آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۱۶۷۰
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۷
نقش جنجالی بازار متشکل ارزی در بورس
عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تامین نیازهای اساسی بخش تولید از طریق راه اندازی بازار متشکل ارزی، زمینه رونق بازار سرمایه را فراهم می کند.
عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تامین نیازهای اساسی بخش تولید از طریق راه اندازی بازار متشکل ارزی، زمینه رونق بازار سرمایه را فراهم می کند.

عبدالله رضیان به راه اندازی بازار متشکل ارزی اشاره و بیان کرد: در صورتی که این بازار راه اندازی شود و قادر به مدیریت درست فعالیت‌ها و تأمین نیاز بخش‌های مختلف باشد تا حدودی فضای قیمت ارز کنترل و به عنوان فرآیند مناسبی برای کنترل بازار ارز محسوب خواهد شد.
وی ادامه داد: امیدوار به راه اندازی این بازار طبق وعده‌های داده شده هستیم در غیراین صورت بازار ارز با چالش‌های مختلفی همراه می‌شود که به مراتب بر دیگر بازارها تأثیرگذار است.
رضیان اظهار داشت: در صورت تزریق ارز از سوی بانک مرکزی در بازار متشکل ارزی و تأمین نیاز بازار می‌توان شاهد تأثیر راه اندازی آن در بازار اکثر کالاها و بخش وسیعی از اقتصاد کشور بود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس به نیازهای ارزی در بخش‌های مختلف به خصوص بخش صنعتی به منظور تأمین مواد اولیه احساس می‌شود تاکید کرد و گفت: با تأمین این نیازها می‌توان بر بهبود وضعیت بخش‌های مختلف اقتصاد کشور امیدوار بود.

وی با اشاره به اقداماتی که باید در راستای تقویت تولید در دستور کار قرار گیرد، افزود: با تقویت و رونق بخش تولید از سوی بازار سرمایه، پیشروی ظرفیت شرکت‌ها به سمت سوددهی و اطمینان مردم نسبت به بازدهی بالای بازار سرمایه، سرمایه‌های سرگردان به سمت این بازار سوق داده خواهد شد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان افزود: آرامش موجود در بازار ارز و ایجاد فضای مناسب کمکی به بازار سرمایه و کنترل نقدینگی کشور خواهد بود.

بازار متشکل ارزی به منظور ساماندهی بازار ارز با مشارکت بانک‌ها و صرافی‌های مجاز و تحت نظارت بانک مرکزی راه‌اندازی می‌شود و صادرکنندگان در چارچوب مقررات مدنظر می‌توانند بخشی از ارز صادراتی خود را در این بازار عرضه کنند.

بانک مرکزی به‌عنوان متولی اصلی این بازار محسوب می‌شود که وظیفه کنترل نرخ ارز را برعهده دارد و کشف قیمت از طریق این بازار صورت می‌گیرد.

همچنان زمان دقیق راه اندازی این بازار در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و وعده‌های متفاوتی در راستای زمان راه اندازی آن داده شده به همین منظور چندی پیش رئیس کل بانک مرکزی پایان اردیبهشت ماه سال جاری را زمان راه‌اندازی این بازار اعلام کرده بود در حالی که این خبر وعده‌ای پوچ بیش نبود و باز هم بازار متشکل ارزی در تاریخ وعده داده شده راه اندازی نشد.
اواخر اردیبهشت ماه خبرهای جدیدی از بازار متشکل ارزی منتشر شد و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از راه اندازی این بازار تا پایان خردادماه خبر داد.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END