آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۴۵۵
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
فدراسیون بسکتبال که طی ماه‎های گذشته نسبت به حواشی تیم ملی کاملا خنثی عمل کرد قصد دارد پیش از آغاز دور جدید تمرینات این تیم به پرونده برخی اختلافات ورود کند.
به گزارش فیدوس: کسب سهمیه برای جام جهانی ۲۰۱۹ چین مهمترین اتفاقی بود که سال گذشته در فدراسیون بسکتبال و در رابطه با تیم ملی بزرگسالان افتاد. این مهم البته نتیجه عبور تیم ملی از مسیری بود که بیشتر آن به حاشیه گذشت و اختلافاتی که برای تعیین کننده ترین دیدارها به اوج رسید.

تیم ملی بسکتبال حدود یک سال درگیرِ حضور در پنجره‌های انتخابی برای کسب سهمیه جام جهانی بود. طی این مدت گلایه برخی بازیکنان از برگزاری اردو در چین و اینکه این روالِ قدیمی در دوره جدید مدیریت فدراسیون بسکتبال هم دنبال می‌شود و بعد از آن مطرح شدن بعضی کمبودها از زبان ملی پوشان (جریان ماست و دوغ و نبود آنها کنار وعده‌های غذایی)، آغازگر حاشیه‌هایی بود و تا غیبت قابل تأمل بازیکنی تأثیرگذار مانند حامد حدادی در تیم ملی ادامه پیدا کرد.

سکوت برای فرار از حواشی

غیبت‌های حدادی در تیم ملی بسکتبال از دیدار با ژاپن در پنجره چهارم انتخابی جام جهانی آغاز شد؛ در حالی که پیش از آن این بازیکن بدون مشکل حادی کنار تیم ملی بود. حدادی اما به بهانه آسیب دیدگی و الزامی که برای فیزیوتراپی داشت از همراهی تیم ملی برای سفر به ژاپن امتناع کرد. این بازیکن همین بهانه را دستمایه قرار داد برای اینکه در پنجره پنجم هم کنار دیگر ملی پوشان نباشد درحالی که نامش جزو اردونشینان بود.

این اتفاقات برای پنجره ششم و پایانی انتخابی جام جهانی هم افتاد اما با یک رویِ جدید؛ این بار حدادی به اردوی تیم ملی آمد اما با چند روز تأخیر و تاکید بر اینکه مشکلات هنوز حل نشده اما من به خاطر مردم به تیم ملی می آیم! همین موضوع بهانه دستِ سرمربی داد تا او را به حضور در اردو نپذیرد و اینگونه پروسه غیبت حدادی برای دیدارهایی که تیم ملی به وجود آن و تأثیرگذاری اش نیاز داشت، کامل شد.شیوه بازگشت حامد حدادی به تیم ملی و برخورد متقابلی که مهران شاهین طبع با او داشت، نشان از وجود اختلافات و مشکلاتی است که دلیل آن مشخص نشده به خصوص اینکه طرفین موضع گیری شفافی نداشته‌اند. (البته حدادی اخیراً صحبت‌هایی در این زمینه داشته و تاکید کرده که مشکلاتی در تیم ملی وجود دارد و رفتارهای سرمربی باعث برخی تصمیم گیری ها توسط بازیکنان شده است)

با همه اینها اما فدراسیون هیچ گاه و در هیچ مرحله‌ای ورودی به اختلافات نداشت حتی زمانیکه تیم ملی در آستانه دیدارهای حساس بود و اینکه حضور بازیکنی تأثیرگذار مانند حامد حدادی می‌توانست ضریب اطمینان را از نتیجه گیری تیم ملی بالاتر ببرد. این مهم می‌طلبید تا فردی مانند رئیس فدراسیون نقشِ واقعی خود را در ماجرا ایفا کرده و مشکلات را حل و فصل کند اما او معمولاً بعد از اینکه ماجرا از تب و تاب می‌افتاد وارد موضوع می‌شد و آن زمان هم توپ را در زمین سرمربی می‌انداخت و اینکه تصمیم با او است.

تغییر رویه در ورود دیرهنگام به پرونده اختلافات

به گزارش خبرنگار مهر، این رویه فدراسیون بسکتبال اما حالا که تیم ملی جام جهانی را در پیش دارد، تغییر کرده به خصوص که در این مسابقات سهمیه المپیک هم توزیع می‌شود. به همین دلیل قرار است پیش از آغاز اردوی تیم ملی بسکتبال در نشستی با حضور مهران شاهین طبع و حامد حدادی به پرونده اختلاف اخیر رسیدگی شود.

این موضوعی بود که رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال در گفتگو با خبرنگار مهر و در پاسخ به این پرسش که «با توجه به تمام اتفاقات اخیر، آیا نام حامد حدادی در فهرست آتی تیم ملی قرار دارد یا نه؟» به آن اشاره کرد و گفت: فدراسیون تا به امروز به حامد حدادی و جایگاهی که در بسکتبال دارد، احترام لازم را گذاشته و به همین دلیل از او برای تمام اردوهای سال گذشته دعوت کرد.

وی تصریح کرد: با این حال و پیش از آغاز اردوی تیم ملی (۱۸ خردادماه)، یکی از جلسات خود در فدراسیون را با حضورِ حدادی برگزار می‌کنیم تا در حضور سرمربی تیم ملی به سوءتفاهمات رسیدگی کنیم.

طباطبایی در این مورد توضیح بیشتری نداد اما ابراز امیدواری کرد که مشکلاتی که قطعاً سوءتفاهم است، برطرف شوند.

ابهام در مورد وضعیت ارسلان کاظمی

یکی از حواشی اخیر تیم ملی بسکتبال در رابطه با ارسلان کاظمی بود. این بازیکن هم از پنجره پنجم به اردو دعوت نشد اما دلیل و چرایی آن توسط کادر فنی عنوان نشد. همین موضوع این پرسش را ایجاد کرد که «آیا فدراسیون بسکتبال برای ارسلان کاظمی و بررسی ابهامات پیرامون این بازیکن هم جلسه‌ای مشابه حامد حدادی خواهد داشت؟»طباطبایی به این پرسش اینگونه پاسخ داد: برای دور جدید تمرینات تیم ملی و در رابطه با بازیکنان هم کادر فنی تصمیمات لازم را می‌گیرند. به تصمیمات سرمربی و همکارانش در تمام امور احترام می‌گذاریم و سعی می‌کنیم شرایط را برای آنچه مورد درخواست آنها است، فراهم کنیم.

مشکلات ریشه کَن می‌شوند؟

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی بسکتبال در فاصله پنج ماهه تا میدانِ جهانی قرار دارد که هشت سهمیه از مجموع دوازده سهمیه المپیک در آن توزیع می‌شود. همین مسئله گویای اهمیت بالای رویداد پیش رو است و لزوم مهیا شدن تمام شرایط لازم برای حضور با قدرت تیم ملی؛ حالا که فدراسیون بالاخره تصمیم گرفته به پرونده اختلافات و حواشی تیم ملی ورود کند، امید می‌رود به گونه‌ای پادرمیانی کند که مشکلات ریشه کَن شوند و تیم ملی بدون ابهام و دلخوری برای جام جهانی آغاز به کار کند نه اینکه در میان راه یک زخم چرکین قدیمی دوباره سرباز کند و عامل تنش شود.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END