آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۵۸۷
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۹
استاندار خوزستان گفت: حداقل تلفات، حفظ پایداری سدها و مدیریت ریسک، سه اولویت مدنظر در سیلاب خوزستان بود و مدیریت سیل با اخذ نظرات دانشگاهیان انجام گردید.
به گزارش فیدوس: استاندار خوزستان گفت: حداقل تلفات، حفظ پایداری سدها و مدیریت ریسک، سه اولویت مدنظر در سیلاب خوزستان بود و مدیریت سیل با اخذ نظرات دانشگاهیان انجام گردید.
غلامرضا شریعتی در دیدار با اعضای هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها، اظهار کرد: استان خوزستان از دیرباز با مقوله سیلاب درگیر بوده است، ولی با توجه به اینکه چند سالی شاهد خشکسالی در استان بودیم، ذهنیت مردم از سیلاب‌ها فاصله گرفته بود و برخی مردم باور نمی کردند که آب وارد روستاها خواهد شد. در برخی روستاها زمانی که اخطار تخلیه داده می شد، مردم محل را ترک نمی کردند، زیرا باور نمی کردند که روستا به زیر آب برود، با این حال عوامل اجرایی می ماندند و زمانی که آب میآمد، وسایل و احشام مردم را منتقل می کردند.

وی افزود: حجم آب ورودی به استان بسیار زیاد بود و در حوزه کرخه با دوره بازگشت هزار ساله و در حوزه‌های کارون و دز با دوره بازگشت 200 ساله مواجه بودیم. بنده نیز با توجه به حجم سیلاب، از ابتدا در جریان همه اقدامات بودم و مداخلات لازم را انجام دادم. در برخی موارد نیز پیشنهادهایی به رییس جمهور ارائه و موافقت اولیه نیز اخذ شده است که در برخی حوزه‌ها مانند کرخه و کارون، کانال‌های سیلاب‌بر ایجاد شود تا در آینده با چنین مشکلاتی مواجه نشویم.

شریعتی تصریح کرد: کاملا آماده همکاری با هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها هستیم و اطلاعاتی که در اختیار است، در اختیار این هیأت قرار خواهد گرفت و دستگاه‌های اجرایی را نیز موظف می کنیم که در سریع‌ترین زمان ممکن، همکاری لازم را داشته باشند تا روایت دقیقی از ماجرا، ثبت و تهیه شود. شورای تامین استان نیز کاملا در جریان اتفاقات بوده است و بسیاری از تصمیم‌گیری ها در این شورا اتخاذ شده است. اگر شاهد هستیم که در جریان سیل در خوزستان تلفات جانی نداشتیم، به این دلیل بوده که مدیریت سیل و تصمیمات براساس اصول علمی و طبق دستورالعمل وزارت نیرو و با اخذ نظر استادان دانشگاه انجام شده است و همه ارکان تصمیم‌گیری در استان به صورت شبانه‌روزی درگیر موضوع بوده‌اند.

استاندار خوزستان گفت: سیلاب خوزستان مساله‌ای نبود که یک سازمان یا یک وزارتخانه از پس مدیریت آن برآید و گاهی برخی تصمیمات به گونه‌ای بود که یک رییس سازمان به تنهایی نمی توانست تبعاتش را بر عهده گیرد و لازم بود همه ارگان ها باهم همکاری داشته باشند. در مجموع، با محدودیت‌های زیادی مواجه بودیم و آورد آب نیز بسیار زیاد بود و به همین دلیل، سیاست نخست این بود که حداقل تلفات را داشته باشیم. دوم، حفظ پایداری سدها بود و اولویت سوم، مدیریت ریسک بود تا حداقل خسارت‌های اقتصادی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: مدیریت سدها نیز بسیار پیچیده بود. از طرفی سد دز را داشتیم با بیش از 50 سال عمر، سد گتوند که با محدودیت در تخلیه مواجه بودیم و سد کرخه که تاکنون چنین ذخیره‌ای را تجربه نکرده بود. پیش از وقوع سیلاب، ذخیره سد کرخه 4.7 میلیارد مترمکعب بود و هرچه تخلیه می شد، آورد به قدری زیاد بود که ذخیره سد کمتر از این میزان نمی شد و به همین دلیل در چنین شرایط دشواری مجبور بودیم تصمیماتی را اتخاذ کنیم و مسئولیت را نیز بر عهده بگیریم.

شریعتی گفت: تیمی از استادان دانشگاه همراه بنده بودند و به صورت مستمر از منطقه بازدید می کردند و نتیجه بررسی ها را در اختیار می گذاشتند. همچنین از تجربیات مردم محلی نیز استفاده شد و تلاش بر این بود که تعادلی میان نظرات کارشناسان و مردم محلی ایجاد شود تا بهترین تصمیم را بگیریم. یک شرکت مشاور نیز در این زمینه کمک کرد و تصمیمات حاصل خرد جمعی بود. مدیریت سیل، تجربه خوب، ولی سخت و سنگین بود و امیدواریم در روزهای آینده مشکلات شادگان، آبادان و خرمشهر نیز حل شود و شرایط عادی بر استان حاکم شود.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END