آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۴۶۱
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰
نماینده مردم سلماس در مجلس انتخاب تناسبی کاندیداها را خلاف قانون اساسی دانست و گفت: حذف کاندیداها به روش تناسبی غیرعادلانه است.
به گزارش فیدوس: شهروز برزگر کلشانی در نشست علنی نوبت صبح امروز ( سه‌شنبه، 3 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون شوراها درباره اصلاح قانون انتخابات مجلس با استناد به اصل (3) قانون اساسی اخطار داد و گفت: اگر بحث تناسبی در انتخابات مجلس تصویب شود بیش از نصف کاندیداها حذف می‌شوند و در این صورت شهرستان‌های کوچک بدون نماینده می‌مانند.
نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اینگونه برگزاری انتخابات که از هر شهرستان تعدادی به استان راه پیدا کرده و در نهایت برخی از آنها حذف شوند، باعث می‌شود برخی شهرستان‌ها بدون نماینده بماند.

دکتر علی لاریجانی  رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این اخطار در تشریح مدل تناسبی برگزاری انتخابات اظهار کرد: برای مثال اگر در شهرستان خوی 3 نفر کاندیدا هستند، طبق این طرح باید 15 درصد آراء را کسب کنند تا به سطح بالاتر بروند و در نهایت کسی که بالاترین رأی را آورد منتخب مردم است.

وی با بیان اینکه متن قانون دقیق نوشته نشده و ذهنیت ایجاد می‌کند و مطلب را برای نمایندگان مبهم کرده است، عنوان کرد: این متن باید تشریح شود چرا که برای برگزاری تناسبی همچنان ابهام وجود دارد و نیاز به رفع ابهام است.
منبع: خانه ملت
Histats.com START (standard) Histats.com END