آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۹۳۸
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
فرماندار آبادان :
فرماندار آبادان گفت:سیل اخیر در استان خوزستان خسارت‌های زیادی را به مردم نقاط مختلف استان وارد کرد. ازآنجایی‌که شهر‌های آبادان و خرمشهر در پایین‌دست حوزه آبی خوزستان قرار دارند به‌یک‌باره شاهد ورود حجم زیادی از آب بودند.
به گزارش فیدوس: فرماندار آبادان گفت: بخشی از آب ورودی به آبادان به سمت خلیج‌فارس هدایت می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم طی روزهای آینده دبی این آب کاهش پیدا کند.

سیل اخیر در استان خوزستان خسارت‌های زیادی را به مردم نقاط مختلف استان وارد کرد. ازآنجایی‌که شهر‌های آبادان و خرمشهر در پایین‌دست حوزه آبی خوزستان قرار دارند به‌یک‌باره شاهد ورود حجم زیادی از آب بودند.

حسین حمیدپور شهردار آبادان  بابیان اینکه در عرض ۲ هفته گذشته ۴ میلیارد مترمکعب آب به مسیر‌های آبی آبادان وارد شد، اظهار کرد: سطح آب در جاده آبادان – ماهشهر تا روز گذشته ۵۰ سانتی‌متر بالاتر از سطح جاده بود.

شهردار آبادان تصریح کرد: مدیریت خوب در آبادان سبب شد تا در این شهر دچار مشکل نشویم و اگر چنین نبود سیل وارد بسیاری از قسمت‌های شهر و روستا‌های اطراف می‌شد.

وی افزود: آب از بالادست استان و از تالاب شادگان وارد فضای مثلثی شکل حدفاصل جاده آبادان - ماهشهر و آبادان – اهواز می‌شود که ۱۵ هکتار مساحت دارد.

حمیدپور افزود: در مقطعی میزان آب ورودی به این محوطه به ۸۰۰ مترمکعب بر ثانیه رسید که مقدار بسیار زیادی بود و پیش‌بینی کردیم که جاده اهواز، ماهشهر و قفاز مورد تهدید قرار بگیرد.

شهردار آبادان بیان کرد:به همین دلیل شهرداری آبادان در جاده قفاز ۱۳ کیلومتر سیل بند ایجاد کرد و سپس با همکاری راهداری ۷ کیلومتر به این سیل بند اضافه شد.

ارتفاع آب به ۵۰ سانتی‌متر بالاتر از جاده رسید
وی افزود: ورود آب به پشت این سیل بند سبب شده که ارتفاع آب در روز گذشته ۵۰ سانتی‌متر بالاتر از ارتفاع جاده باشد و اگر این سیل بند نبود مسیر‌های بیرون شهری آبادان دچار مشکل جدی می‌شد.

حمیدپور اظهار کرد: بعد از اتمام این قسمت به جاده آبادان – اهواز آمدیم و ۴۷ کارورت در این مسیر و حدفاصل آبادان تا سه‌راه شادگان باز شد که آب را با سرعت ۲۵۰ مترمکعب بر ثانیه از خود عبور دادند.

شهردار آبادان با اشاره به جاده امام علی (ع) گفت: ۷ کارورت در این مسیر ایجاد کردیم و با توجه به اینکه روز گذشته شاهد ثابت ماندن سطح آب در این قسمت بودیم نتیجه می‌گیریم که با وضعیت سفید و حالت آرامش مواجه هستیم.

وی با اشاره به نقش پررنگ گروه‌های جهادی در این عرصه، عنوان کرد: در ابتدا شهرداری آبادان به‌تن‌هایی کار را جلو برد و بعد از مدتی کار ایجاد سیل بند‌ها با همکاری گروه‌های جهادی پیش رفت.

وضعیت کاملاً عادی است
زین‌العابدین موسوی فرماندار آبادان نیز  بیان کرد: وضعیت در روز‌های گذشته کاملاً عادی شده و سطح آب بالاتر نرفته است.

وی عنوان کرد: بخشی از آب به سمت خلیج‌فارس هدایت می‌شود و بخشی دیگر نیز به کارون و بهمنشیر می‌ریزد و پیش‌بینی می‌کنیم طی روز‌های آینده دبی این آب کاهش پیدا کند.

موسوی بیان کرد: در حال حاضر استحکام سیل بند‌ها در وضعیت مناسبی است و استحکام سازی آن‌ها به‌صورت مداوم صورت می‌گیرد.

فرماندار آبادان با اشاره به جاده امام علی (ع) گفت: مشکل خاصی در این جاده وجود ندارد چراکه در این مسیر تردد خاصی صورت نمی‌گرفته است.

وی اعلام کرد: تنها مشکل ورود آب به گودال‌های دفع زباله آبادان بود که در حال حاضر از گودال‌های دفع زباله خرمشهر استفاده می‌شود.

موسوی بیان کرد: با توجه به اینکه دو طرف این جاده را آب گرفته بود بنا شد که تا اطلاع ثانوی این مسیر بسته شود و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

منبع:تسنیم
Histats.com START (standard) Histats.com END