آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۵۱۲
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
وزیر خارجه ترکیه با اشاره به وضع تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه صنعت نفت ایران، تاکید کرد سیاست اعمال فشار بر دیگر کشورها خطرناک و به دور از بلوغ دیپلماتیک است.
به گزارش فیدوس: مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با همتای بلژیکی خود، بار دیگر بر مخالفت آنکارا با تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران تاکید کرد و گفت: ترکیه با هرگونه تحریم یکجانبه علیه دیگر کشورها مخالف است و سیاست تحریم هیچ تأثیر کارآمدی در راستای ثبات‌آفرینی ندارد.

وی افزود: ترکیه از نظام بین‌المللی و چندجانبه‌ای حمایت می‌کند که بر مبنای مقررات قانونی به وجود آمده است. این حقیقت که کشوری به تنهایی این نظام را به چالش کشیده و بر دیگران در راستای تبعیت از تصمیم‌هایش اعمال فشار می‌کند؛ به نظام قانونی بین‌الملل آسیب رسانده و آن را به مخاطره می‌اندازد.

چاووش اوغلو تاکید کرد: سیاست آمریکا خطرناک و از بلوغ دیپلماتیک به دور است.

گفتنی است آمریکا روز دوشنبه مدعی شد که از تاریخ ۲ ماه میلادی می (۱۲ اردیبهشت)، دیگر برای هیچ کشور وارد کننده نفت از ایران، معافیت قائل نخواهد شد.

در نوامبر ۲۰۱۸، آمریکا به دنبال خروج یکجانبه از برجام، تحریم‌های ضد ایرانی را احیا کرد. اما بعدها معافیتی ۶ ماهه برای ۸ کشور شامل چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان قائل شد.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END