آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۱۹۶۵
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۴
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: تاکنون هیچ اعتباری برای بهبود سازه ای در وزارت نیرو مشخص نشده تا خودمان را برای سیلاب های احتمالی در آینده ایمن‌سازی کنیم.
به گزارش فیدوس: مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: تاکنون هیچ اعتباری برای بهبود سازه ای در وزارت نیرو مشخص نشده تا خودمان را برای سیلاب های احتمالی در آینده ایمن‌سازی کنیم.

فرهاد ایزدجو شامگاه شنبه در نشست خبری اظهار کرد: دوره بازگشت سد کرخه بعد از یک هزار سال بوده یعنی هر سال احتمال وقوع این وضعیت یک هزارم درصد است.

وی با اشاره به اینکه بارش‌ها در حوضه آبی کرخه در تاریخ این حوضه بی سابقه بوده است، افزود: البته استان‌های بالادستی مانند لرستان، ایلام و کردستان نیز بارش‌های بیشتر از خوزستان داشته اند.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه عملکرد این سازمان برای مقابله با سیلاب در بهترین حالت ممکن از پیش بینی‌های هواشناسی نیز نهایتاً ۱۵ درصد بهبود پیدا می‌کرد، گفت: حجم خالی مخازن سدها قبل از وقوع سیلاب در استان خوزستان چهار میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب بود.

خسارت‌های حداقلی

ایزدجو تصریح کرد: در سیلاب خوزستان خسارت‌ها حداقلی بوده و در شهرهای بزرگ نیز از ورود آب سیلاب جلوگیری به عمل آمد. همچنین تخلیه روستاها به صورت حداقل انجام و تاکنون اقدامات لازم برای بازگشت اهالی روستای به منازل در حد توان صورت گرفت.

ایزدجو اضافه کرد: خروجی سدها را برای بازگشت زودتر مردم به روستاها کمتر از حد معمول انجام دادیم تا مشکلات کمتری گریبانگیر آنها شود.

وی عنوان کرد: هرچند در خصوص پرداخت خسارت متولی نیستیم ولی بنیاد مسکن در روستای شاکریه سوسنگرد به حساب برخی روستاییان مبالغی را واریز کرده بود که فقط بر اساس اعلام تعدادی از کشاورزان امکان برداشت از حساب نبود و این مشکل هم از سوی استاندار خوزستان حل شد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با تأکید بر اینکه قطعاً خسارت‌ها و آبگرفتگی های بیشتری متوجه روستاهای در حریم رودخانه‌ها بوده یادآور شد: ۳۲ روستای بحرانی را تشخیص دادیم که سه مورد از این روستاها در حوزه شوش و حمیدیه بحرانی‌تر است و حداقل باید جابه‌جا شوند ولی تاکنون به دلیل تبعات اجتماعی جابجایی هیچ تصمیمی برای این کار نگرفته و ایمن‌سازی این روستاها در برنامه قرار دارد.

۱۳۱ روستا در بستر رودخانه

ایزدجو ادامه داد: به صورت کلی ۱۳۱ روستا در حوضه آبی کارون و کرخه هستند که اغلب آنها در بستر رودخانه قرار گرفته اند.

وی بیان کرد: در بهترین حالت ممکن هم حتی اگر می‌دانستیم حجم ورودی آب به استان خوزستان به چه میزان است، حدود ۱۵ درصد عملکرد فعلی مقابله با سیلاب بهبود پیدا می‌کرد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: برنامه ریزی مخازن بر اساس پیش‌بینی هواشناسی در دراز مدت انجام می‌شود ولی برای سیلاب پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت هواشناسی در دستور کار قرار می‌گیرد.

ایزدجو عنوان کرد: اگر دقت در پیش‌بینی‌های فعلی هواشناسی در ایران (استاندارد دنیا بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است) به بالای ۷۰ درصد افزایش پیدا کند که نیازمند تجهیزات و امکانات گسترده‌ای است، می‌توان در حوزه پیش‌بینی‌های دراز مدت نتیجه بهتری گرفت.

وی خبر داد: تاکنون هیچ اعتباری برای بهبود سازه‌ای در وزارت نیرو مشخص نشده تا خودمان را برای سیلاب‌های (مشابه امسال) احتمالی در آینده ایمن‌سازی کنیم.

مدیرعامل سازمان آب و برق با اشاره به اینکه درآمد حاصله از سدها تنها ۵۰ درصد از هزینه‌های خود سدها را تأمین می‌کند، اظهار کرد: لایروبی سه نقطه استان خوزستان را برای امسال در دستور کار قرار دادیم که با توجه به بودجه محدود و ماشین‌آلات میزان لایروبی در این نقاط ۷۰۰ هزار مترمکعب تعیین شده است.

ایزدجو تاکید کرد: کانال انحراف سیلاب خسرج با اعتبار ۳۹۰ میلیارد تومان باید هر چه سریع‌تر اجرایی شود چون اقدام اصلی و اضطراری برای کرخه ایجاد همین کانال است.

وی افزود: در عین حال سیل بندهای لازم برای ایمن‌سازی روستاهای در حریم رودخانه نیز باید از سوی متولیان احداث شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه از این بابت که دایک مرزی هورالعظیم آبگیری شود یا نه هیچ نگرانی نداریم، گفت: هرچند در حال حاضر هم ارتفاع آب در هورالعظیم مناسب است ولی در برخی نقاط این دایک مرزی بریده شده که مانع از خالی شدن آب هورالعظیم می‌شود و باید ترمیم شود.

ایزدجو خبر داد: همراه با سازمان محیط زیست نسبت به موظف کردن شرکت ملی نفت برای انجام مطالعات در حوزه تعیین ارقام سطح آب در هورالعظیم اقدام کردیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر خاکریزی اطراف تأسیسات نفتی در هورالعظیم مدنظر است که با این کار حداقل یک متر به ارتفاع آب در تالاب افزوده می‌شود.

مشکلی در کشت تابستانه نداریم

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در خصوص محدودیت یا ممنوعیت کشت تابستانه در استان خوزستان گفت: در سدهای دز، کارون و کرخه از نظر حجم آب ذخیره شده مشکلی برای تأمین آب کشت تابستانه در رودخانه‌ها نداریم ولی در شبکه‌های مختلف متصل به این رودخانه‌ها میزان برداشت آب برای کشت‌های پرمصرف به جهاد کشاورزی استان خوزستان اعلام شده است.

ایزدجو در پایان با اشاره به اینکه آب مورد نیاز برای نخیلات شادگان در حوضه آبی مارون باید به میزان ۳۰ مترمکعب بر ثانیه تأمین شود، اظهار کرد: با وجود اینکه آب موجود در مخزن ذخیره سد مارون بیش از حجم استاندارد و امکان خروجی آب بین ۷۰ تا ۷۵ متر مکعب در ثانیه است ولی تأمین آب برای همه اراضی زیر کشت این حوضه آبی امکان پذیر نیست چون میزان آنها بسیار زیاد است و متأسفانه نخیلات شادگان هم در پایین دست قرار گرفتند.
برچسب ها: سیلاب ، فیدوس
Histats.com START (standard) Histats.com END