آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۵۶۱
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۹
رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال توافقات هسته‌ای کلان با روسیه و چین است.
به گزارش فیدوس: مقامات آگاه در کاخ سفید اعلام کردند که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال توافقات هسته‌ای کلان با روسیه و چین است.

مقامات آگاه در دولت آمریکا امروز جمعه به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان اعلام کردند که کاخ سفید در حال انجام مذاکرات فشرده‌ای در میان نهادهای مختلف خود به منظور تهیه و تدوین گزینه‌هایی برای رئیس جمهوری هستند که بر اساس آنها ترامپ بتواند موضوع چنین توافقاتی را مورد پیگیری قرار دهد.

بر اساس اعلام این مقامات، دولت کنونی آمریکا در صدد است تا به توافقاتی مشابه پیمان «استارت نو» که در سال ۲۰۲۱ میلادی به پایان می‌رسد، دست یابد.

گفتنی است، پیمان استارت نو (New START) پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای دو جانبه میان آمریکا و فدراسیون روسیه به شمار می‌رود.

رئیس‌جمهوری آمریکا و همتای روسی وی ۸ آوریل سال ۲۰۱۰ در شهر پراگ پایتخت جمهوری چک با هم دیدار کرده و یک پیمان برای کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای خود امضا کردند.

آمریکا و روسیه تحت این قرارداد جدید، اجازه دارند حداکثر ۱۵۵۰ کلاهک را مستقر کنند؛ حدود ۳۰ درصد کمتر از محدودیت اعمال شده در سال ۲۰۰۲.

معاهده کاهش تسلیحات راهبردی موسوم به «استارت»، در سال ۱۹۹۱ منعقد شد و در دسامبر ۲۰۰۹ منقضی شد.

باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا و دیمیتری مدودف رئیس‌جمهوری روسیه پیمان جایگزین معاهده کاهش تسلیحات راهبردی (استارت) را در شهری که اوباما در سخنرانی سال گذشته خود در آن خواستار جهان عاری از تسلیحات هسته‌ای شد، امضا کردند.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END