آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۲۰۷
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
جوادی در نشست خبری نمایشگاه کتاب مطرح کرد؛
رئیس نمایشگاه کتاب تهران در نشست خبری این رویداد گفت: ۲۳۹۸ ناشر داخلی در نمایشگاه امسال ثبت‌نام کرده‌اند که حضورشان با ۳۰۰ هزار عنوان کتاب نشانه خوبی است.
به گزارش فیدوس: نشست خبری سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صبح امروز چهارشنبه ۲۸ فروردین ماه با حضور محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس نمایشگاه، قادر آشنا مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و قائم مقام نمایشگاه و ایوب دهقان کار مشاور اجرایی معاونت اجرایی وزارت ارشاد، رئیس شورای نظارت نمایشگاه و سخنگوی این رویداد در سالن زنده یاد آشوری مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی برگزار شد.

جوادی در ابتدای این برنامه گفت: کار نمایشگاه کتاب به گونه‌ای استمرار شکوه تاریخی کتاب در ایران است و چیزی بیشتر از فروشگاه کتاب است. این رویداد برای پاسداشت شکوه همیشگی کتاب در ایران برگزار می‌شود و همکاری نهادها و دستگاه‌های مختلف را می‌طلبد چون وزارت ارشاد یک سوی قضیه است و نهادهای دیگر چه دولتی و چه غیردولتی طرف دیگر آن هستند.

وی افزود: بعد از اینکه مصلی امام خمینی به عنوان محل برگزاری این دوره نمایشگاه انتخاب شد، دستگاه‌های مختلف واقعاً همکاری خوبی با یکدیگر داشتند. غرض اصلی از برگزاری نمایشگاه کتاب این است که کتاب و کتابخوانی تقویت شود. چه از نظر خرید کتاب و چه تأمین منابع کتابخانه ها از طریق مشارکت در فرایند خریدشان. غرض دیگر تقویت اقتصاد صنعت نشر است. طی اولین روزهای سال جاری شاهد تحریم‌های ظالمانه آمریکا بودیم اما با تلاش دولت و برنامه‌های وزارت ارشاد توانستیم مشکلات را حل کنیم تا به برگزاری دوره سی و دوم نمایشگاه برسیم. مشکلات اقتصادی هم به سمت قدرت خرید مردم و هم قیمت کاغذ و مسائلی از این دست هجوم آورده است اما علی رغم همه نگرانی‌ها تلاش فراوانی شد که یارانه‌ها اضافه شده و مشارکت و نشانه‌های خوبی هم از همکاری نهادهای مختلف در این زمینه شاهد بودیم. به این ترتیب ایرانی‌ها علی رغم مشکلات مختلف، هنوز آن حلقه تاریخی به کتاب را حفظ کرده اند.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد ادامه داد: در بحث ارتباطات بین المللی و دیپلماسی فرهنگی، نمایشگاه امسال برنامه‌های خوبی دارد. مهمان ویژه ما چین است و گستردگی برنامه‌های این مهمان مقابل تفکر کسانی قرار می‌گیرد که فکر می‌کردند با وجود تحریم‌ها، نمی‌توانیم در نمایشگاه امسال دیپلماسی فرهنگی داشته باشیم. همچنین در این دوره تلاش کردیم تصدی گری کمتری روی نمایشگاه داشته باشیم و خود تشکل‌های نشر باشند که مسئولیت‌ها را بر عهده می‌گیرند. این سیاستی بود که آقای صالحی وزیر ارشاد روی آن تاکید زیادی داشتند و امیدوارم همین روند را ادامه بدهند.

حضور ۲۳۹۸ ناشر داخلی و ۸۰۰ ناشر خارجی در این دوره نمایشگاه

جوادی گفت: امسال آمار خوبی از مشارکت ناشران داخلی داریم. ۲۳۹۸ ناشر داخلی در نمایشگاه امسال ثبت نام کرده اند که حضورشان با ۳۰۰ هزار عنوان کتاب نشانه خوبی است و فضای مناسبی برای انتخاب کتاب در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارد. از ۸۰۰ ناشر خارجی هم که به طور مستقیم یا با نمایندگی شان در نمایشگاه حضور دارند حدود ۱۳۷ هزار عنوان کتاب به نمایش گذاشته می‌شود. در این زمینه تاکید داشتیم کتاب‌های جدید عرضه شود و یارانه حمایتی بیشتر به کتاب‌های لاتین و عربی دو تا سه سال اخیر اختصاص پیدا کرد و کتاب‌های قدیمی تر مورد حمایت کمتری قرار گرفتند.

