آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۷۶۷
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۸
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در حال حاضر در ۱۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان با ملخ‌های بالغ مبارزه شده است اما این سطح مبارزه بیانگر آن نیست که مزارع خوزستان دچار مشکل شده‌اند، بلکه این موضوع نشان دهنده آمادگی مجموعه برای مبارزه و کانون‌کوبی این آفت است تا اجازه ظهور به این آفت در سطح وسیعی از مزارع داده نشود.

به گزارش فیدوس: رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در حال حاضر در ۱۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان با ملخ‌های بالغ مبارزه شده است اما این سطح مبارزه بیانگر آن نیست که مزارع خوزستان دچار مشکل شده‌اند، بلکه این موضوع نشان دهنده آمادگی مجموعه برای مبارزه و کانون‌کوبی این آفت است تا اجازه ظهور به این آفت در سطح وسیعی از مزارع داده نشود.

 کیخسرو چنگلوایی امروز ۹ اردیبهشت ماه در حاشیه جلسه پیگیری آخرین وضعیت حمله ملخ‌ها به خوزستان، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هنوز ملخ‌ها به مزارع خوزستان هجوم نیاورده‌اند و همه تلاش بر این است تا شاهد حمله ملخ‌ها به مزارع استان نباشیم.

وی با بیان اینکه ملخ یکی از مخرب‌ترین آفت‌های محصولات کشاورزی است، افزود: این آفت در صورتی که در مزرعه‌ای مستقر شود، می‌تواند همه موجودیت محصولات زارعی، باغی، مراتع و حتی درختان چندساله را از بین ببرد و در این زمینه باید کاملاً حواسمان جمع باشد و شرایط را در کنترل داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اینکه نباید از حمله ملخ‌ها به خوزستان غافل شد، تصریح کرد: از ابتدای آنکه متوجه حضور ملخ‌ها در کشورهای همسایه ایران شدیم و فائو نیز اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار ما قرار داد، اقداماتی را انجام دادیم تا بتوانیم در راستای مبارزه با این آفت گام‌های اساسی برداریم. یکی از این اقدامات بحث آگاهی و اطلاع رسانی همه بخش‌ها بود تا بتوانیم نسبت به مبارزه با این آفت اقدام اساسی داشته باشیم.

چنگلوایی ادامه داد: مساله بعدی که در این زمینه دنبال شد، بحث آموزش بود. در این مرحله کشاورزان، کارشناسان و… آموزش داده شدند تا بتوانند نسبت به شناسایی و همچنین روش‌های مبارزه با این آفت آشنایی کامل داشته باشند.

وی با اشاره به بحث تامین اعتبارات موردنیاز برای مبارزه با این آفت گفت: خوشبختانه در این زمینه استاندار خوزستان و سازمان مدریت و برنامه‌ریزی استان همکاری بسیار خوبی را داشته‌اند و اعتبارات موردنیاز این کار تاکنون تامین شده است. در بحث تامین امکانات موردنیاز برای مبارزه با ملخ نیز اقدام‌های خوبی انجام گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان عنوان کرد: ۲۵ باند فرودگاه در شهرستان‌های مختلف آماده‌سازی و احداث شده‌اند و تا هواپیماهای سمپاش بتوانند در مناطق مدنظر نسبت به مبارزه با ملخ‌ها اقدام کنند. همچنین ۱۲۷ اکیپ رصد و پایش در سراسر استان تشکیل شده است که تا کنون در سطح ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان کار پایش حمله ملخ‌ها را انجام داده‌اند.

چنگلوایی بیان کرد: در حال حاضر در ۱۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان با ملخ‌های بالغ مبارزه شده است اما این سطح مبارزه بیانگر آن نیست که مزارع خوزستان دچار مشکل شده‌اند، بلکه این موضوع نشان دهنده آمادگی مجموعه برای مبارزه و کانون کوبی این آفت است تا اجازه ظهور به این آفت در سطح وسیعی از مزارع داده نشود.

وی ادامه داد: روند مبارزه با ملخ‌ها باید تا پایان خردادماه ادامه داشته باشد و حتی باید این موضوع را تشدید کرد زیرا کشور کویت اکنون در وضعیت زرد قرار دارد و باید در خوزستان به ویژه در شهرستان‌های مرزی مانند آبادان و خرمشهر توجه ویژه‌ای به بحث ملخ‌ها و مبارزه با این آفت داشته باشیم.
Histats.com START (standard) Histats.com END