آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۸۲۸
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۴
روحانی:
رئیس جمهور هدف از تحریم ظالمانه و غیر قانونی آمریکا را فشار به مردم، کارگران و اقشار ضعیف جامعه دانست و با تاکید بر اینکه کارگران با تلاش در عرصه تولید و افزایش صادرات غیرنفتی ، در خط مقدم مقابله با تحریم های آمریکا هستند، اظهارداشت: هر واحدی که ظرفیت تولید را توسعه دهد بیشتر از منابع صندوق توسعه بهره مند می شود.
به گزارش فیدوس: رئیس جمهور هدف از تحریم ظالمانه و غیر قانونی آمریکا را فشار به مردم، کارگران و اقشار ضعیف جامعه دانست و با تاکید بر اینکه کارگران با تلاش در عرصه تولید و افزایش صادرات غیرنفتی ، در خط مقدم مقابله با تحریم های آمریکا هستند، اظهارداشت: هر واحدی که ظرفیت تولید را توسعه دهد بیشتر از منابع صندوق توسعه بهره مند می شود.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در سی امین جشنواره ملی قدردانی از کارگران نمونه،  قدرت دولت را نتیجه پشتیبانی مردم و تلاش کارگران خواند و با اشاره به صادرات غیرنفتی 40 میلیارد دلاری کشور تاکید کرد: هدف آمریکا از قطع صادرات نفت کاهش درآمد ارزی ماست و راه مقابله با آن تولید و صادرات غیرنفتی است.

رئیس جمهور با بیان اینکه بسیار خوشحالم در آستانه ماه مبارک رمضان؛ ماه میهمانی خداوند، در جمع کارگران عزیز در هفته کارگر هستم به دو موضوع مهم در مقطع فعلی و با توجه به شرایط خاص و ویژه کشور اشاره کرد و گفت:‌ در حال حاضر در برابر تحریم ظالمانه و غیرقانونی آمریکا هستیم که فشار این تحریم به طور مستقیم بر مردم عزیز کشور و بویژه کارگران، اقشار متوسط و پایین جامعه است.

روحانی در این مراسم که در مجموعه ورزشی شهید معتمدی انجام شد، با تأکید بر اینکه دولت، کارفرمایان، کارگران، کارآفرینان و بخش‌های مختلف تولیدی جامعه امروز بار سنگین‌تری بر دوش دارند، ادامه داد: آمریکا از طریق اعمال تحریم‌های ظالمانه به دنبال کاهش درآمد ارزی کشور است و منبع بزرگ درآمد ارزی همواره فروش نفت، میعانات و برخی صنایع وابسته به تولید نفت و گاز بوده است.

دکتر روحانی بر ضرورت حفظ ارزش پول ملی تأکید کرد و گفت: این بدان معنی است که ارزش ریال در برابر ارز خارجی کاهش نیابد و این در صورتی است که میزان ارز را افزایش دهیم.برای رسیدن به این مهم یا باید عرضه افزایش یابد و یا تقاضا کم شود تا نیاز مردم به ارز خارجی کاهش یابد.

اهم اظهارات روحانی به شرح زیر است:

*چهارمین سال خودکفایی و بی‌نیازی کشور در محصول گندم است. این همان بی‌نیازی از ارز است که در سال اول دولت در حدود 6 میلیون تن گندم وارد می‌کردیم اما در طول 4 سال گذشته نیازی به تولید گندم نداشتیم و در این زمینه نیاز به ارز کاسته شده است.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه هر جا به سمت خودکفایی حرکت کردیم نیاز به ارز کاسته شد، اظهار داشت: اگر امروز 95 درصد دارو در داخل تولید می‌شود و بتوانیم 5 درصد مابقی مواد اولیه دارو را در کشور تولید کنیم، نیاز ارز کاهش یافته است.

