آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۶۷۷
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳
استاندار خوزستان:
غلامرضا شریعتی عصر شنبه در نخستین نشست قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان در استانداری، با اشاره به فروکش کردن سیل در بیشتر نقاط خوزستان بیان کرد: کشاورزان ما در مناطق سیل زده، آسیب دیده‌اند؛ بنابراین باید تلاش کنیم تا جایی که امکان دارد این کشاورزان به کشت تابستانه برسند.
به گزارش فیدوس: استاندار خوزستان گفت: با توجه به کاهش دبی رودخانه‌های کارون و دز، در یک هفته آینده خوزستان از مرحله سیلاب خارج می‌شود.

 غلامرضا شریعتی عصر شنبه در نخستین نشست قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان در استانداری، با اشاره به فروکش کردن سیل در بیشتر نقاط خوزستان بیان کرد: کشاورزان ما در مناطق سیل زده، آسیب دیده‌اند؛ بنابراین باید تلاش کنیم تا جایی که امکان دارد این کشاورزان به کشت تابستانه برسند.

وی افزود: برخی زمین‌های کشاورزی باتلاقی شده که غیر از شلتوک کاری کشت دیگری در آن جواب نمی‌دهد؛ همچنین از سازمان آب و برق خوزستان خواسته‌ایم مراعات کشاورزان را کرده و توجه کنند سطح سدها تا حد نرمال تخلیه نشود.

استاندار خوزستان ادامه داد: امکانات لازم هر چه سریع‌تر برای تخلیه آب از زمین‌های کشاورزی مناطق سیل زده خوزستان بسیج و تجمیع شود تا زمین‌ها برای کشت آماده شوند.

وی گفت: شرایط برای کشاورزان باید به سمت امید روشنی پیش برود اما الان برخی کشاورزان احساس ناامیدی و یاس دارند چرا که همه چیزشان را از دست داده‌اند اما دولت و نظام در خدمت و کنار آنها هستند و تا آخر نیز در کنار آنها خواهیم بود.

شریعتی با اشاره به مهم بودن تبعات روانی و مسائل اجتماعی پس از سیل بیان کرد: برگشت به حالت عادی زندگی به عنوان یک مساله باید در دستور کار قرار بگیرد و سازمان بهزیستی به عنوان دستگاه محوری باید در کنار اداره کل امور روستایی، تیم‌ها و کارگروه‌هایی را تشکیل دهند و به روستاها بروند چرا که مسائل پس از استرس سیل بسیار اهمیت دارد.

وی با تاکید بر اینکه برآورد خسارات باید منطقی باشد و همان میزانی که هست اعلام شود، ادامه داد: برآوردهای غیر کارشناسی و غلط موجب می‌شود به صحبت‌های ما توجه نشود؛ همه اذعان دارند که بیشترین خسارت مالی در خوزستان است ولی خسارات باید متناسب و کارشناسی باشد.

استاندار خوزستان گفت: کشاورزان و روستاییان برای خسارت به دستگاه‌های مختلف مراجعه می‌کنند اما باید با احترام و اکرام با آنها صحبت شود و این موضوع به همه بخش‌ها اعلام شود.

وی با بیان اینکه اعتباراتی به بنیاد مسکن برای پرداخت خسارات داده شده است، بیان کرد: از بنیاد مسکن خوزستان می‌خواهیم این میزان پرداخت شود؛ برخی از مردم می‌توانند به منازل خود برگردند اما به دلیل اینکه به ما اطمینان ندارند تصور می‌کنند با برگشت به منازل خسارت آنها را پرداخت نمی‌کنیم؛ بنابراین باید به آنها توصیه شود در صورت امکان به منازل خود برگردند و جای نگرانی در خصوص پرداخت خسارت آنها نیست.

شریعتی، بروز بیماری‌های واگیر دار را از طبیعت‌های سیل دانست و گفت: خوشبختانه تاکنون بیماری واگیری در خوزستان در پی سیلاب اخیر نداشتیم که نشان می‌دهد اقدامات به خوبی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به کاهش دبی رودخانه‌های کارون و دز، در یک هفته آینده خوزستان از مرحله سیلاب خارج شده و در کل استان شرایط عادی خواهیم داشت.

استاندار خوزستان بیان کرد: ستاد بازسازی سیل اخیر در سطح کشور تشکیل و فرماندهی آن به وزیر کشور داده شده و مقرر شده طبق چارت متناظر آن یک قرارگاه استانی تشکیل شود؛ معتقدم متناظر استانی به این معنا نیست که باید شبیه قرارگاه کشوری باشد چرا که استان‌ها ظرفیت‌ها و مسائل مختلفی دارند؛ بنابراین باید متناسب با ظرفیت‌ها قرارگاه ساماندهی شود و اگر دستگاهی در کمیته‌ها و قرارگاه دعوت شود ممنوعیتی ندارد.

وی افزود: قرارگاه باید به گونه‌ای تشکیل شود که بتوانیم از همه ظرفیت‌های استان برای برون رفت از مشکلات و پیشرفت اوضاع استفاده کنیم تا بتوانیم تا بهره وری و تجمیع منابع را بیشتر کنیم و شناسنامه‌ای باشد که در یک محور و مسیر کار صورت گیرد.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END