آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۱۵۲۵
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۶
رسانه‌های ژاپنی جزئیات بیشتری از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران و جریان کاری او در این سفر منتشر کرده‌اند.
به گزارش فیدوس: بر اساس گزارشی که روزنامه ژاپنی ماینیچی شیمبون به نقل از منابع آگاه دولتی منتشر کرده سفر شینزو آبه،نخست وزیر ژاپن به تهران ۲۲ تا ۲۴ خرداد صورت خواهد گرفت و وی طی این سفر با رهبر معظم انقلاب اسلامی و مقام‌های ارشد دولتی  دیدار خواهد داشت. منابع آگاه می‌گویند هدف اصلی سفر آبه میانجیگری میان ایران و آمریکا خواهد بود. این روزنامه ژاپنی به همین خاطر اعلام کرده که این ماجرا اهمیت دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب را مشخص می‌کند. ماینیچی شیمبون یکی از بزرگترین روزنامه‌های ژاپن به حساب می‌آید. 
دیدارهای اخیر محمد جواد ظریف،وزیر امور خارجه ایران از ژاپن و با فاصله کم سفر دونالد ترامپ به توکیو گمانه‌زنی‌ها از تمایل آبه به ایفای نقش میانجیگر را افزایش داده است. 

ژاپن  می‌تواند میانجیگر باشد؟

رسانه‌های ژاپنی می‌گویند دولت ژاپن روابط خوبی با دو طرف تنش دارد و به همین خاطر می‌تواند در کاهش تنش‌ها نقش‌آفرینی کند. خود شینزو آبه هم تمایل دارد که در جامعه بین‌المللی به عنوان یک مهره تاثیرگذار دیده شود. ژاپن از سویی متحد راهبردی آمریکاست و از سوی دیگر  همواره روابط داوستانه‌ای با ایران داشته است.از سوی دیگر کاهش تنش‌ها میان دو طرف به نفع خود ژاپن است.  ژاپنی‌ها به  به نفت ایران نیاز دارند، اما  آمریکا معافیت‌هایی را که برای ژاپن و دیگر خریداران نفت ایران صادر کرده بود، پایان داده است و این ماجرا توکیو را در تنگنا قرار داده است. ایران همواره یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت به ژاپن بوده است.

مسکو هم موافق است 
رویترز هم به تازگی در گزارشی اعلام کرده که مقام‌های روسیه موافقت خود را برای میانجیگری ژاپن اعلام کرده‌اند. یک مقام آگاه در دولت ژاپن به این خبرگزاری گفته است که در جریان دیدار اخیر وزاری خارجه روسیه و ژاپن، لاوروف حمایت  مسکو را از ایفای نقش توکیو برای کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکا اعلام کرده است. 
منبع: خبرآنلاین
Histats.com START (standard) Histats.com END