* برای حفظ ارزش پول یا باید قیمت ارز خارجی کاهش یابد و یا ارز بیشتری به دست آوریم، در زمینه کم شدن نیاز به ارز ، کارگران، کارفرمایان و تولیدکنندگان کار بزرگی انجام می‌دهند و بخشی از نیازهای جامعه توسط شما قشر عزیز برطرف می‌شود و امروز در برخی از بخش‌ها تبدیل به صادرکننده شده‌ایم و البته در کشاورزی هم صادرات و واردات انجام می‌شود.

* در ابتدای دولت، میزان واردات ما 8 میلیارد دلار بیشتر از صادرات بود اما این رقم اکنون به 3 میلیارد رسیده که بیانگر حرکت ما به سمت خودکفایی است، وقتی اعلام می‌کنیم در محصول گندم برای 4 سال خودکفا شدیم، بدان معنی است که کشاورزان عزیز کشور را خودکفا کردند و در سایر محصولات نیز کارگران ما را به مرحله خودکفایی رسانده‌اند و همچنین اگر در رفع نیازمندی تسلیحاتی بیش از 90 درصد روی پای خود ایستاده‌ایم بدان معنی است که کارگر، مهندس و طراح ایرانی ما را به چنین مرحله‌ای از خودکفایی رسانده است. هر جا به دنبال خودکفایی برویم بدان معنی است که ارزش پول ملی افزایش یافته و نیاز به ارز خارجی کمتر شده است و همچنین هر چه صادرات افزایش یابد درآمد ارزی برای کشور بیشتر خواهد شد.* امروز رقم صادرات غیرنفتی بسیار قابل توجه و به 40 میلیارد دلار رسیده که با تلاش بیشتر بهبود کیفیت، کاهش مصرف داخلی و افزایش صادرات در محصولات غیرنفتی می‌توانیم بازارهای منطقه و جهان را تصاحب کنیم که در نتیجه درآمد ارزی کشور افزایش می‌یابد و یکی از قدم‌های مهم برای مبارزه با آمریکا همین موضوع است.

* آمریکا به دنبال این است که از طریق فشار به صادرات نفتی، درآمد ارزی کاهش یابد تا نیازمندی‌های داخلی برای تولید کالاهای اساسی و واردات برخی محصولات مورد نیاز دچار مشکل شود، پس یکی از راه‌های مقابله با آمریکا و خط مقدم این مبارزه شما کارگران عزیز هستید که بتوانید با کار بیشتر محصولات بیشتری تولید کنید و ظرفیت خالی کارخانجات پرشود.

* یکی از مصوبات مهم هیأت امنای صندوق توسعه ملی این بود که اگر کارخانه‌ای ظرفیت تولید خود را افزایش دهد و یا تأسیس شود، ظرفیت تولید برای دریافت پول از صندوق توسعه ملی در اولویت خواهد بود،  این به معنای آن نیست که سالن و تجهیزات اضافه شود، بلکه باید با افزایش شیفت‌های کاری، تا چند برابر، ظرفیت را افزایش دهیم و کیفیت کالاها نیز به همین نسبت ارتقاء یابد.

*وقتی در کشورهای همسایه مشاهده می‌کنیم، کالاهای ساخت کارگران ایرانی در مغازه‌های این کشورها به فروش می‌رسد، انسان به خود می‌بالد که کالای ما جای کالاهای کشورهای غربی یا شرقی را پر می‌کند و این مهم به دست شما انجام شده است.

* شاید شما به دولت خطاب کنید که چرا قیمت ارز کاهش نمی‌آید، هر چقدر تولید افزایش یابد و به سمت خودکفایی حرکت کنیم، قیمت ارز کاهش می‌یابد.

* آمریکا فشار می‌آورد تا نفت خام صادر نکنیم و البته باید به صادرات نفت خام ادامه دهیم، همه مسئولان اتفاق نظر دارند، که تصمیم آمریکا برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر تصمیمی غلط و نادرست است که اجازه نخواهیم داد اجرایی و عملیاتی شود.

