آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۱۶۷۲
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۱
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، با بیان اینکه حذف تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به برخی کالاها، قیمت آنها را تغییر نداد، گفت: مصرف‌کنندگان پیش از این اقدام، تورم آن را کاملا پرداخته بودند.
به گزارش فیدوس: عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، با بیان اینکه حذف تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به برخی کالاها، قیمت آنها را تغییر نداد، گفت: مصرف‌کنندگان پیش از این اقدام، تورم آن را کاملا پرداخته بودند.

سیدرضی حاجی آقامیری با بیان اینکه اقتصاد منطق خود را در بخش‌های مختلف از جمله بازار ارز، دارد گفت: تجربه خروج دولت از تخصیص دلار ۴,۲۰۰ تومانی به برخی کالاها نشان داد که نرخ آنها در بازار تغییری برای مصرف‌کننده نداشته است و تنها رانت‌ها، حذف شده است؛ چراکه در ماههای قبل از اتخاذ این تصمیم، مصرف‌کنندگان تورم آن را پرداخته بودند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: هم اکنون اخذ دلار ۴۲۰۰ تومانی یا نیمایی، تفاوتی برای مردم و مصرف‌کنندگان ندارد؛ بنابراین دولت نباید نگران آسیب دیدن مردم از حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی باشد؛ بلکه باید با اشتیاق این کار را انجام دهد، چراکه رانت را از بین می‌برد.

وی تصریح کرد: هم اکنون تفاوت نرخ دلار در سامانه نیما با بازار آزاد نیز همچون تفاوت نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی با سامانه نیما است و بنابراین اگر دولت تلاش کند که یک نرخ را به جای چند نرخ در بازار ارز اعمال کند، به طور قطع بساط بسیاری از رانت‌ها برچیده می‌شود؛ این در حالی است که حذف دلار نیمایی هم برای بسیاری از کالاها، بار تورمی بر جای نخواهد گذاشت.

به گفته میری، اگرچه دولت معتقد است که نرخ کنونی ارز در بازار منطقی نیست، اما به هر حال این نرخ هم اکنون بر اساس عرضه و تقاضا پیش می‌رود و نباید مجدد کاری کرد که فنر ارز به صورت مصنوعی فشرده شود؛ بلکه دولت باید با ساز و کارهای مناسب، زمینه‌ای را فراهم کند که بساط ارز چند نرخی برچیده شود و همه از یک نرخ مبتنی بر عرضه و تقاضا پیروی کنند.

وی اظهار داشت: البته این نکته را هم نباید نادیده گرفت که اقتصاد ایران اکنون دچار هیجان است و نرخ ارز هم بر اساس همین واقعیت هیجانی در بازار تنظیم می‌شود؛ اما به هر حال مبتنی بر عرضه و تقاضا است و نباید شرایطی را فراهم کرد که کار به شکل مصنوعی پیش رود.

رضی میری با بیان اینکه بانک مرکزی نیز متوجه شده است که برخی شیوه‌های بازگشت ارز صادراتی، از سوی صادرکنندگان قابل استفاده نیست؛ گفت: صادرکنندگان شناسنامه دار کاملاً بر روی بازگشت ارز حاصل از صادرات خود اصرار دارند؛ چراکه بر این باورند که برای ادامه کار خود باید ارز را به چرخه اقتصاد برگردانند؛ اما شیوه بازگشت آن هم مهم است.

وی اظهار داشت: اگر دولت معتقد است که نرخ ارز هم اکنون هیجانی است، این صفت هیجانی از واقعیت‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور برگرفته می‌شود و بنابراین باید تابع واقعیت بود و هیجان منفی ایجاد نکرد؛ در غیر این صورت در سیستم اقتصادی اختلال ایجاد می‌کند که باید در صدد رفع آن بود.

به گفته این عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، همه ما می‌دانیم که بانک مرکزی نیز با مشکلاتی بر سر راه تنظیم بازار ارز مواجه است؛ این موضوع تا حدود زیادی قابل درک است؛ اما بانک مرکزی باید تلاش کند که توانمندی خود را تبدیل به اهرم برای نرخ ارز کرده و هیجانات را کنترل نماید.

وی اظهار داشت: دولت‌ها همیشه به پایین بودن نرخ ارز علاقمند هستند تا بتوانند تورم را کنترل کنند؛ در حالیکه تجربه نشان داده این علاقمندی، بدون رعایت سایر معیارهای اقتصادی، تنها فنر ارز را فشرده خواهد کرد و مشکلات پیش روی اقتصاد ایران را بیشتر خواهد کرد.
منبع: مهر
برچسب ها: ارز ، دلار 4200 ، کالا ، فیدوس
Histats.com START (standard) Histats.com END