آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۳۸۱
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴
سال‌ها پس از ناپدید شدن اسرارآمیز هواپیمای پرواز mh370 مالزی، تازه‌ترین بررسی‌های کارشناسان از این حکایت دارد که خلبان افسرده هواپیما عمدا باعث سقوط و مرگ 239سرنشین آن شده است.
به گزارش فیدوس: حدود 5سال پیش و در هشتم مارس2014 یکی از اسرارآمیزترین حوادث هوایی جهان با ناپدید شدن هواپیمای پرواز mh370 مالزی که از فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور راهی پکن بود، رقم خورد. هواپیما 239سرنشین داشت و پس از خارج شدن از رادار بر فراز اقیانوس هند ناپدید شد. به‌دنبال این حادثه ده‌ها تیم جست‌وجو، ماه‌ها تلاش کردند ردی از هواپیمای ناپدید شده به‌دست آورند اما پیدا نشدن اثری از هواپیما و سرنشینانش، این حادثه را به یکی از اسرار تاریخ حوادث هوایی جهان تبدیل کرد. حالا و با گذشت حدود 5سال از حادثه، نشریه آتلانتیک گزارش کرده که نتایج آخرین بررسی‌ها و تحقیقات از این حکایت دارد که سقوط هواپیما به اقیانوس عمدی بوده و خلبان، عامل آن بوده است.

در این گزارش، به نقل از کارشناسان، اطرافیان و دوستان زهاری احمدشاه، خلبان 53ساله هواپیما آمده است: شواهد از این حکایت دارد که احمدشاه به‌دلیل آنکه ازدواجش با شکست روبه‌رو شده و همسرش ترکش کرده بود، افسرده، تنها و غمگین شده بود. او از قبل برای این حادثه نقشه کشیده و در جریان پرواز، زمانی که در کابین خلبان تنها بوده، در را قفل کرده و اجازه نداده که کمک‌خلبان‌ها وارد کابین شوند. پس از آن ارتفاع هواپیما را تا 40هزارپا بالا برده است. در این ارتفاع، سرنشینان هواپیما با افت فشار روبه‌رو می‌شوند و ماسک‌های اکسیژن داخل هواپیما فقط تا 15دقیقه پاسخگوی آنهاست. اما در کابین خلبان ماسک‌هایی وجود دارد که به‌مدت زیاد می‌شود از آنها استفاده کرد.

این ماسک‌ها برای استفاده در ارتفاع بالای 13هزار پا هستند و وقتی هواپیما به ارتفاع 40هزارپا رسیده، مسافران و بقیه خدمه پرواز به‌دلیل افت فشار جانشان را از دست داده‌اند و پس از آن خلبان فرصت داشته که نقشه‌اش را عملی کند. او احتمالا محلی را برای سقوط انتخاب کرده که به‌دلیل عمق بسیار زیاد، تیم‌های جست‌وجو نتوانسته‌اند به آنجا برسند. به نوشته آتلانتیک، یکی از دوستان و همکاران صمیمی احمدشاه می‌گوید: «خیلی سخت است درباره مردی که به‌خوبی می‌شناختمش اینطور نتیجه‌گیری کنم، اما شواهد نشان می‌دهد که او با قتل‌عام سرنشینان هواپیما، خودکشی کرده است.»
Histats.com START (standard) Histats.com END