آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۱۸۷۰
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
هایکو ماس:
هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان که در سفر منطقه‌ای خود به بغداد رفته است، شنبه شب در دیدار با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت منطقه تاکید کرد که آلمان به شدت خواهان برقراری ثبات در منطقه است.
به گزارش فیدوس: وزیر امورخارجه آلمان گفت که در سفرش به تهران قصد دارد به ایرانی‌ها درباره پایبندی کشورش و اروپا به توافق هسته‌ای اطمینان دهد.
 هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان که در سفر منطقه‌ای خود به بغداد رفته است، شنبه شب در دیدار با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت منطقه تاکید کرد که آلمان به شدت خواهان برقراری ثبات در منطقه است.

ماس با بیان اینکه قصد دارد در روزهای آتی به ایران سفر کند، گفت که در دیدار با مقامات ایرانی نیز درباره ثبات خاورمیانه رایزنی خواهد کرد.

وی افزود: ما می‌خواهیم به مقامات ایرانی درباره پایبندی آلمان و اروپا به توافق هسته‌ای اطمینان دهیم و اروپا به منظور حفظ این توافق طرحی را برای کاهش تأثیر تحریم‌ها و انجام تراکنش‌های مالی با ایران راه‌اندازی کرده است.

وزیر امور خارجه آلمان در دیدار خود با نخست وزیر عراق همچنین بر حمایت کشورش از نقش متعادل بغداد در منطقه به‌ویژه در شرایط کنونی منطقه و تنش میان آمریکا و ایران تاکید کرد.

ماس گفت: ثبات منطقه برای آلمان بسیار مهم است و ما از به هم خوردن آن به شدت نگران هستیم.

وی همچنین در بدو ورود به بغداد نسبت به تشدید تنش‌ها با ایران هشدار داد و گفت که در "فضایی آکنده از تحریک و سوءظن" ممکن است جنگی آغاز شود که به نفع هیچ کس نیست.

بنابر اعلام دفتر نخست وزیری عراق، عادل عبدالمهدی نیز در این دیدار گفت که کشورش از هر تلاشی برای برقراری ثبات در خاورمیانه استقبال می‌کند.

عادل عبدالمهدی افزود: ما از هر تلاشی برای ثبات منطقه و جهان حمایت و با کشورهای اروپایی در این زمینه همکاری می‌کنیم. ما در همین راستا هیئت‌ها و پیام‌هایی را به تهران، واشنگتن و اروپا فرستاده‌ایم.

 وزیر امور خارجه آلمان روز شنبه در سفری از پیش اعلام نشده وارد بغداد، پایتخت عراق شد و در جریان سفر خود با برهم صالح، رئیس جمهوری و عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق دیدار کرد.

پیش از این وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرده بود که هایکو ماس قصد دارد در سفری منطقه‌ای به ایران، اردن و امارات سفر کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در این باره گفت که سفر هایکو ماس با هماهنگی و موافقت انگلیس و فرانسه که همگی از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنند، انجام می‌شود و این موضوع به‌علاوه با مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا نیز که کشورش از این توافق خارج شده مورد بحث و رایزنی قرار گرفته است.
منبع: ایسنا
برچسب ها: آلمان ، هایکو ماس ، ایران
Histats.com START (standard) Histats.com END