آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۰۳۳
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۵
امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه گفته است اگر مرکل کاندیدای ریاست کمیسیون اروپا شود به وی رأی خواهد داد.
به گزارش فیدوس: رئیس جمهور فرانسه گفته اگر آنگلا مرکل، صدراعظم کنونی آلمان بخواهد رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا شود، به او رأی می‌دهد. مرکل اما پیش‌تر عهده‌داری مقامی در سطح اتحادیه اروپا را پس از دوران صدراعظمی‌اش در آلمان، رد کرده است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه سه شنبه شب ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن) در گفت‌وگو با شبکه سوییسی فرانسوی‌زبان "ارتی‌اس"، گفته است که اگر مرکل بخواهد رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا شود، او از مرکل حمایت می‌کند. مکرون در این مصاحبه تأکید کرده است که اروپا به "چهره‌ها و شخصیت‌هایی قوی" نیاز دارد که "اعتبار و شایستگی" لازم برای تصدی پست‌های کلیدی در سطح اروپا را داشته باشند.

مکرون با تأکید بر ایرادهایی که به مانفرد وبر وارد می‌داند، گفت:« کسی این "نامزد اصلی" را نمی‌شناسد».

مانفرد وبر سیاستمدار آلمانی از حزب سوسیال مسیحی این کشور است که از سال ۲۰۱۴ رهبر فراکسیون "حزب مردم اروپا" در پارلمان اروپا است. او در انتخابات پارلمان اروپا (مه سال ۲۰۱۹) به عنوان کاندیدای اصلی "حزب مردم اروپا" برای تصدی پست ریاست کمیسیون اروپا وارد کارزار انتخاباتی شد و از حمایت آنگلا مرکل برخوردار است.

به اعتقاد مکرون نباید از این خواسته، یعنی "خواست داشتن افرادی کاریزماتیک در پست‌های کلیدی اتحادیه اروپا" خجالت کشید.

مکرون در این مصاحبه گفته است:« انسان باید در زندگی همیشه در پی جذب و به کارگیری کسانی باشد که از خود آدم قوی‌ترند.» چون به اعتقاد او این آدم‌ها باعث تقویت و به جلو سوق دادن انسان می‌شوند. رئیس جمهور فرانسه گفته است که در برخورد و جذب همکاران خود بر این اصل وفادار است. 

آنگلا مرکل صدراعظم کنونی آلمان در اکتبرماه گذشته پس از ۱۸ سال رهبری حزب سوسیال مسیحی آلمان از این مقام کناره‌گیری کرد ولی اعلام کرد که تا پایان دوره کنونی، در مقام صدراعظمی باقی می‌ماند. سال ۲۰۲۱ پایان این دوره خواهد بود. مرکل پیش‌تر گفته بود،  پس از اتمام دوره فعلی صدراعظمی، در هیچ منصب سیاسی در سطح اروپا فعالیت نمی‌کند.

رئیس فعلی کمیسیون اروپا در حال حاضر ژان کلود یونکر است که دوره‌ی پنج ساله ریاست او در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۱۹ به پایان می‌رسد.

ماکرون و مرکل روز سه شنبه (۱۱ ژوئن) در برنامه‌ی همایش صدسالگی سازمان بین‌المللی کار شرکت کرده بودند و گفته می‌شود که در حاشیه این نشست با یکدیگر دیدار کرده‌اند.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END