانه): نظرسنجی الجزیره از کاربران عرب زبان درباره احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران اکثریت معتقدند آمریکا حمله نخواهد کرد؛ بخش عمده استدلال‌ها در کامنت‌ها به نگرانی از واکنش ایران بر می‌گردد.حسین دلیریان (خبرنگار حوزه دفاعی و امنیتی): پهپاد متجاوز گلوبال‌هاوک ارتش آمریکا از پایگاه هوایی الظفره در خاک امارات به پرواز درآمده و وارد آسمان ایران شده است آیا امارات بابت استفاده از خاکش برای اعزام پهپاد جاسوسی به ایران، توسط سپاه تنبیه خواهد شد؟

رضا رشیدپور (مجری صداوسیما): عرض من جنگ یا مذاکره یا فلان و بیسار نیست. صرفاً توجه به عدالت تحلیل رسانه‌های جهانی است. ایران، هواپیمای "بدون سرنشین" کشوری را هدف قرار داده که قبلاً هواپیمای ایرانی با " دویست و نود نفر سرنشین غیرنظامی" را در همان منطقه هدف قرار داده بود.

وقتی جنگ مسخره شد!

بسیاری از کاربران نیز، موضوع عقب نشینی آمریکا از موضاع خصمانه و خبرسازی درباره حمله به ایران را به باد تمسخر گرفتند.

معین وکیلی در مطلب طنز خطاب به آمریکایی‌ها نوشته: «حالا اگه خواستین جنگ کنین برین شمال بجنگین جنوب الان خیلی گرمه!»محبوبه نیاورانی هم عقب‌نشینی گام‌به‌گام آمریکا را دستمایه طنز قرار داد و نوشت: «ترامپ ۲ روز پیش: حمله به نفتکش‌ها مسئله جزئی بود و چندان اهمیت نداشت. ترامپ امروز: هدف قرار دادن پهپاد اشتباه فردی بود. برایم سخت است باور کنم عمدی بوده. ترامپ فردا: ارتش آمریکا تروریست است!»
Histats.com START (standard) Histats.com END