آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۴۴۲
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۲
نخست‌وزیر پاکستان گفت: می‌دانیم ایران در حوزه‌های مختلف از جمله مراقبت اولیه بهداشتی بهترین نظام‌ها را از زمان انقلاب در دنیا دارد.
به گزارش فیدوس: عمران‌خان نخست وزیر پاکستان در نشست خبری با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، گفت: مهمترین دلیل من برای سفر به ایران این بود که احساس کردم اگر مسئله تروریسم بین دو کشور وجود نداشت اختلافات هم افزایش پیدا نمی‌کرد.

استقبال رسمی روحانی از "عمران‌خان"

وی با بیان اینکه "این مسئله تروریسم است که باعث افزایش اختلافات شده است و مهم بود که من امروز به کشور شما سفر کنم"، افزود: رئیس امنیت پاکستان نیز همراه‌ من است. ما در پاکستان از تروریسم می‌رنجیم و شاید کشوری باشیم که بیشترین رنج را از تروریسم برده‌ایم، در 12 سال گذشته 70 هزار تلفات جانی را داشتیم و به همین دلیل از ارتش و آژانس‌های اطلاعاتی پاکستان برای مبارزه با تروریسم تشکر می‌کنم.

نخست وزیر پاکستان ادامه داد: ما دستاوردهای فراوانی را در مبارزه با تروریسم داشته‌ایم و اکنون تمام طیف‌های سیاسی در پاکستان به این نتیجه رسیدند که ما نباید اجازه دهیم شبه‌نظامی‌ها از خاک ما علیه کشورهای دیگر برای انجام اقدامات تروریستی استفاده کنند. دو، سه روز قبل بود که 14 پرسنل امنیتی ما در یک عملیات تروریستی در استان بلوچستان پاکستان کشته شدند.

عمران‌خان تأکید کرد: می‌دانیم که ایران هم از تروریسم رنج می‌برد و در واقع از گروه‌هایی که از خاک پاکستان استفاده می‌کنند رنج می‌برد و به همین دلیل رئیس امنیت را همراه خودم آوردم که با همتایان خودش ملاقات‌هایی خواهد داشت. ما باید این اعتماد را برقرار کنیم و به همدیگر اعتماد داریم که هر دو کشور اجازه نمی‌دهند خاکشان علیه کشور دیگری برای اقدامات تروریستی استفاده شود، ما نیازمند اعتمادسازی بیشتر برای همکاری در حوزه‌های مختلف در آینده هستیم.

وی با بیان اینکه "در حوزه افغانستان می‌دانیم که چهار دهه است این کشور در جنگ به‌سر می‌برد و مردم افغانستان در حال رنج هستند"، خاطرنشان کرد: ما در پاکستان پذیرای 4 میلیون پناه‌جوی افغانستانی هستیم و در ایران هم من اطلاع دارم که 3 میلیون پناه‌جوی افغانی هست بنابراین به‌نفع هر دو کشور هست که در افغانستان صلح پابرجا باشد.

نخست وزیر پاکستان خاطرنشان کرد: ما آماده همکاری با ایران هستیم تا موضوع افغانستان توسط یک راه‌حل سیاسی حل شود، چرا که اگر صلح در افغانستان برقرار شود نه‌تنها برای مردم افغانستان که 40 سال است در رنج هستند مفید خواهد بود بلکه برای مردم پاکستان و ایران هم مفید است چون می‌توانیم تجارت خود را افزایش دهیم و اشتغال‌زایی کنیم و استانداردهای زندگی را بالا ببریم، بنابراین در جلسه امروز تصمیم گرفتیم که برای رسیدن به یک راه‌حل سیاسی برای برقراری ثبات در افغانستان همکاری کنیم.

نخست وزیر پاکستان در نشست مطبوعاتی مشترک با حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان با بیان اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران شکاف عمیق و شکاف طبقاتی بین فقرا و ثروتمندان از بین رفته است، تصریح کرد: پاکستان نیز به دنبال چنین الگویی از انقلاب اسلامی ایران است.

عمران‌خان اظهار کرد: احساس می‌کنم بدون عدالت صلح برقرار نخواهد شد، بی‌عدالتی گسترده‌ای علیه مردم فلسطین در جریان است، به‌ویژه تصمیم اسرائیل برای اشغال بلندی‌های جولان و همچنین اعلام کردن اورشلیم به‌عنوان پایتخت اسرائیل که در تناقض با حقوق و قوانین بین‌المللی است و حقوق فلسطینی‌ها را ضایع می‌کند و باعث بی‌ثباتی بیشتر در خاورمیانه می‌شود.

وی تصریح کرد: همین وضعیت هم در کشمیر وجود دارد و قطعنامه سازمان ملل حق تعیین سرنوشت کشمیری‌ها را به‌رسمیت شناخته اما حدود 30 سال است که نیروهای هندی به مردم کشمیر فشار می‌آورند و آن‌ها را سرکوب می‌کنند و 700 هزار کشمیری تا حالا کشته شدند و نیروهای امنیتی هند روزانه تعداد زیادی از مردم کشمیر را به‌قتل می‌رسانند و راه‌حل نظامی در کشمیر پاسخگو نیست و نیازمند دیالوگ و یافتن راه‌حل سیاسی هستیم. اگر مشکل کشمیر حل شود تجارت برقرار می‌شود و برای ایران و پاکستان مهم است که این اتفاق بیفتد چرا که ایران از طریق پاکستان می‌تواند به بازار هند و چین متصل شود و این‌ها منوط به این است که صلح و ثبات از طریق گفت‌وگوی سیاسی و نه راه‌حل نظامی برقرار شود.

نخست وزیر پاکستان ادامه داد: موضوع کشمیر هم همانند موضوع فلسطین است و در نهایت ما حوزه‌های همکاری را مورد بحث قرار دادیم و به این نتیجه رسیدیم که تجارت به‌نفع هر دو کشور خواهد بود. باید مناسبات اقتصادی را افزایش دهیم. می‌دانیم ایران در حوزه‌های مختلف از جمله مراقبت اولیه بهداشتی بهترین نظام‌ها را از زمان انقلاب در دنیا دارد و من وزیر جدید بهداشت را همراه خودم آوردم، به‌علاوه اینکه می‌خواهیم از تجربه ایران در حوزه مراقبت اولیه بهداشتی استفاده کنیم.

عمران‌خان اظهار کرد: در حوزه انرژی و حوزه‌های دیگر از جمله علوم و فناوری هم تیم خوبی را همراه خودم آوردم. وزیر صنعت و تجارت در این‌جا هست تا بتواند روش و ترتیباتی را برای ارتقاء مناسبات تجاری پیدا کند و ان‌شاءالله این مشکل حل خواهد شد.

جناب آقای رئیس جمهور، باز هم به‌طور ویژه از شما به‌خاطر مهمان‌نوازی و پذیرایی خوبتان تشکر می‌کنم.
منبع: تسنیم
Histats.com START (standard) Histats.com END