آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۱۳۸۴
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷
چند سالی است که برخی محکومین در دادگاه، بجای این که روانه زندان شوند، با مجازات هایی روبرو می شوند که به آن ها مجازات جایگزین حبس گفته می شود.
به گزارش فیدوس: مجازات های جایگزین حبس با این فلسفه انجام می شوند که در موارد بعدی حتی اگر زمینه ارتکاب به جرم فراهم باشد، فرد از انجام اقدام مجرمانه خودداری کند. در ایران استان آذربایجان شرقی بالاترین رتبه در صدور احکام مجازات جایگزین حبس را دارد.

در ایران، شهریور سال ۹۵، رئیس وقت دستگاه قضایی کشور بخشنامه ای برای سازماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها را صادر کرد که در ۳۳ ماده تدوین شده و ضمن این که چگونگی اعمال مجازات های جایگزین حبس را تشریح کرده، وظایف سازمان ها و دستگاه های تابع قوه قضاییه را توضیح می دهد. از آن سال تا کنون مجازات های جایگزین جالبی در کشور تعیین شده که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این مرد در یک صحنه تصادف بعد از مجروح کردن چند نفر، متواری شد. علی رغم رضایت شاکی های پرونده، او باید ۳ ماه به زندان می رفت اما قاضی سلیمان عفیف که به صدور احکام مجازات جایگزین معروف است، برای او مجازات دیگری تعیین کرد. این مرد باید به مدت ۲۷۰ ساعت به خط کشی خیابان های بندرعباس می پرداخت.
یکی دیگر از موارد احکام جایگزین، سال ۹۵ توسط قاضی سوسنگرد صادر شد. او، شخصی را که ۳۴ اصله درخت را قطع کرده بود، به ۲ سال کاشت و مراقبت از درختان محکوم کرد.

در دیگر کشورهای جهان نیز احکام عجیبی به عنوان جایگزین برای محبوس کردن مجرمین صادر می شود.
منبع: رکنا
برچسب ها: مجازات ، حبس ، فیدوس
Histats.com START (standard) Histats.com END