کاهش هزینه‌ها از ۱۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون به ۱۵ میلیارد تومان

در ادامه این نشست، قادر آشنا گفت: در شروع کار این دوره نمایشگاه جهت گیری هایی با همکاری‌های شورای سیاستگذاری ترسیم شد. یکی از این جهت گیری ها تاکید بر همگرایی همدلانه بود که توانستیم آن را اعمال کنیم و می‌توانم ادعا کنم ارتباط تنگاتنگی بین معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، مؤسسه نمایشگاه‌ها و صنف انجام شد و تلاش کردیم نهایت استفاده را از آن ببریم. نکته بعدی صرفه جویی است که روی آن اهتمام شد و با توجه به شرایطی که کشور دارد نیاز بزرگی محسوب می‌شود. به همین دلیل به سمت چابکسازی چارت ساختاری نمایشگاه حرکت کردیم. البته به گونه‌ای که به اصل محتوا آسیبی وارد نشود. سال گذشته ۱۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان هزینه اجرای نمایشگاه شد که این رقم امسال با ۱۵ میلیارد تومان انجام شد.

وی افزود: بحث دیگرمان با شورای سیاستگذاری، شفاف سازی همه درآمدها و هزینه‌های نمایشگاه بود. هرآنچه به عنوان درآمد وصول می‌کنیم به مزایده گذاشتیم. این مسئله در بحث هزینه‌ها هم در کمیسیون معاملات مطرح شد. بنابراین درآمدها و هزینه‌های نمایشگاه امسال همگی بر اساس مر قانون تنظیم شده اند. در این دوره همکاری خوب نهادهای شهری از جمله شورای شهر، شهرداری و مصلی تهران را با برگزارکنندگان نمایشگاه داشتیم طوری که در معاونت اجرایی دوستان دست اندرکار گفتند هیچ مانع و مشکلی پیش رویمان نبود.قائم مقام نمایشگاه کتاب گفت: ما امسال دو اولویت داشتیم. اولویت اول این بود که تا جایی که فضای مسقف اجازه می‌داد بخش‌های مختلف را زیر سقف ببریم. چون فصل بارندگی است و ممکن است باد و طوفان به کتاب‌ها آسیب بزند. به این ترتیب تنها بخشی که بیرون می‌ماند بخش ناشران دانشگاهی است که البته جای بسیار آبرومندی دارد. همینطور بخش ناشران خارجی، بین المللی، کودک و نوجوان و آموزشی حضوری آبرومندانه دارند. ایمن سازی و مسائل ایمنی هم از اولویت‌های جدیمان بود که توانستیم با همکاری نهادهای دست اندرکار آن را جلو ببریم. اولویت دوم ما مباحث رفاهی بود که به دوستانمان در نمایشگاه تاکید کردم اگر سال گذشته سهم امکانات رفاهی ۱۰ درصد بوده، در نمایشگاه امسال آن را به ۱۰۰ درصد برسانید. همچنان با شهرداری تهران هماهنگ شده تا از میادین بزرگ شهر انتقال آسان مردم به سمت مصلی صورت بگیرد و سالمندان و افرادی که کهولت سنی دارند در نمایشگاه رفاه و آسایش بیشتری داشته باشند. به هر حال فعالیت‌های بخش اجرایی این دوره از نمایشگاه گرچه با تأخیر شروع شده اند اما خوب به سروسامان رسیده‌اند.

