آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۱۶۴۷
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای در آستانه سالگرد مذاکرات سنگاپور از آمریکا خواسته رویکرد و روش فعلی محاسبات خود در مورد پیونگ‌یانگ را تغییر دهد.
به گزارش فیدوس: وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای که ۱۵ خرداد ماه، در آستانه سالگرد مذاکرات سنگاپور بین کیم و ترامپ منتشر نمود اعلام کرد: ایالات متحده باید به یک سال گذشته نگاه دوباره‌ای بیاندازد و برای رسیدن به یک راهبرد درست، پیش از آن‌که دیر شود، به نتیجه‌ای دست یابد.

در بیانیه وزارت خارجه کره شمالی به آمریکا توصیه شده» که روش‌های جاری محاسبات سیاسی خود را تغییر دهد و به خواسته پیونگ یانگ هرچه زودتر پاسخ دهد».

وزارت خارجه کره شمالی افزوده است «صبر ما حدی دارد».

یک سال پیش در ۲۲ خرداد، در اقدامی بی‌سابقه رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی، دونالد ترامپ و کیم جونگ‌اون، در سنگاپور دیدار و بر سر حرکت به سوی پاکسازی شبه‌جزیره کره از جنگ‌افزار اتمی، توافق کردند.

آن‌ها سپس در هانوی، پایتخت ویتنام نیز مذاکراتی انجام دادند که برخلاف عمده پیش‌بینی‌ها بدون سند و توافق مکتوب پایان یافت.

در این بیانه به‌طور جزئی و روشن مشخص نیست منظور از این «خواسته» چیست؛ آیا اظهارات و گمانه‌زنی‌های موجود در مورد پایان تحریم‌های بین‌المللی، پایان رسمی جنگ در شبه‌جزیره کره و مسائل مطرح‌شده در ماه‌های گذشته یا موضوع دیگری محورهای این «خواسته» را تشکیل می‌دهند.

پیونگ‌یانگ البته تاکید کرده آمریکا خواستار «گام نخست: پاکسازی اتمی» است. به این معنی که کره شمالی احتمالاً همچنان خواستار توافقی گام به گام است که برچیدن تاسیسات اتمی همراه با رفع تحریم‌ها انجام شود.

ایالات متحده هنوز واکنشی به بیانیه تازه وزارت خارجه کره شمالی نشان نداده‌است.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END