*آمریکایی‌ها در ماه‌های آینده متوجه می‌شوند که صادرات نفت خود را ادامه خواهیم داد، ممکن است از یک راه درها را بر روی ما ببندند، اما یک باب وجود ندارد که آمریکا فشار می‌آورد تا بسته شود، بلکه هنوز 6 درب وجود دارد و ما با قدرت به صادرات نفت ادامه خواهیم داد.

* برخی کشورها در برابر فشار آمریکا عقب‌نشینی کردند که همین امر باعث شده فشار آمریکا بیشتر شود، اما ملت ایران در طول انقلاب اسلامی روبروی آمریکا ایستادگی کرد و به پیروزی رسید. در حادثه طبس نیز که البته لطف پروردگار از مقاومت ملت بیشتر بود، روبروی آمریکا ایستادیم.

* در دوران دفاع مقدس نیز ملت ایران در برابر آمریکا و همه قدرت‌هایی که به صدام کمک می‌کردند، ایستادند و امروز نیز ایستادگی می‌کنیم، نباید اجازه دهیم که جامعه در فشار باشد و رسیدن به این مهم، اتحاد دولت و ملت را می‌طلبد و اگر ملت در هر جا پشتیبان دولت نباشد، دولت ناموفق خواهد بود.

* توان و قدرت دولت در سایه بازوان پرتوان و انگشتان ماهر شما در تولید است، هر چه تولید افزایش یابد، مردم در رفاه قرار می‌گیرند و قدرت اقتصادی خواهیم بود.

*در فروردین امسال، با معضل سیل در کشور مواجه شدیم که در یکصد سال اخیر سابقه نداشته است. هر چند که همزمان بارش رحمت خداوند، نعمت‌های فراوانی را برای کشور به همراه داشت و امروز سدها، تالاب‌ها و قنوات کشور، پرآب شده و نعمت خدا برای ملت بوجود آمده اما در عین حال این سیلاب‌ها مشکلاتی را برای مردم بوجود آوردند.

* هیچ زمانی در ایران به طور همزمان حدود 28 استان با معضل سیل مواجه نبوده است ،اداره کردن و ساماندهی امور در همه این استان‌ها بویژه در برخی استان‌هایی که مشکلات و خرابی‌های زیادی داشتند، کار آسانی نبود.

*به وزرای «صنعت، معدن و تجارت»، «کار، تعاون و رفاه اجتماعی» و «جهاد کشاورزی»، اعلام می‌کنم که بازسازی همه مراکز تولیدی، بنگاه‌ها و کارگاه‌های اقتصادی، مراکز دامپروری و کشاورزی که در مناطق سیل‌زده دچار خسارت شده‌اند، اولویت دولت است و همه باید تلاش کنیم تا شرایط کار و تولید در این مناطق به سرعت به شرایط گذشته و حتی بهتر از آن، بازگردانده شود.

*در جلسه هماهنگی مدیریت بحران استان خوزستان براساس گزارش مسئول جهاد کشاورزی این استان 150 هزار هکتار گندم در این منطقه براثر سیل به زیر آب رفته،  بر مبنای برآوردها در سال جاری می‌بایست گندم زیادی برای صادرات در کشور تولید می‌شد، اما علیرغم همه مشکلات و با وجود این خسارت‌ها، امسال نیز در گندم خودکفا خواهیم بود. مقابله با تحریم و توطئه آمریکا و رسیدگی به مناطق سیل‌زده از وظایف اصلی همه مسئولان است و باید همه در این راستا دست به دست یکدیگر بدهیم.

* در شرایط کنونی و با توجه به تغییر و تحولات جامعه جهانی، شیوه‌ها، نوع و شکل کار در کشور در حال تغییر بوده و بسیاری از شغل‌های جدید بویژه در فضای مجازی ایجاد شده است، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی باید از امروز برای مشاغل در 10 سال آینده برنامه‌ریزی داشته باشد.

