آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۶۰۹
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵
کاندیدای ریاست فدراسیون کشتی گفت: من 15 سال است کشتی را کنار گذاشتم، اما در این مدت یک بار شماره تلفن فدراسیون کشتی روی گوشی من نیفتاده است.
به گزارش فیدوس: کاندیدای ریاست فدراسیون کشتی گفت: من 15 سال است کشتی را کنار گذاشتم، اما در این مدت یک بار شماره تلفن فدراسیون کشتی روی گوشی من نیفتاده است.

علیرضا دبیر که بعد از خداحافظی از دوران قهرمانی کمتر در رسانه ها درباره کشتی صحبت کرده، امروز با حضور در برنامه ورزش و مردم به بهانه حضور در انتخابات ریاست فدراسیون کشتی به سوالات زیادی پاسخ داد و برنامه های خود را هم برای اداره فدراسیون تشریح کرد.

باید برنامه و بودجه داشته باشیم
کسب درآمد حتما مهم است؛ اما همه مشکل ما نبود نقدینگی و پول نیست. همیشه در مسائل حاکمیتی و دولتی می گویند برنامه و بودجه مهم است. پس باید برنامه داشته باشیم تا بودجه را به درستی هزینه کنیم. در چند سال اخیر پول هم آمد و رفت، اما نتوانستیم نتایج مدنظر را بگیریم. یکی از موارد که اولویت هم دارد، درآمدزایی است. دیدم وزیر ورزش صحبت کرده بود و گفته بود کسانی بیایند قبول مسئولیت کنند که می توانند درآمدزایی کنند.

دلار که 10 هزار تومان شد، به مشکل خوردند
فدراسیون کشتی در چند سال اخیر به قول دوستان چند صد میلیارد تومان درآمد داشته، اما مهم این است که درآمد پایدار چقدر بوده است. من که به اندازه یکی، 2 نامزد دیگر اطلاعات کافی ندارم، اما آنطور که می دانم 1.5 میلیارد درآمد پایدار دارند. طبق حسابرسی که روی آن بحث داریم، سالیانه 23، 24 میلیارد درآمد وجود داشته که آن هم با دلار 3 هزار تومانی بوده است. 2 ماه آخر به دلار 10، 12 هزار تومانی برخورد کردند که به مشکل خوردند.

4، 5 میلیارد اسپانسرینگ خیلی کم است
ما باید از برند کشتی درآمدزایی کنیم، نه اینکه از هر کسی یک میلیارد بگیریم تا کارمان راه بیفتد. دوستان در فدراسیون بانکی را به عنوان اسپانسر آورده اند. آنطور که من می دانم این بانک 4، 5 میلیارد سالیانه به فدراسیون می دهد و یک خانه کشتی هم در حال ساخت است. از نظر من این مبلغ خیلی کم است. اگر من جلو آمدم، قطعا اسپانسرهایی را با خودم دارم.

لیگ به اقتصاد جاری کشتی کمک می کند
زمانی که ما کشتی می گرفتیم، در جمعیت 60 میلیونی 700، 800 هزار کشتی گیر داشتیم. امروز در جمعیت 80 میلیونی طبق آمار 100 هزار نفر کشتی گیر داریم. این کاهش نگران کننده است. لیگ کشتی کمک به اقتصاد جاری کشتی است. در لیگ همه از جمله کشتی گیر، داور، بدنساز و... نفع می برند. قرار نیست لیگ هزینه کشتی گیران ما را هم بدهد. آمریکا که چند سال قهرمان دنیا است، اعلام کرده هر کسی دوبنده تیم ملی را بپوشد، بورسیه تحصیلی می‌گیرد. قبلا 3 کشتی گیر از جمله باروز، کایل داک و تیلور در وزن 74 کیلوگرم بودند، اما وقتی بورسیه تحصیلی آنها را نگه داشت، امسال در 3 وزن قهرمان جهان شدند. تصمیم اشتباه در ایران این بود که لیگ جمع شد. نسل ما در لیگ خودش را نشان داد و با قهرمان های بزرگ دنیا کشتی گرفت. نه تنها کشتی گیر و مربی نفع می برند، بلکه فدراسیون هم می تواند از این فرصت استفاده کند.

