آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۱۹۸۸
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰
برای کشت تابستانه امسال با توجه به حجم فوق العاده آب موجود در پشت سدهای استان از نظر الگوی کشت و سطح زیر کشت هیچ محدودیتی و ممنوعیتی نداریم.
به گزارش فیدوس: کیخسرو چنگلوایی پیش از ظهر سه شنبه( بیست و یکم خرداد ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه  با بیان اینکه سال گذشته از نظر اقلیمی شرایط خوبی نداشتیم اظهار کرد: سیلاب در آذر، بهمن ماه سال گذشته و فروردین ماه سال جاری  به محصولات کشاورزی خسارت‌هایی را وارد کرد.

 

وی با اشاره به خسارات ناشی از سیل اذعان کرد:  ۱۹۷ هزار هکتار از اراضی گندم، کلزا، چغندرقند، سبزی و صیفی جات زیر آب رفت و در عین حال خسارت‌هایی نیز به دام و طیور استان وارد شد.

چنگلوایی گفت: در سیلاب فروردین ماه سال جاری ۱۷۵ هزار هکتار از اراضی زیر کشت گندم ۶ هزار هکتار کلزا، هفت هزار هکتار جو، ۷ هزار هکتار سبزی و صیفی‌جات، ۷۰۰ هکتار چغندر و سایر محصولات هم کمتر از این میزان‌های اعلامی خسارت دیدند.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان خبر داد: بیشترین خسارت‌ها در بخش زراعی و بعد هم به ترتیب محصولات باغی، دام و طیور و تأسیسات بوده است.

 

وی اعلام کرد: همچنین شهرستان‌های دشت آزادگان، اهواز، شوش و کارون به ترتیب بیشترین خسارت‌های ناشی از سیل فروردین ۹۷ در استان خوزستان  را به نام خود ثبت نمودند.

چنگلوایی همچنین گفت: میزان خسارت وارد شده به بخش نیشکر سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان براورد شد و ۲۸ درصد از سطح زیر کشت گندم استان خوزستان در سیلاب اخیر زیر آب رفت.

 

رییس سازمان جهاد گشاورزی استان خوزستان کلزا را یک محصول استراتژیک خواند و ادامه داد: سالانه بین سه و نیم تا چهار میلیارد دلار ارز برای واردات روغن نباتی به ایران هزینه می‌شود که این کار برای حدود سه میلیون نفر در خارج از کشور اشتغال زایی داشته است.

 

وی تصریح کرد: تولید کلزا در کشور باید از ۳۵۰ هزار هکتار به یک میلیون هکتار برسد که سهم خوزستان ۳۱ هزار هکتار بوده و با برنامه ریزی جدید باید آن را به ۱۰۰ هزار هکتار افزایش دهیم.

 

رییس سازمان جهاد کشاورزی  استان خوزستان عنوان کرد: در سیلاب اخیر ۱۹۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خوزستان زیر آب رفت که تاکنون آب ۱۶۰ هزار هکتار از این اراضی خارج شد.

 

عدم ممنوعیت کشت تابستانه

چنگلوایی خاطرنشان کرد: برای کشت تابستانه امسال با توجه به حجم فوق العاده آب موجود در پشت سدهای  استان از نظر الگوی کشت و سطح زیر کشت هیچ محدودیتی  و ممنوعیتی نداریم.

 

وی افزود: پیش بینی می‌شود که امسال ۴۳۰ هزار هکتار سطح زیر کشت اراضی کشاورزی در فصل تابستان را داشته باشیم که ۱۰۰ هزار هکتار از آن به محصول ذرت اختصاص دارد.

 

این مقام عالی با بیان اینکه ۱۶.۲ میلیون تن تولیدات زارعی، باغی، شیلات و دامی جهاد کشاورزی در استان خوزستان تولید می شود تصریح کرد:اگر مصرف سالانه هر شهروند را در تمام این حوزه‌ها یک هزار کیلوگرم در سال در نظر بگیریم یعنی استان خوزستان سالانه برای ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تولید محصولات کشاورزی انجام می‌دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به پیش بینی کشت ۴۵ هزار هکتار کشت تابستانه در حوضه آبی مارون و جراحی اضافه کرد: هیچ گونه محدودیت یا ممنوعیت احتمالی در حوضه آبی مارون را نمی‌پذیریم چون هم اکنون میزان آب ذخیره شده در سد مارون یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب است.

 

پرداخت کمک‌های بلاعوض به کشاورزان

چنگلوایی با اشاره به برنامه‌ریزی برای پرداخت کمک‌های بلاعوض به کشاورزان خسارت دیده و همچنین تسهیلات با سود چهار درصد برای آنها یادآور شد: میزان این تمهیدات برای هر هکتار از کشت آبی پنج میلیون تومان و برای هر هکتار از کشت دیم نیز دو میلیون تومان تعیین شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: میزان کمک برای هر رأس دام سبک ۵۰۰ هزار تومان و برای هر رأس دام سنگین نیز سه میلیون تومان است و تاکنون یک هزار و ۲۰۰ پرونده برای پرداخت خسارت‌ها تکمیل شده و همچنین به همین میزان نیز پرونده برای پرداخت کمک‌های بلاعوض و تسهیلات با سود چهار درصد تشکیل شده است.

 

ملخ مخرب ترین آفت بخش کشاورزی

وی با بیان اینکه  مخرب‌ترین آفت بخش کشاورزی ملخ است؛ عنوان کرد:  برای پیشگیری از هجوم ملخ به استان خوزستان در ابتدا به کشاورزان اطلاع‌رسانی و در مرحله بعد نیز یک فراخوان عمومی صادر شد.

وی بیان کرد: ۲۵ باند فرودگاه و تجهیزاتی مثل سم پاشی اتوماتیک را برای مبارزه با این آفت احتمالی در استان خوزستان آماده کردیم و همچنین سه میلیارد تومان از سوی استاندار و سازمان برنامه و بودجه خوزستان برای این کار اختصاص پیدا کرد که نسبت به استان‌های دیگر بی نظیر است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان درباره اقدامات انجام شده در راستای مقابله با ملخ در استان، گفت: برای مبارزه با آفت ملخ در استان همچنین ۱۳۷ گروه پایش و ۱۷ گروه سمپاش در حالت آماده باش قرار گرفته و ۳۱ هزار سال مبارزه شیمیایی انجام شد که خوشبختانه حتی یک متر مربع از اراضی زراعی و باغی استان خوزستان به خاطر هجوم ملخ دچار مشکل نشدند.

 

کاهش ۴۰ درصدی تولید خرما

 

چنگلوایی به تولید ۱۹۰ هزار تن خرما در خوزستان اشاره کرد و گفت : بین ۳۰ تا ۳۵ درصد از صادرات خرمای کشور از این استان تامین می شود.

وی تصریح کرد: سال گذشته خرمای استعمران خوزستان به دلیل کمبود و شوری آب حدود ۴۰ درصد کاهش تولید داشت ولی اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان به منظور بهبود نخلستان‌ها به استان اختصاص گرفت که در مرحله اول آن را برای شهرهای آبادان و خرمشهر و شادگان در دستور کار قرار دادیم.
برچسب ها: خوزستان ، کشت ، اراضی ، فیدوس
Histats.com START (standard) Histats.com END