آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۳۹۸
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
افزایش سقف تسهیلات مسکن در هر مقطع زمانی در بردارنده ملاحظات و الزاماتی است که این ملاحظات و الزامات در هر دوره‌ای متناسب با شرایط و ویژگی‌های همان زمان تعریف و ایجاد خواهد شد.
به گزارش فیدوس: محمد حسن مرادی با اشاره به موضوع افزایش سقف تسهیلات مسکن در شرایط فعلی اعلام کرد: افزایش سقف تسهیلات مسکن در هر مقطع زمانی در بردارنده ملاحظات و الزاماتی است که این ملاحظات و الزامات در هر دوره‌ای متناسب با شرایط و ویژگی‌های همان زمان تعریف و ایجاد خواهد شد.
وی توضیح داد: اگر چه قدرت پوشش دهی تسهیلات خرید مسکن به واسطه جهش‌های پی در پی قیمت مسکن کاهش یافته است، اما نباید از نظر دور داشت که این موضوع مختص شهر‌های بزرگ و کلانشهر‌هایی مانند تهران است و تسهیلات خرید مسکن همچنان در سایر شهر‌ها از اثربخشی و کارآیی قابل قبولی برخوردار است.
مرادی با بیان اینکه افزایش استقبال از تسهیلات خرید مسکن در سایر شهر‌ها جز کلانشهر‌ها تایید کننده این واقعیت است که این تسهیلات همچنان در برخی از نقاط کشور کارآیی و اثربخشی دارد خاطرنشان کرد: اتفاقا این نقاط در واقع همان شهر‌هایی هستند که هدف سیاست گذاران به منظور ایجاد جریان مهاجرت معکوس از کلانشهر‌ها و شهر‌های بزرگ به آن‌ها قرار دارند.
وی تصریح کرد: در کلانشهر‌ها باید این واقعیت مهم را در نظر گرفت که ملاحظات سیاست گذار از بابت احتمال ایجاد التهاب بیشتر در بازار مسکن به دنبال افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از یک سو و همچنین ملاحظات موجود از بابت امکان بازپرداخت تسهیلات و پرداخت قسط از سوی تسهیلات گیرندگان باعث شده است که فعلا و برای نیمه اول سال ۹۸ تاثیرپذیری بازار مسکن کلانشهر‌ها به خصوص پایتخت از تسهیلات خرید مسکن بعنوان یک سناریوی غیر محتمل شناخته شود.
وی تاکید کرد: در شرایط فعلی تسهیلات خرید مسکن باید در سطح و به میزانی پرداخت شود که گروه‌های هدف دریافت کننده تسهیلات توان پرداخت اقساط تسهیلات را داشته باشند؛ در غیر اینصورت صرف افزایش سقف تسهیلات هیچ کمکی به رونق بازار معاملات مسکن و خانه دار شدن گروه‌های هدف نخواهد کرد و ممکن است در محل دیگری غیر از هدف تعیین شده اصابت کند.
مرادی همچنین خاطرنشان کرد: این در حالی است که انتظار می‌رود دست کم در ماه‌های پیش رو روند رشد قیمت مسکن در کلانشهر‌هایی همچون تهران کند شود و تورم مسکن کمتر از سطح تورم عمومی رقم بخورد؛ از سوی دیگر انتظار می‌رود به واسطه کند شدن سرعت رشد قیمت مسکن بخشی از متقاضیان مصرفی نیز بتوانند خرید خود را از بازار انجام دهند.
وی افزود: همچنین انتظار می‌رود با توجه به شرایط فعلی، بخشی از سازندگان مسکن نیز با اقدام به تکمیل واحد‌های نیمه کاره و عرضه آن‌ها به بازار مسکن بخشی از عرضه مورد نیاز گروه‌های متقاضی را پوشش دهند و همین موضوع نیز می‌تواند در کنترل سرعت رشد قیمت مسکن و دسترسی خانوار‌های متقاضی به تعداد بیشتری از فایل‌های فروش مسکن موثر واقع شود.
مرادی تاکید کرد: تحت تاثیر چنین وضعیتی انتظار می‌رود طی ماه‌های پیش رو با ورود تعداد نسبتا بیشتری از متقاضیان خرید مسکن به بازار ملک تعداد معاملات مسکن نیز نسبت به اواخر سال گذشته با اندکی رشد همراه باشد.
وی همچنین با اشاره به برخی برنامه‌های بانک مسکن برای سال ۹۸ عنوان کرد: مطابق با برنامه‌های عملیاتی سال ۹۸ بانک مسکن افزایش سرمایه بانک مسکن در دستور کار قرار گرفته است؛ انتظار می‌رود با افزایش سرمایه بانک مسکن توان بانک برای پرداخت تسهیلات در این بخش افزایش یابد.
مرادی افزود: پرداخت تسهیلات به منظور نوسازی بافت‌های فرسوده شهر‌ها و کمک به اهداف تامین مسکن در شهر‌های اقماری و شهر‌های جدید نیز از دیگر اولویت‌های بانک مسکن در سال ۹۸ است.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما
برچسب ها: مسکن ، تسهیلات ، فیدوس
Histats.com START (standard) Histats.com END