15 سال است از فدراسیون به من زنگ نزدند
کشتی سرمایه انسانی دارد و اینطور نیست هر کسی تیم خودش را بیاورد. من 15 سال است کشتی را کنار گذاشتم، اما در این مدت یک بار شماره تلفن فدراسیون کشتی روی گوشی من نیفتاده است. قرار نیست همه سرمربی شوند، اما شما می توانید همه را در بازی بیاورید. باید همه را تکریم کنید. الان علیرضا حیدری نیازی به کشتی ندارد، اما او را دعوت کنید و احترام بگذارید. من جایی که مثمرثمر نباشم، قطعا نمی روم. ما مدلی را در تهران انجام دادیم که الان جواب داده است. می توانید از آقای عبدالله عزیزی بپرسید.

رییس فدراسیون نمی تواند سرمربی هم باشد
کسی که می خواهد فدراسیون کشتی را بگیرد، باید چارچوبش مشخص باشد. اینکه شورای فنی یا رییس فدراسیون بخواهند در کار فنی دخالت کنند، خوب نیست. باید به سرمربی اختیار دهید. من در این سال ها فقط یک بار درباره مدیریت کشتی صحبت کردم. رییس فدراسیون فقط یک کارش انتخاب سرمربی است، وگرنه کلی مسئولیت های دیگر دارد. سرمربی هم خودش کارهای زیادی دارد. 2 ساعت تمرین است، اما در 22 ساعت دیگر باید حواسش به کشتی گیران باشد. اگر سرمربی بخواهد کار مدیریتی کند، پس کشتی گیران چه می شوند؟

مخالف حذف شورای فنی هستم
من مخالف حذف شورای فنی هستم. در چند سال اخیر آدم های بزرگی در شورای فنی بودند، اما واقعا چقدر تاثیرگذار بودند؟ اختیار نداشتند، اما کتک تصمیمات را در رسانه ها می خوردند.

هیات ها نباید فقط رای بدهند و بروند
ما برای هر 31 استان برنامه داریم. نمی شود به همه استان ها یک برنامه بدهیم. اعضای مجمع نباید فقط بیایند، رای بدهند و بروند. نباید اختیارات مجمع را کم کنیم. چند استان واقعا خوب کار می کنند. شما حساب کنید. اگر رییس فدراسیون خودش سرمربیگری نکند و به امورات استان ها برسد، چقدر می تواند کمک کند؟

کرسی بین المللی متعلق به شخص نیست
کشتی چند ضلع دارد که یکی از آنها کسب کرسی است. هر ضلعی که لنگ بماند، بقیه هم لنگ می مانند. اگر آمریکا و روسیه بالا هستند علتش این است که در همه ضلع ها خوب هستند. فدراسیون کشتی هزینه های زیادی برای کسب کرسی کرد، اما آن را به راحتی از دست داد. این کرسی برای یک شخص خاص نیست، بقیه هم چوبش را خوردند. کرسی بین المللی برای یک کشور است. کسب کرسی مهم است، اما از آن مهمتر حفظ آن است.

برای تعلیق نشدن، از فدراسیون کنار بروید
دوستانی که داخل فدراسیون هستند، می گویند طوری صحبت نکنید که کشتی تعلیق شود. من می گویم برای اینکه کشتی تعلیق نشود، شما بیرون بیایید. 7 سال است در فدراسیون هستید. علیرضا حیدری و عباس جدیدی مدال های بزرگی برای این کشور به دست آوردند و نباید در حق آنها جفا شود و یک نفر که در فدراسیون است بتواند راحت با هیات ها دیدار کند. البته من با 24، 25 رییس هیات دیدار کردم و از آنها تشکر می کنم. با این حال معتقدم وزارت ورزش باید کاری کند که عدالت رعایت شود. الان فضا به نفع یکی، 2 کاندیدای خاص است.
منبع: خبرآنلاین
Histats.com START (standard) Histats.com END