آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۵۵۸
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
عضو شورای عالی کانون ادوار مشاوره سرمایه گذاری و اعتباری خواستار پرداخت وام با نرخ سود ترجیحی، به منظور بازسازی مناطق سیل زده شد.
به گزارش فیدوس: عضو شورای عالی کانون ادوار مشاوره سرمایه گذاری و اعتباری خواستار پرداخت وام با نرخ سود ترجیحی، به منظور بازسازی مناطق سیل زده شد.

داوری فر، عضو شورای عالی کانون ادوار مشاوران اعتباری بانک‌ها، در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در نشست کانون مشاوره سرمایه‌گذاری و اعتباری بانک‌ها گفت: از زمان زلزله بم تاکنون تحولات فراوانی رخ داده است؛ و اکنون همزمان با وقوع مجدد سیل در برخی مناطق کشور، می‌توان از توان و ظرفیت کانون مشاوران سرمایه گذاری و اعتباری بانک‌ها برای بازگرداندن حیات اقتصادی به مناطق سیل‌زده کشور بهره گرفت؛ این در حالی است که مسائل پس از حوادث طبیعی به دو دسته تقسیم می‌شوند که در دسته اول، اقداماتی قرار می‌گیرد که بلافاصله بعد از حادثه باید صورت گیرد و دسته دوم، برنامه‌های احیا و بازسازی است.

وی افزود: در دسته اول، ایران بسیار قوی عمل می‌کند؛ ولی در دسته دوم که بیشتر مربوط به زیرساخت‌های اصلی می‌شود هم، دستگاه و متولیان مشخص وجود دارند ولی اشکالاتی بروز می‌کند.

وی افزود: اقدام اصلی برای بازسازی، اصلاح وضعیت اقتصادی در مناطق آسیب دیده است که باید ترکیب و بافت صنعتی منطقه، برای سرمایه گذاری در نظر گرفته شود.

داوری فر گفت: یکی از چالش‌های مهم در مناطق آسیب دیده، شناسایی افراد و عوامل اصلی تولید است که این موضوع به خصوص در مورد صنایع کوچک بسیار مهم و حیاتی است؛ ضمن اینکه یکی از راهکارها، استفاده از توان سازمان‌های غیرخصوصی است.

وی ادامه داد: البته به دلیل زمان‌بر بودن، این مساله رویکرد درستی نیست؛ اگرچه می‌توان به مالکان زمین‌ها و صنایع آسیب دیده، ١٠٠ درصد تسهیلات را به شرط استفاده از کمک‌های فنی و مهندسی اختصاص داد.

داوری فر اصلی‌ترین موضوع در بازسازی را تأمین منابع برشمرد و گفت: زمان‌بر بودن دریافت تسهیلات و تأمین منابع، یکی از چالش‌های مهم است؛ از سوی دیگر نظارت بر هزینه کرد تسهیلات نیز مهم است؛ این در حالی است که در سالی که زلزله بم رخ داد، ١٠٠ میلیارد تومان از سوی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و ایمیدرو با عاملیت بانک صنعت و معدن اختصاص داده شد و فردی به عنوان نماینده تام الاختیار دولت در این زمینه منصوب شد که امضای وی، در حکم مصوبه هیأت دولت بود.

داوری فر، برگ برنده بازسازی بم را این موضوع دانست که مالکان اصلی، خود مسئول پروژه اجرا بودند و این موضوع به آنها انگیزه بیشتری برای بازسازی می‌داد.

وی گفت: بعد از حوادث طبیعی شاهد بیکاری بالا در مناطق آسیب دیده هستیم و فضا برای کار کارشناسان اقتصادی بسیار بالا است و این در حالی است که مهم‌ترین و اصلی ترین نیاز آسیب دیدگان حوادث طبیعی، اشتغال پایدار است که بر این اساس، باید از صنایع کوچک و متوسط در مناطق آسیب دیده حمایت کرد.

وی با اشاره به آسیب‌های جدی مناطق لرستان در سیل اخیر گفت: شاید دولت ترجیح بدهد که با توجه به آسیب جدی در این مناطق، اساساً سرمایه گذاری در آن را فراموش کند؛ اما می‌توان با مدیریت منابع جامعه محلی، بخشی از مشکلات در این مناطق را حل کرد.

داوری فر بر ضرورت پرداخت تسهیلات با نرخ سود ترجیحی اشاره کرد و گفت: صنایع کوچک و متوسط در مناطق سیل زده حتماً باید تسهیلات با سود پایین‌تر دریافت کنند، زیرا تسهیلات با سودهای ١٨ تا ٢٠ درصد بازده اقتصادی در این مناطق ندارد.
منبع» ایلنا
Histats.com START (standard) Histats.com END