آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۴۹۴
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
با تصویب نمایندگان؛
نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز - سه شنبه - مجلس ماده 7 طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را با 131 رای موافق، 67 رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر تصویب کردند.
به گزارش فیدوس: نمایندگان شمارش و تجمیع آرا در انتخابات مجلس را به صورت استانی و تناسبی تعیین و مقرر کردند که نامزدهای انتخابات با کسب حداقل 15 درصد آرا، مجاز به کسب کرسی استانی هستند.

نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز - سه شنبه - مجلس ماده 7 طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را با 131 رای موافق، 67 رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر تصویب کردند.
با تصویب نمایندگان مجلس شمارش و تجمیع آرای نامزدهای مجلس شورای اسلامی به صورت استانی و تناسبی و با شرایطی تعیین می شود.
بر اساس این مصوبه از هر حوزه انتخابیه فرعی صرفا نامزد یا نامزدهایی که حداقل 15 درصد از آرای صحیح ماخوذه آن حوزه را کسب کرده‌اند مجاز به کسب حوزه استانی و تناسبی هستند.
همچنین بر اساس این مصوبه، درصد کسب آرای فهرست‌های احزاب، جبهه ها و نامزدهای مستقل از کل آرای صحیح ماخوذه در حوزه انتخابیه اصلی، ملاک تخصیص کرسی در مجلس شورای اسلامی است.
همچنین با تصویب مجلس، پس از تعیین سهم هر فهرست و نامزدهای مستقل که کرسی به آنها تعلق گرفته است، به ترتیب هر نامزدی که بالاترین آرا را در سطح حوزه انتخابیه اصلی به دست آورده است، تا سقف سهم هر فهرست از کرسی ها به عنوان نماینده حوزه انتخابیه فرعی به مجلس شورای اسلامی راه می‌یابد.
نمایندگان در تبصره 2 این ماده مقرر کردند: چنانچه در حوزه انتخابیه فرعی هیچ یک از نامزدها نصاب 15 درصد از آرای صحیح ماخوذه را کسب نکنند، انتخابات فقط در همان حوزه به صورت دو مرحله ای برگزار می شود. 
براساس این مصوبه، در این صورت به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین نامزدهایی که بیشترین آرا را در مرحله اول کسب کرده‌اند، برای حضور در انتخابات مرحله دوم معرفی می‌شوند و در صورتی که تعداد نامزدهای باقی‌ مانده کمتر از دو برابر مذکور باشد، تمام نامزدها برای حضور در مرحله دوم انتخابات معرفی می گردند و نامزد و یا نامزدهایی که بالاترین رای در همان حوزه انتخابیه فرعی را کسب کنند تا سقف کرسی‌های باقی‌ مانده به مجلس شورای اسلامی راه می یابند.
نمایندگان همچنین تصویب کردند: وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان، زمان انجام مرحله دوم انتخابات را ظرف مدت یک ماه پس از اعلام نتیجه‌ مرحله اول و تایید جهت انتخابات توسط شورای نگهبان تعیین و اعلام می‌کند.
مجلس در تبصره 7 این ماده مقرر کردند: در صورتی که سهم کرسی های اختصاص یافته به فهرست‌ها و نامزدهای مستقل به صورت اعشاری درآید کرسی ها متناسب با ارقام صحیح توزیع می‌شود و کرسی های مازاد به ترتیب به بالاترین اعشار اختصاص می‌یابد. طبق تبصره این ماده آرای هر نامزد شامل آرایی است که به صورت منفرد کسب کرده و یا از طریق فهرست‌های انتخاباتی موضوع این قانون به وی ارائه شده است.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین ماده 8 این طرح را با 131 رای موافق، 5 رای مخالف و 2 رای ممتنع از 222 نماینده حاضر تصویب کردند که بر این اساس،‌ رسیدگی و بررسی عملکرد حساب توسط وزارت کشور در خصوص هزینه کرد احزاب، جبهه ها و نامزدهای مستقل صرفا پس از برگزاری انتخابات و حداکثر تا دو ماه از تاریخ برگزاری انتخابات انجام می شود، انتشار نتایج رسیدگی به اسناد حساب های مندرج در این ماده تا تایید نهایی توسط وزارت کشور مجاز است.

**انتخاب تناسبی کاندیداها برای انتخابات مجلس باعث حذف غیرعادلانه نامزدها می‌شود 
شهروز برزگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس در هنگام بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس در اخطاری با استناد به اصل (3) قانون اساسی گفت: انتخاب تناسبی نامزدها برای انتخابات مجلس باعث حذف غیرعادلانه آنها می‌شود. 
وی افزود: اگر بحث تناسبی در انتخابات مجلس تصویب شود بیش از نصف نامزدها حذف می‌شوند و در این صورت شهرستان‌های کوچک بدون نماینده می‌مانند. 
وی یادآور شد: اینگونه برگزاری انتخابات که از هر شهرستان تعدادی به استان راه پیدا کرده و در نهایت برخی از آنها حذف شوند، باعث می‌شود برخی شهرستان‌ها بدون نماینده بماند. 
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این اخطار گفت: برای مثال اگر در شهرستان خوی 3 نفر نامزد انتخابات مجلس هستند، طبق این طرح باید 15 درصد آراء را کسب کنند تا به سطح بالاتر بروند و در نهایت کسی که بالاترین رأی را آورد منتخب مردم است. 
وی افزود: متن قانون دقیق نوشته نشده و ذهنیت ایجاد می‌کند و مطلب را برای نمایندگان مبهم کرده است، این متن نیاز به رفع ابهام است.
منبع: ایرنا
Histats.com START (standard) Histats.com END