آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۵۸۶
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸
مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به عدم آبگیری اغلب کانون‌های گرد و غبار خوزستان در سیل اخیر، گفت: اگر یک ماه بارندگی نداشته باشیم، مجدداً کانون‌های گرد و غبار فعال می‌شوند.
به گزارش فیدوس: مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به عدم آبگیری اغلب کانون‌های گرد و غبار خوزستان در سیل اخیر، گفت: اگر یک ماه بارندگی نداشته باشیم، مجدداً کانون‌های گرد و غبار فعال می‌شوند.
آفتاب‌‌نیوز :
محمد سبزه‌زاری با اشاره به وضعیت کانون‌های گرد و غبار در استان در سیلاب اخیر، اظهار کرد: در سطح کشور کانون‌های گرد و غبار تعداد زیادی هستند؛ به گونه‌ای که حتی در مناطق خوش آب و هوا مانند استان گلستان نیز دو کانون ریزگرد وجود دارد.

وی افزود: در خوزستان کانون‌های گرد و غبار به صورت پهنه‌ای هستند و در نقاط مختلف از جمله جنوب، جنوب شرقی و غربی وجود دارند. همچنین جنس کانون‌های ریزگرد مختلف است؛ مثلاً کانون‌های ریزگردی که جنس شنی و رسی دارند هر کدام با سرعت باد مشخصی فعال می‌شوند.

مدیرکل هواشناسی خوزستان بیان کرد: علی‌رغم سیلاب در خوزستان، تنها تعداد محدودی از کانون‌های گرد و غبار آبگیری شده‌اند. با توجه به ارتفاع کانون‌های گرد و غبار، سیلاب به برخی کانون‌های گرد و غبار نرفته است و مناطق سرسبز زیر آب رفتند.

سبزه‌زاری درخصوص امکان وقوع گرد و غبار در سال جاری در خوزستان، بیان کرد: با کاهش این آب‌ها و تابش آفتاب و گرما، مجدداً زمین‌ها خشک و کانون‌های گرد و غبار فعال می‌شوند. به طور مثال هور منصوره که اکنون آبگیری شده تا پاییز فعال نمی‌شود اما دیگر کانون‌هایی که تنها آب باران وارد آن‌ها شده است، اگر یک ماه بارندگی نداشته باشیم، مجدداً فعال می‌شوند و همچنان با کانون‌های گرد و غبار مواجه هستیم.
Histats.com START (standard) Histats.com END