پرداختن به مساله سپاه پاسداران و آمریکا در نمایشگاه

آشنا در ادامه گفت: امسال ۳۰ کشور خارجی مهمان نمایشگاه هستند و چین هم به عنوان مهمان ویژه حضور دارد. ما در بخش برنامه‌های فرهنگی چند سرفصل دیده ایم که اولینشان در فعالیت‌های علمی؛ موضوع نشر است. موضوع دوم موضع گیری اخیر آمریکا علیه سپاه پاسداران است که می‌خواهیم در برنامه‌های مختلف از نظر حقوقی آن را بررسی کنیم. موضوع دیگر بحث مقاومت و کشورهایی است که در این زمینه سیبل هستند و در نمایشگاه حضور دارند. بحث بعدی هم سیل و بلایای طبیعی است که آن را هم از نگاه علمی و هم از نگاه حماسه‌ای که ملت ایران در اتفاقات اخیر رقم زد بررسی می‌کنیم. با توجه به اینکه در ماه شعبان هستیم و ایام شادی و سرور است، تعدادی جُنگ شادی هم در برنامه‌های مصلی برگزار می‌شود.

در بخش بعدی این نشست ایوب دهقان کار درباره فعالیت‌های نظارتی نمایشگاه گفت: ما در حوزه نظارت نمایشگاه امسال سه کارگروه اصلی داریم: کارگروه نظارت بر ناشران داخلی، ناشران خارجی و کارگروه نظارت بر امور مالی اجرای نمایشگاه که به عنوان بازوی هم افزاینده به دوستان بخش اجرایی کمک می‌کند. ما امسال کمترین اصطکاک را بین حوزه اجرایی و حوزه نظارتی داشتیم اما برای اینکه کارت نظارت را محدود به نظارت میدانی نکرده باشیم، یک سامانه پیامکی به شماره ۱۰۰۰۳۸۵۱ راه اندازی کرده ایم که نظرات، انتقادات و پیشنهادات همه مردم و مسئولان را دریافت می‌کند.

وی درباره سیاست‌های حمایتی و یارانه‌ای نمایشگاه امسال گفت: یارانه خرید کتاب که جز سیاست‌های حمایتی وزارت ارشاد و معاونت فرهنگی است با توجه به اینکه در هفته‌های اول سال تخصیص اعتبارات وزارتخانه‌ها به این زودی ها تأمین نمی‌شود، مورد توجه قرار گرفت و سعی کردیم روی آن اهتمام داشته باشیم. به همین دلیل آقای جوادی و خانم حیدری در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد روی این قضیه تمرکز داشتند و از چند ماه قبل بحث تأمین اعتبار را کلید زدیم. آقای صالحی وزیر ارشاد هم با آقایان جهانگیری و نوبخت در دولت در این باره صحبت کرد. به این ترتیب با تعاملی که با دولت داشتیم، مبلغ یارانه خرید کتاب در نمایشگاه امسال را فراهم کردیم و از این نظر هیچ مشکلی نداریم.

حضور حدود ۱۰۰ استارتاپ فرهنگی در نمایشگاه امسال

سخنگوی نمایشگاه کتاب ادامه داد: ثبت نام‌ها هم در زمینه دریافت یارانه‌ها شروع شده و بعضی از آنها حتی تمام شده است. مثلاً دیروز ثبت نام برای دریافت بن دانشجویان و طلاب تمام شد. نسبت به سال گذشته دانشجویان تقریباً به همان میزان ثبت نام کرده اند. مبلغ نیز نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است. در زمینه اساتید حوزه و دانشگاه هم استقبال غیرمنتظره ای به عمل آمد و اساتید هیئت علمی نسبت به سال گذشته ۴ برابر از یارانه‌ها استقبال کردند. ثبت نام مؤسسات هم از جمله مراکز علمی پژوهشی و مراکز دولتی و غیردولتی انجام شده است. در نمایشگاه امسال بخش ویژه ای به حضور استارت‌آپ‌های فرهنگی فعالیت می‌کنند که این بخش با توجه به تاکید وزیر ارشاد درباره فرهنگ و فناوری‌های نوین فعال شده است. به این ترتیب امسال حدود ۵۰ تا ۱۰۰ استارت آپ فرهنگی را در نمایشگاه خواهیم داشت که در حال حاضر در حال ثبت نام و جایابی غرفه‌ها هستند و این رقم در حال افزایش است. هدف از فعال کردن این بخش این بود که حوزه فناوری‌های نوین و علمی روز را به خدمت نشر دربیاوریم و کمک به توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی را روزآمد کنیم.