* امروز فرصت‌های بسیار خوبی در بخش گردشگری برای اشتغال‌زایی مهیاست، افزایش اشتغال و صادرات و تغییر در شیوه‌های ایجاد شغل با توجه به شرایط باید مدنظر قرار گیرد تا بتوانیم از مشکلات عبور کنیم.

* آمار ارایه شده از سوی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در زمینه مسایل مربوط به کارگران امیدوارکننده است و کارگران باید نسبت به آینده زندگی خود امیدوار باشند چرا که هر چه کار با نشاط و با روحیه انجام شود، محصول بهتری خواهد داشت.

*کارگری که بداند پس از چند سال تلاش می‌تواند صاحب خانه شود و دغدغه‌های مربوط به تهیه مسکن را ندارد، با روحیه بهتری می‌تواند در مسیر تولید محصول باکیفیت تلاش کند و در این راستا تلاش مسئولان در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی باید بیشتر از گذشته شود.

* برنامه‌ریزی برای سهیم کردن کارگران در تولیدات بیشتر و صادرات محصولات مورد تأکید است. کارگر باید بداند که اگر کیفیت محصولی که تولید می‌کند ارتقاء یابد، این جنس صادر شده و می‌تواند در سود حاصل از آن سهمی داشته باشد، در این صورت با انگیزه بهتر و بیشتری تلاش خواهد کرد.

*در جلسه‌های مختلف اقتصادی از هر پیشنهادی از سوی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، در راستای حمایت از کارگران و کاهش مشکلات آنها حمایت می‌شود، حمایت از کارگر تنها به معنای افزایش حقوق آنان نیست بلکه باید در بسیاری موارد به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که کارگران در سود حاصل از تولید و صادرات محصولات سهیم و شریک شوند.

* افزایش چندین برابری امکانات و مسایل رفاهی برای کارگران در دولت تدبیر و امید براساس گزارش ارایه شده از سوی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی مایه مباهات دولت است. اینکه تشکل‌های کارگری در این دولت 1.6 درصد افزایش داشته موجب افتخار دولت است چرا که معتقدیم کارگران از طریق تشکل‌های صنفی باید به دنبال منافع خود باشند و تشکل‌های کارگری باید از منافع کارگران در بخش‌های مختلف دفاع کنند.* دولت با همه توان و امکانات خود در کنار کارگران است و هیچ‌کس تردید ندارد که رشد تولید و قدرت کشور و مبارزه در برابر دشمنان تنها با کار و تولید امکان‌پذیر است؛ بنابراین وظیفه دولت است تا در راستای افزایش تولید و اشتغال تلاش کند.

*براساس گزارشی از سوی کمیته امداد امام خمینی(ره)، در یکسال گذشته با حمایت بانک‌ها 136 هزار شغل جدید از جمله در زمینه اشتغال روستایی ایجاد شده است که این بسیار امیدوارکننده است.

* بانک‌ها باید در مسیر توسعه اشتغال به صحنه بیایند، تولید و افزایش اشتغال بدون حضور بانک‌ها و حمایت آنها امکان ندارد، در عین حال باید مراکز آموزش فنی و حرفه ای هم به روز شده و به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که دانش‌آموزان و دانشجویان ما پس از دوران تحصیل خود صاحب مهارت باشند و این از وظایف وزارتخانه‌های «کار، تعاون و رفاه اجتماعی»، «آموزش و پرورش» و «علوم، تحقیقات و فناوری» است.

* باید سطح اطلاعات کارگران، قبل و حین انجام کار افزایش یابد، اگر همه در کنار هم تلاش کنیم خداوند نیز نصرت و یاری خود را نصیب ما خواهد کرد و می‌توانیم دشمنان را به زانو در بیاوریم. کارگران غیور کشور، زنان، مردان و جوانان نخواهند گذاشت که آمریکا پیروز شود و ما قطعاً آمریکا را به زانو در می‌آوریم.
Histats.com START (standard) Histats.com END