آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۸۴۳
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۸
جان سینگلتون کارگردان و فیلمنامه نویس نامزد جایزه اسکار که با فیلم «پسرا و محله» به شهرت رسیده بود در ۵۱ سالگی درگذشت.
به گزارش فیدوس: جان سینگلتون کارگردان و فیلمنامه نویس نامزد جایزه اسکار که با فیلم «پسرا و محله» به شهرت رسیده بود در ۵۱ سالگی درگذشت.

 جان سینگلتون کارگردان و فیلمنامه‌نویسی که برای فیلم «پسرا و محله» نامزدی جایزه اسکار را کسب کرده بود و نامش را به عنوان نخستین فیلمساز سیاه‌پوست نامزد جایزه اسکار در بخش بهترین کارگردانی در تاریخ ثبت کرد، شب پیش در ۵۱ سالگی درگذشت.

وی که حدود ۲ هفته پیش سکته مغزی کرده بود، در تمام این مدت در بیمارستان بستری بود.

این کارگردان در مدرسه فیلم USC تحصیل کرده بود و پایان‌نامه وی همان فیلمنامه فیلم «پسرا و محله» بود که موجب شد تا وی در ۲۴ سالگی نامزد اسکار بهترین کارگردانی شود. وی با کسب این موفقیت رکورد جوان‌ترین کارگردان نامزد جایزه اسکار را از آن خود کرد. این رکورد تا پیش از آن به اورسن ولز برای فیلم «همشهری کین» تعلق داشت. با ساخت این فیلم او عنوان اولین کارگردان سیاه‌پوست تاریخ سینما برای نامزدی اسکار بهترین کارگردانی را هم به نام خود ثبت کرد.

وی بیش از ۱۰ فیلم و سریال از جمله «بارش برف» را کارگردانی کرده است. «سریع و خشمگین ۲» در سال ۲۰۰۳ از مجموعه فیلم‌های «سریع و خشمگین» از دیگر فیلم‌هایی است که وی ساخته بود. از دیگر فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته‌است می‌توان به «۸ مایل» اشاره کرد.
Histats.com START (standard) Histats.com END