دهقان کار در پایان سخنانش در بخش اول این نشست گفت: رهبر انقلاب سال گذشته بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را صادر کردند. قطعاً وظیفه ما در درجه اول فرهنگ سازی و تولید محتوا در این زمینه است که شروع کارمان تدارک برنامه‌هایی برای نمایشگاه کتاب است. برای این برنامه‌ها در حال رایزنی و برنامه ریزی هستیم.

در بخش دوم این نشست، جوادی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره اینکه یارانه و بن دانشجویی در نمایشگاه تنها برای خرید یک یا دو کتاب دانشگاهی کفاف می‌دهد، گفت: طی سال گذشته و امسال، مشکلاتی که برای کاغذ پیش آمد، برای مسائل دیگر کشور هم پیش آمد. وقتی کارگروه کاغذ درست شد، سعی کردیم قیمت را با قیمت ارزی که در اختیار قرار می‌گیرد، متعادل و متناسب کنیم. طبیعتاً مقدار تقاضای ناشران نیز گاهی بیشتر بود یا سرعت چاپ و انتشار کتاب‌ها نسبت به خرید و در اختیار قرار گذاشتن کاغذها جلو می‌زد. ما واقعاً سعی مان را کردیم تا قیمت کاغذ را در حوزه نشر با همان مقدار ارزی که وزارت صنعت در اختیارمان قرار می‌دهد هماهنگ کنیم اما توجه داشته باشید که قیمت تمام شده کتاب فقط وابسته به قیمت کاغذ نیست. این را هم در نظر داشته باشید که یارانه‌های ارشاد فقط در نمایشگاه کتاب عرضه نمی‌شود. بلکه نمایشگاه‌های استانی کتاب و طرح‌هایی چون بهاره، تابستانه، پاییزه و زمستانه کتاب هم اجرا می‌شود. در مجموع ما سالیانه ۲۰ میلیارد تومان کتاب خریداری می‌کنیم.

معیار فروش کتاب‌های خارجی در نمایشگاه ارز نیمایی است

در بخش دیگری از سوال و جواب‌های خبرنگاران، دهقان کار گفت: در زمینه عرضه کتابهای خارجی در نمایشگاه، سال گذشته نوسانات ارز شدت بیشتری داشت که به پیشنهاد آقای صالحی و با موافقت آقای جهانگیری قرار شد ارز معیار برای فروش کتاب‌ها، ارز دولتی باشد و مابه التفاوت را دولت تأمین کند. امسال با علم به این نوسانات ارز و مسئله ارز دولتی و ارز نیمایی، تمهیداتی اندیشیده شده و برای اینکه شتابزدگی سال گذشته را جبران کنیم و غافلگیر نوسانات ارز نشویم بنا را بر این گذاشته ایم که معیار فروش کتاب‌های خارجی که وارد کشور شده و قرار است در نمایشگاه عرضه شوند، ارز نیمایی باشد و مابه التفاوت آن در کارگروه معاونت فرهنگی محاسبه شود و در اختیار ناشران قرار بگیرد.

وی در ادامه سخنانش در این باره گفت: هنوز پرونده برخی از ناشران در نمایشگاه سال گذشته در حال بررسی است و کارگروه، مشغول جمع آوری یک سری اسناد و مدارک از ناشران است که در حال بررسی هستند. اما بخش اعظم مابه التفاوت ناشران پرداخت شده است؛ می‌توانم بگویم ۹۵ درصد.

در این نشست همچنین آشنا در پاسخ به سوالی درباره جایابی ناشران دیجیتال در نمایشگاه امسال گفت: در حال حاضر به دنبال جای مناسب برای این ناشران هستیم.

قائم مقام نمایشگاه در پاسخ به سوال دیگری گفت: در زمینه بحث گمرک از صفر تا صد ماجرا را معاونت فرهنگی وزارت ارشاد با هماهنگی صنف زیر نظر گرفته اند و همه کتابهای خارجی که باید در نمایشگاه عرضه شوند در گمرک نمایشگاه هستند.

دهقان کار نیز در پاسخ به سوال دیگری درباره ناشران یا فعالان استان‌های سیل زده کشور در نمایشگاه گفت: سعی می‌کنیم ناشران استانی را که مربوط به استان‌های سیل زده هستند، مورد توجه قرار دهیم و نمایشگاه‌های استانی کتاب در استانشان را گسترده‌تر ببینیم.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END