آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۸۷۶
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۸
دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر طرح تحقیقاتی و پژوهشی میدانی ویژه سیلاب در رودخانه های کارون و اروندرود را آغاز کرد.
به گزارش فیدوس: دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر طرح تحقیقاتی و پژوهشی میدانی ویژه سیلاب در رودخانه های کارون و اروندرود را آغاز کرد.
رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهرگفت: با توجه به ماموریت این دانشگاه در حوزه دریا و رودخانه ها و به منظور بررسی تاثیر سیلاب بر شرایط فیزیکی و شیمیایی آب رودخانه ها با همکاری اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه علوم و فنون دریایی نمونه برداری و آزمایشات سیلاب در حال انجام است.
لطف اله خواجه پور روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: نمونه های آب سیلاب در این طرح تحقیقاتی از نظر تغییرات زیستی و جانوری در مقطع رودخانه های اروند و کارون مورد بررسی قرار می گیرد. 
خواجه پور با بیان اینکه برای انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی با مشارکت سایر سازمان های مرتبط با آب اعلام آمادگی کردیم گفت: در این راستا مکاتباتی با کمیته های بررسی سیلاب ها در سازمان های مرتبط در اعلام آمادگی این دانشگاه برای انجام کار تحقیقاتی آب و معرفی نیروهای متخصص انجام شده است.
وی ادامه داد: دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر برای اجرای طرح تحقیقات مشترک بین دانشگاه بصره و مجارستان اعلام آمادگی کرده است.
پیش از این و به دنبال وقوع سیل در چندین استان کشور، پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی، اعلام کرده بود: به دنبال بارندگی‌های اخیر ‏در نواحی شمالی و جنوبی کشور و افزایش دبی رودخانه‌های منتهی به دریای خزر، خلیج‌فارس و دریای عمان، این پژوهشگاه در قالب سه گروه کارشناسی متشکل از متخصصان حوزه علوم دریایی و جوی، ‏تحقیقات میدانی چندجانبه در نواحی مصبی و دریایی در سه منطقه خلیج گرگان، بوشهر و خرمشهر کارهای تحقیقاتی انجام می‌دهد. 
هدف از انجام این تحقیقات میدانی در حوزه‌های زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، شیمی دریا، هواشناسی دریا و ‏پارامترهای مرتبط ، مطالعه اندازه‌گیری میزان دبی اروندرود به خلیج‌فارس به‌ویژه پس از سیلاب خوزستان بیان شده است.
دانشگاه علوم دریایی خرمشهر چهار دانشکده مهندسی دریا، علوم دریایی و اقیانوسی، مهندسی منابع طبیعی دریا و اقتصاد و مدیریت دریا دارد و در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END