آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۵۸۵
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر در مجلس با اشاره به مصوبه اخیر مجلس درباره استانی شدن انتخابات مجلس، گفت: در این مصوبه مجلس استانی، تناسبی و حزبی شدن انتخابات در هم تنیده شده که در مرحله اجرا برای افرادی که می‌خواهند کاندیدا شوند و برای افرادی که می‌خواهند رای بدهند سردرگمی به وجود می‌آورد.
به گزارش فیدوس: حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر در مجلس با اشاره به مصوبه اخیر مجلس درباره استانی شدن انتخابات مجلس، گفت: در این مصوبه مجلس استانی، تناسبی و حزبی شدن انتخابات در هم تنیده شده که در مرحله اجرا برای افرادی که می‌خواهند کاندیدا شوند و برای افرادی که می‌خواهند رای بدهند سردرگمی به وجود می‌آورد.
اعتمادآنلاین| حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه اخیر مجلس درباره استانی شدن انتخابات مجلس، بیان کرد: در این مصوبه مجلس،استانی، تناسبی و حزبی شدن انتخابات در هم تنیده شده که در مرحله اجرا برای افرادی که می‌خواهند کاندید شوند و برای افرادی که می‌خواهند رای بدهند سردرگمی به وجود می‌آورد.


وی با بیان اینکه این مصوبه مجلس بسته‌ای شفاف و معقول نیست و دارای ابهامات زیادی است، ادامه داد:حتی زمانی که ماده‌ای از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس به کمیسیون شوراها ارجاع داده می‌شد تا اصلاح شود بدون اینکه اصلاح خاصی بر روی آن انجام شود به صحن علنی بازگردانده می‌شد.

 

نماینده شاهین‌شهر در مجلس اضافه کرد:به دلیل اینکه تلاش شده بود تا این طرح به انتخابات آتی مجلس برسد کار کارشناسی مناسبی بر روی آن انجام نشده است.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه در مصوبه مجلس بر روی احزاب تکیه شده اما در کشور احزاب قوی شناسنامه‌دار وجود ندارد که بتوان از طریق آن انتخابات را دنبال کرد، اظهار داشت:با مصوبه جدید مجلس افراد باید تنها در یک لیست حضور داشته باشند و افراد جدید نمی‌توانند در انتخابات حضور پیدا کنند چون بستر این کار فراهم نیست.

 

حاجی‌دلیگانی با بیان اینکه با مصوبه مجلس افرادی که قصد حضور در انتخابات دارند محدود به لیست می‌شوند، اظهار داشت:عموما لیست‌های که بسته می‌شود بر اساس قدرت، ثروت و لابی‌گری است و به انتخاب آزاد مردم خدشه وارد می‌کند.

 

وی با تاکید براینکه پس از استانی شدن انتخابات مجلس، نمایندگان انتخاب شده به مناطق دور افتاده چندان اهمیتی نخواهند داد، گفت:عیب اصلی این طرح این است که یک نماینده بیشتر به نقاط با تراکم جمعیت اهمیت می‌دهد، آن 15 درصدی که در مصوبه مجلس برای تناسبی بودن در نظر گرفته شده عدد بالایی نیست و معمولاٌ افراد این رای را خواهند آورد، اما بالاترین آرا در مرکز استان باید باشد که در این صورت اگر فردی انتخاب شود خود را موظف به پاسخگویی به مرکز استان می‌داند.

 

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس با بیان اینکه مصوبه جدید مجلس باعث دلسردی مردم مناطق دارای جمعیت کم می‌شود، افزود:این نیز یکی از معایب استانی شدن انتخابات است که باعث کاهش انگیزه حضور در انتخابات می‌شود که با روح دموکراسی در تضاد است.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه یکی از معایب دیگر استانی شدن انتخابات افزایش هزینه‌های انتخاباتی است، عنوان کرد:یکی دیگر از معایب استانی شدن انتخابات کاهش اقلیت‌ها در مجلس است.

 

منبع: تسنیم
Histats.com START (standard) Histats.com END