آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۷۳۱
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۶
شهردار اهواز با اشاره به موانع ساحل سازی‌های جدید، گفت: برای ساحل‌سازی های جدید موانعی مانند ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه و معارضین تاسیساتی و نفت وجود دارد که امیدواریم به زودی برطرف شود. البته احکام تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه صادر شده است اما رسیدگی به این موضوع به بعد موکول شد.
به گزارش فیدوس: منصور کتاتبف در هقتاد و ششمین جلسه علنی شورای شهر اهواز که امروز ( 8 اردیبهشت ماه) به مناسبت گرامیداشت روز شوراها در سالن جلسات شورای شهر اهواز برگزار شد، اظهار کرد: از روز دوم فرودین ماه به صورت مستقیم وارد بحران سیلاب شدیم که در روزهای نخست در مصاحبه‌ای اعلام کردم اگر دبی آب کارون در مقطع اهواز به 2500 مترمکعب برسد، اهواز دچار بحران می‌شود که در عمل کارون دبی 3500 مترمکعب را نیز پشت سر گذاشت. خوشبختانه در اهواز با همدلی و یکپارچگی مردم و مسئولین شاهد کمترین مشکل برای شهروندان بودیم.

وی افزود: با وجود این مدیریت در محدوده کارون، سرریز شدن سد کرخه به کانال شهید چمران و  آسیب‌پذیری زهکش دهخدا باعث بروز خساراتی در محلاتی مانند عین 2، گلدشت و گلبهار شد که هنوز هم به صورت کامل برطرف نشده است.

شهردار اهواز ادامه داد: در تلاش هستیم آب‌های سرگردان با تمهیداتی مانند به کارگیری پمپ‌های قوی جمع‌آوری شوند. آب‌های سرگردان در دشت‌های خوزستان و اطراف اهواز در صورت ماندگاری با عوارضی مانند گرما، حرکت هوا و پشه‌ها می توانند منشا تکثیر حشرات مضر و در نهایت تهدیدی برای سلامت محیط در  شهر باشند.

بنابراین طبق دستورالعمل‌های ارائه شده از سوی اداره بهداشت در این محلات مشغول اقدامات پیشگیرانه هستیم.

کتانباف مهمترین مشکل ایجاد شده ناشی از وضعیت بحرانی سیلاب را بسته شدن بلوارهای ساحلی دانست و گفت: از هشت پل احداث شده بر روی رودخانه کارون، چهار پلی که قبل از انقلاب احداث شده بودند با کد ارتفاعی پایین‌تر ساخته شدند که در نتیجه تراز ساحل زیر تراز رودخانه ایجاد شده بود و در نهایت باعث آبگرفتگی شد. 

وی بیان کرد: در حال حاضر

مشکلات پل‌های سیاه و سفید تقریبا حل شده است البته هنوز مشکلات فاضلاب در این محدوده‌ها برجاست که شرکت آبفا جهت رفع این مشکل مشغول فعالیت است. 

شهردار اهواز تصریح کرد: زیر پل‌های شهید دقایقی(سوم) و شهید علم الهدی(چهارم) براثر سیل و آبگرفتگی نشست‌هایی ایجاد شده است که مشغول ترمیم آنها هستیم. از فرصت تعطیلی بلوارهای ساحلی استفاده کرده‌ایم و در برخی از مسیرهای ساحلی پرتردد که ناهمواری‌هایی وجود داشت، روکش آسفالت جدید اجرا شده است.

کتانباف بیان کرد: این حادثه نشان داد که بلوارهای ساحلی می‌توانند در مواقع بحران به عنوان دایک در برابر سیلاب از شهر محافظت کنند و این موضوع در محدوده پارک شهروند تا زرگان به خوبی خودش را نشان داد. از این رو جلسه مشترکی با سازمان آب و برق با موضوع تعیین کد ارتفاعی ساحلی و دیوارهای بتنی و محافظتی تشکیل می‌شود.

شهردار اهواز گفت: در تلاش هستیم شرق بلوارهای ساحلی کارون به جز در مقطع پل شهید دقایقی(سوم) با آسفالت جدید در مقاطعی تا فردا دوشنبه بازگشایی شود. همچنین در بلوارهای ساحلی غرب  کارون در یکی از مسیرهای مقاطع پل‌های سیاه، شهید دقایقی(سوم) و علم الهدی(چهارم) هنوزآبگرفتگی وجود دارد.

شهردار اهواز تصریح کرد: برای ساحل‌سازی‌های جدید موانعی مانند ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه و معارضین تاسیساتی و نفت وجود دارد که امیدواریم  به زودی برطرف شود. البته احکام تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه صادر شده است اما رسیدگی به این موضوع به بعد موکول شد.

کتانباف گفت: بیش از 90 درصد پارک‌های ساحلی بر اثر این سیل از بین رفت که بازسازی آنها زمان و هزینه کافی می‌طلبد، هر چند بازسازی پارک‌ها در مکان‌هایی که آب فروکش کرده، آغاز شده است.

شهردار اهواز با تاکید بر لزوم تجهیز شهرداری، گفت: به دلیل برون‌سپاری‌های انجام شده در سنوات قبل در کل ارگان‌های کشور، توان تجهیزاتی دستگاه‌ها کاهش یافته و در بحران اخیر این آسیب‌پذیری مشاهده شد از این رو لازم است شهرداری اهواز تجهیز شود.

کتانباف در خصوص خسارات وارد شده به شهر، بیان کرد: کارگروه جبران خسارات سیل در کشور به ریاست وزیر کشور تشکیل شده است و این کارگروه پنج زیرمجموعه دارد. جلسات آن در مرکز و استانداری در حال انجام است اما فعلا اولویت با خسارت‌های مردمی از قبیل منازل مسکونی، کشاورزی و احشام است و خسارات دستگاه‌ها در مراحل بعدی است. امیدواریم که دولت در این زمینه نگاه ویژه‌ای به خسارت‌های زیرساخت‌های شهری داشته باشد.

وی با اشاره به روز کارگر، بیان کرد: به مناسبت روز کارگر مانند سال گذشته مراسمی برگزار شده و از کارگران نمونه شهرداری اهواز قدردانی می‌شود. همچنین روز شوراها را به اعضای شورای اسلامی شهر تبریک می گوییم و از زحمات، تلاش‌ها، رهنمودها و تذکرات آنها جهت اصلاح امور شهرداری و شهر تشکر می‌کنم. روز معلم را نیز به همه معلمان به ویژه اعضای معلم شورای اسلامی شهر تبریک می‌گویم.

به گزارش ایسنا، در این جلسه شهردار اهواز لوح تقدیری به مناسبت روز شوراها به اعضای شورای اسلامی شهر اهدا کرد.
Histats.com START (standard) Histats.com END